vanilya özü (vanilla extract)

internette baktığım bir tarifte brownie'ye 2 çay kaşığı vanilya özü koyun diyor. bunu koymazsam ne olur?

evde yok, gidip bir yerde bulsam bile bir şişe (kim bilir bir daha ne zaman kullanıcam) için bilmem kaç para isteyecekler, ne gerek var?

2 çay kaşığı vanilla özü koyduğunuz kek direk çöp olur acısından yiyemezsiniz. Damlayla ölçülen bir şey o. Vanilin kullanın.

  • congratulations  (14.01.20 19:14:28)
yok yahu bu kanal bayağı iyi. hesaplamışlardır onu.

ilk tarif: www.youtube.com

edit: bir de bu 3/4 cup'ı nasıl hesaplıcaz ya
  • ahm1  (14.01.20 19:16:21 ~ 19:36:51)
koymasan bile bisey olmaz. bizde o sivi vanilya kulturu pek yok, yabancilar cok seviyor ama. toz vanilin satiyorlar en kotu ondan koyarsin ucuz bisi zaten. cup olculeri cok karisik geliyor bana, googledan bak her bir malzeme icin ayri ayri cup olculeri var, bardak hesabiyla anlatilmis bulursun mutlaka.

  • in vino veritas  (14.01.20 19:46:32)
neden her malzeme için ayrı cup ölçüsü var onu da anlamadım. hacim birimi değil mi sonuçta bu cup?

  • ahm1  (14.01.20 20:08:35)
amerikalilarin isleri iste :) su bardagi olcusu ver herkes rahat etsin dimi :) ama yook illa bin tane ayri olcu olacak :s

  • in vino veritas  (14.01.20 20:52:20)
Vanilya özü yerine toz vanilin ya da az daha iyisi vanilya aroması (images.app.goo.gl) kullanabilirsiniz.

1 cup=250 ml. Üzerinde 1/2 cup, 3/4 cup, 1 cup... diye giden işaretler olan ölçü kapları ya da ölçü kaşıkları var. Bunları kullanınca her şey çok kolay. (Su bardağı-kaşık ölçüsü veren tariflere karşıyım, bütün tarifler cup/ml ve gram ölçüsüyle verilmeli, şahane bir şey.)

Ölçü kaşığı: n11scdn.akamaized.net
  • kobuzchu kiz  (14.01.20 21:32:21 ~ 21:34:46)
@kobuchu kiz: Google'a 3/4 cup yazinca esittir 177,44 ml diyor: www.google.com

Attiginiz linkte 1 cup'a 250 ml denilmis. 3/4 cup'i yakalamak icin 4'e bolup 3 ile carpinca 187,5 cikiyor.

Eger 1/4 cup'tan (60 ml) 3 tane koyarsan da 180 ml cikiyor.

Cozemedim bu isi.
  • ahm1  (15.01.20 00:29:57)
  • 65 derece  (15.01.20 00:52:35)
Migros'ta bundan varmis ama olmaz herhalde bu? www.migros.com.tr

  • ahm1  (15.01.20 01:18:05)
Migros'taki olur, onun görselini atmıştım ben de.

ABD cup ölçüsüyle UK ölçüsü farklı, o farklar o yüzden. Ama 177,4 ml ile 180 ml arasındaki fark en hassas tarifte bile büyük sorun yaratmaz. Sizin tarifi izledim, basın 180 ml unu.
(Ayrıca un ölçüsünü hacimle değil ağırlıkla veren tarifleri yaparsanız daha iyi olur. Unu kaşıkla almakla bardağı un kutusuna daldırıp almak arasında bile fark var, aynı hacimde daha fazla/az un oluyor. cafefernando.com

Şu da güzel bir kaynak: cafefernando.com
  • kobuzchu kiz  (15.01.20 12:47:05)
reimg-carrefour.mncdn.com

Bu standard migroslarda filan her yerde var. Vanilya özü işin doğalı ama vanilinden daha iyidir oetker'in aroması, hem ziyan da olmaz.
  • SiyamkedisiZorro  (15.01.20 14:19:53)