[]

Bu kişi küçüklüğünde travma yaşamış olabilir mi?

Bugün 23 yaşında olan yakınımın küçüklüğünde cinsel istismara uğradığına ya da böyle bir olaya şahit olduğuna dair şüpheleri var. Hatırladığı böyle bir anısı yokmuş. Hatırlayabildiği bir fiziksel şiddet anısı da yokmuş. Ama küçükken oyuncaklarıyla, oyuncak bebekleriyle oynarken onlarla sanki bu bebeklerden biri diğerine tecavüz ediyormuş gibi bir hikaye oynuyormuş. Bu kurguyla oynadığı oyunu hatırlayabildiği ilk yaş aralığı 8-9 yaşı. Hep bu şekilde oynamış bebekleriyle de. Çocukken çok çekingen, içine kapanık, markete tek başına gittiğinde deli gibi korkarak gittiğinden bahsetti.

İstismar şüphesi son bir senedir kafasını kurcalamaya başlamış. Böyle bir olay yaşadığını ya da olaya şahit olduğunu düşünüyor. Ben televizyondan böyle bir sahne görüp etkileneceğini düşündüm. Bunun etkisinde kalmış olabilir gibi geldi. Ama kızın aklında bir şekilde bu şüphe yer etmiş. Ben çekinip çok soru soramadım. Belki bir psikiyatri ile bu konuyu görüşsen iyi olur, televizyonda izlediğin sahne çocukken etkilemiştir dedim. Ama benim de içime kurt düştü. Küçükken istismara uğrayıp bugün hatırlamama şansı olur mu? Ailesinde hiç mevzusu geçmemiş konunun. Bildiğim ya da gözlemlediğim psikolojik bir sorunu da yok kızın.


 
bir olay olmus ve onu hatirlamiyor olabilir. travmalar insan belleginde baskilanir. Bu olay ciddi bir istismar olabilecegi gibi, onu korkutan kucuk bir olay, ya da tanik oldugu bir sey de olabilir.
psikolojik sorunlari varsa, kendine dair cozmek istedigi bir seyler, memnun olmadigi bir seyler varsa, bu konunun uzerine gitmesi daha anlamli olur diye dusunuyorum. Yoksa, o kadar da onemli degil. Psikolog degilim, en dogrusunu onlar bilir.

  • ebabil curnatasi  (17.01.20 05:32:36) 
Benzerini ben yaşadım.

Bendeki şu şekildeydi; birilerinin bana bir şeyler yaptığını düşünüyordum her seferinde senaryo değişiyordu ama ben bunu 12-13 yaşlarında düşündüm, acaba bana bir şeyler mi yaptılar diye. Sonra sonra hatırladım ki ananemin annem babam ve ablam evde olmadığı zamanlarda izlediği gündüz kuşağı kadın programlarıymış beni bu hale getiren.

90lardaki kadın programlarında anlatılan olayları kendim yaşadım sanmışım bir süre. Nasıl anladın dersen de böyle böyle olmuştu diyorum sonra bakıyorum o olayı bana yaptığını düşündüğüm kişi ile hiçbir zaman teke tek kalmadık ki biz diyorum. Çünkü böyle bir ortam ve zaman hiç olmadı diyorum. Sonradan bu belirginleştikçe hikayeyi televizyondan dinlediğimi hatırlamaya başladım.

Çocukken çok tepkiliydim o programlara, asla izlemek istemiyordum. İçten içe biliyormuşum demek ki beni çok etkilediğini.
  • tessera  (17.01.20 08:48:12 ~ 08:48:25) 
yoğun bastırdı olduğunda beyin unutmasa da bunu arkalara atmakta. yaşamış veya yaşamamışta olabilir. iyi bir psikoloğa gitmeli. emdr tarzı travmayı çıkaran terapi yöntemleri var denenebilir.


  • mikahakkinen  (17.01.20 08:53:13) 
Travma yasanip yasanmadigini anlatilanlara gore bilebilmemiz cok zor. EMDR tavsiye derim, travmasi var ise tamamlanmayan sahneleri bellekte duzgun olarak yerlestirip travma olmus olsa dahi buna hissizlesir ve oncekine nazaran daha az flashback/akla dusme durumu yasar.


  • cossecant  (17.01.20 10:36:32) 
Bi ara tecavuzcu coskun filmleri, nuri alco filmleri, eski turk filmleri -hani kotu adamin asil kadina tecavuz ettigi, kiyafetlerinin sahne sonrasi yirtik pirtik oldugu filmler- gunduz kusaginda yayinlanirdi.

Oyle bir seyden etkilenmis olabilir.
Ben evcilik oynarken hep ickime bisey atilmis oluyodu mesela, ama sonra iyi kalpli adam gelip beni kurtariyodu hep. Barbilerle de ayni. Ken kotu adamdi, tek action man’im iyi adamdi hahaha
Bu arada hani ailemizde icki vs icilmez. Ben buna bagliyorum o sekilde oynamami.
  • kuehles blondes  (18.01.20 07:57:10) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.