[]

gümüş yüzük takan erkekler

Nişanlı ya da evli olanlarda görüyorum. Üniversitede paraları altına yetmiyor diye takıyorlar sanıyordum. Özel bir sebebi var mı? Dini nedenler gibi?
 
Altın takmak haramdir erkek icin


 • allah yazdiysa bozsun  (19.01.20 15:14:08) 
gümüş yüzük takıyorum, evliyim, müslümanım.
islam dininde altın yüzük takmak haram falan değildir.

sadece rengini erkeğe daha çok yakıştırdığım için takıyorum.
sarı çok dikkat çeken bir renk.
 • işimdeyim gücümdeyim  (19.01.20 15:24:27) 
Peygamber (sav) buyuruyor: Altın ve ipek ümmetimin kadınlarına helal, erkeklerine haram kılınmıştır”

Hazret-i Ali’nin rivayetine göre, bir defasında Peygamberimiz (a.s.m.) ipek bir kumaşı sol eline, bir parça altını da sağ eline aldı. Sonra bunları elleriyle yukarı kaldırdı, orada bulunanlara gösterdi ve şöyle buyurdu:

“Şu iki şey ümmetimin erkeklerine haram, kadınlarına helâldir.” (İbni Mâce, Libas: 19)
 • fezagezgini  (19.01.20 15:32:14) 
En eskisi Hz.Muhammed'in ölümünden 250-300 sene sonra doğmuş insanların sağdan soldan topladığı rivayetlerin 1000 sene boyunca bozulmadan bugüne gelmiş olabileceğine inanan arkadaşlara aldırmayın.

Kuran ile cevap veriyorum size:

“De ki: Allah’ın size indirdiği; sizin de, bir kısmını helâl, bir kısmını haram kıldığınız rızıklar hakkında ne dersiniz?” De ki: “Bunun için Allah mı size izin verdi, yoksa Allah’a iftira mı ediyorsunuz? (Yunus, 59)

“De ki: Allah’ın, kulları için yarattığı ziyneti ve temiz rızkı kim haram kılmış?” De ki: “Bunlar, dünya hayatında(kâfirlerle birlikte) müminler içindir. Kıyamet gününde ise yalnız müminlerindir. İşte bilen bir topluluk için ayetleri, ayrı ayrı açıklıyoruz” (Araf, 32)


----

Ayrıca

Hadisle cevap veren arkadaşa yine kendi inandığı aynı kaynaktan bir hadisle de cevap vereyim:

“Helal, Allah Teâlâ’nın kitabında helal kıldığı şeydir. Haram da Allah Teâlâ’nın kitabında haram kıldığı şeydir. Hakkında sükût ettiği şey ise affedilmiştir. Onun hakkında sual etmeyiniz.” (İbnu Mace, Et’ime 60; Tirmizî, Libas 6)

ben demiyorum Tırmızi diyor.
 • işimdeyim gücümdeyim  (19.01.20 15:42:52 ~ 15:47:36) 
Fetva verir gibi girmişim fepeden. Haramı helali konusunda fetva verebilecek biri değilim. Haramdir diye düşünüyor cogu insan onu demek istedim.
Yani siz hadis su bu diyebilirsiniz ama diyanet tv altin alyansli erkek gormek istemiyor tv de misal.

 • allah yazdiysa bozsun  (19.01.20 16:15:10) 
allah yazdiysa bozsun +1 ben de çoğu insan öyle düşündüğü için direk insanların neden öyle düşündüğü ile ilgili kaynak olarak verdim, yorumsuz olarak.

yoksa ben de bir gün evlenirsem altın takacağım.
 • fezagezgini  (19.01.20 16:53:01 ~ 16:53:21) 
Beyaz altin diye bi sey de var.
Ben de pembe altin seviyorum mesela.
Kimisi sari sevmiyor
ille gumus degildir yani
 • Flipsflops  (19.01.20 17:30:30) 
Dini sebeplerin disinda altin rengi erkege gitmiyor zaten, bircok kisi kendine yakistiramadigi icin gumus ya da beyaz altin takıyor. Sari altin kadin takisidir, erkek genelde gumus rengi takar.
Araplar hindistanlilar falan sever sari altin rengini. Erkeksi durmuyor.

 • stavro  (19.01.20 17:34:26) 
Beyaz renkli her takıyı gümüş mu saniyorsunuz? Altın da olabilir.


 • elorelia  (19.01.20 19:05:54) 
bazıları beyaz altın oluyor


 • bbb_1  (19.01.20 23:22:42) 
her beyaz altını gümüş zannetmiyorum,abimde beyaz altın var. Gümüş daha kötü duruyor, renki daha kötü.


 • geçerkenugradım  (20.01.20 15:44:20) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.