[]

Zengin olup ailesine yardım etmeyenler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sizce maddi durumu gayet yerinde olan kişiler ihtiyacı olan aile üyelerine neden yardım etmez? İhtiyacı var diye para vermek hoş olamayabilir ama ufak tefek hediyelerle ihtiyaçlarını karşılamaları gerekmez mi?

Özellikle kardeşler arasında bu durum gözüme çarpıyor. Örnek vermem gerekirse ablası ve eşi çok zengin bir tanıdığım var. Eski bir binanın bodrum katındaki bir daireyi 3 arkadaşıyla paylaşıyor, giyecek giysisi neredeyse yok, ablası ve eniştesi ile arası gayet iyi görüşüyorlar, ama bir yardımda bulunduklarını görmedim.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 
Kazanımlar, birey evlendikten sonra ailesinden bağımsız yaptığı iş veya yatırım neticesinde oluyor. Örneğin, adam evleniyor, kendi işini kuruyor, bu sırada çoluk çocuk oluyor, kadın çocuklara bakmak için kariyerini feda ediyor falan ama sonunda zengin oluyor. Dolayısıyla kardeşleriyle paylaşmak için bir mecburiyetleri olmuyor.

Bunun üzerine bir de kardeşleri tembel, alkol-uyuşturucu bağımlısı vb. ise, bir iki kez yardım ediyorlar ama sonunda düzelme olmadığı için maddi ilişkiyi kesiyorlar veya onları izole ediyorlar.

Bir de hazıra dağ dayanmıyor. Kardeşin de olsa bir kez paylaşmaya başlayınca, verdiklerinin değerini bilmiyorsa daha fazla istiyor ve hatta senin çalışarak kazandığın serveti sahiplenmeye çalışıyor.

Yukarıda yazdıklarım hep tanıdıkların başlarından geçenler; ama bu demek değil ki ailelerine hiç yardım etmiyorlar. Zengin olunca en azından kardeşini, annesini, babasını sigortalı/emekli ettirip o şekilde yaşamlarını iyi bir şekilde sürdürmeleri için gerekli yardımları fazlasıyla yapıyorlar. Senin dediğin gibi mesela bir kardeşleri dışarıdan kötü şekilde yaşıyor görünüyordur; ama abisi ablası onu sigortalı ettirmiştir falan o bile bence çok ama çok büyük bir yardımdır.

Yani paylaşan da var mı? Evet var, ama orta yaş üstü ve kariyer sahibi olup, kardeşleriyle paylaşan tanıdıklarım da var ama tamamı (kerdeşleri dahil) bekarlar.
  • malheiros  (09.01.20 21:59:14 ~ 22:01:48) 
türklerdeki bu zengine yapışma olayı da bitmiyor. neden bakmak zorunda? bakması güzel bir şey evet ne hoş ama baktıkça da buna zorunlu olacak, ömür boyu bakmak zorunda kalacak, görevi sanılacak. kim neden bunu istesin? adam çalmamış çırpmamış alnının hakkıyla kazanmışsa kimseyle paylaşmak zorunda da değil kazancını. ayrıca paylaştıkça arada kin husumet olabiliyor, daha kötü sonuçlar çıkıyor. maddi durumu olmayan da çalışmıyor yan gelip yatıyorsa, bedavadan gelen parayı çok rahat yiyorsa kimse vermek istemez, çok iyi anlıyorum.

kimsenin parası olduğu için ihtiyaç giderme yükümlülüğü yok.
  • lilyb  (09.01.20 22:03:59) 
bi tanıdığım var, zengin olmasa da durumu kardeşlerine göre iyi. kardeşleri ise sırf bu yüzden onun paylaşmak zorunda olduğunu düşünüp çalışmak istemiyorlar, iphone gibi ihtiyaçlarla onu arıyorlar. bunlardan bıkıp tamamen yardımı kesmiş o yüzden


  • sttc  (09.01.20 22:10:23) 
zengin ya da değil,
kardeşi ya da annesi
kimse kimseye bakmak zorunda değil; aynı durum tersi için de geçerli. büyüklerin küçüklere bakması gibi..
ekstrem durumlar, hastalık ölüm kalım vs farklı tabiiki; o da kişinin insiyatifine/vicdanına kalmış.

yetişkin olmuş, herkesin kendi hayatını kazanması kazanmanın yollarını araması gerek. gelir farkı doğduğunda da bunu düzenlemek zorunda değil elbette.

hem fakir olan yardım beklememeli, hem de zengin olan böyle bir sorumluluk almamalı. hatta ne münasebet yani.

"tanıdığınız" neden giyecek giysisi olmayacak kadar zor durumda mesela. eğitim, iş vs ne kadar çabalamış? ailesi zorla engel mi olmuş bu konuda? (yani olmuş olabilir) nebilim kardeşlerine/ablasına bakmak zorunda kalmış da okula gidememiş, kariyerinde yükselememiş mi örneğin? sorunun kaynağını aramak yerine neden yardım gelmiyor diye düşünmemek gerek bence.
  • jimjim  (09.01.20 23:10:34) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.