[]

İkini el ev, evin fiyatını ne kadar düşürür?

Daha doğrusu böyle bir oran vs. var mıdır? Örneğin aynı semtte benzer özellikli iki ev düşünelim, biri sıfır ev, fiyatı 550 bin lira, diğeri de henüz 1 yıl oturulmuş bir ev, içi iyi durumda.

Biz alıcı tarafındayız, ona göre yorum atın lütfen :)


 
sıfır evi alırken alıcı 0,79 dan, kullanılmış olanı alırken 0,99 dan kredi kullanıcaktır. Bu bile kredi miktarı ve vadesi ne göre evin fiyatında 20-30 bin TL fark edebilir.


  • paudi  (09.01.20 12:05:58) 
@paudi eğer tapuda daha önce satış işlemi olmadıysa yani tapu ilk sahibinde duruyorsa, yine 0,79 kullanabilir.


  • giovanne  (09.01.20 12:24:09) 
1 yıldır oturulan ev daha değerlidir, varsa ufak tefek eksikleri giderilmiştir, karşınıza akıntı sızıntı kötü malzeme kullanımından doğan zararlar gibi sürprizler çıkmaz.

Elektriği suyu gazı tapusu tamamdır, kışın soğuk mu yazın böcekli mi aidatı ne kadar bilmemne hepsi bilinir.

Sıfır ev dünyanın başka yerlerinde güzel olabilir, ülkemizde kazı kazan gibidir ne çıkacağı belli olmaz, ben olsam 1 yıllık daireyi tercih ederim.
  • kambek  (09.01.20 12:28:40) 
ikinci el evi alirken adam cikiyorum cikacagim soyle oldu boyle oldu diye sizi oyalayabilir islerinizi aksatabilir. sifir ev cart diye girebilirsiniz (birebir yasadim ikinci elde)

ikinci elde bazi esyalar asinmis, eskimis, sorunlu olabilir. sifirda kullanilmadigi icin bozulmus tikanmis seyler olabilir ama asinmis esya yoktur.

ikinci el kullanildigi icin daha cok temizlik gerektirebilir.

hayirli olsun
  • azeroth  (09.01.20 17:24:20) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.