[]

Türkiye'de posta kodu

Bunu bazı yerlere yazıyoruz ama tam anlamıyla nerede kullanılıyor ? Kullanılıyor mu ?.

Örneğin adres sistemimizde her ayrıntıya kadar veriyoruz ama posta kodu zaten il, ilçe, mahalle bilgisini içeriyor. Cadde veya sokak ile bina ve daire numarasını eklesek başka bir şeye gerek kalmıyor.


 
Kullaniliyor tabi ki. Ben hep Sokak,No,Daire Postakodu şeklinde yazıyorum. Bulamayan kargocu olmadı henüz. Çoğu sitelerde il ilçe yazmak zorunlu gerçi.


  • Mcfly  (05.01.20 14:32:31) 
Benim bildigim 5 haneli posta kodunun ilk 2 hanesi sehri belirtir, araclarin trafik kodu ile aynidir. Sonraki 3 hane ise mahalleyi belirtir. Bircok mahallenin resmi olarak ayni posta koduna sahip oldugunu dusunmuyorum.


  • pietro  (05.01.20 19:53:45) 
@pietro: birçok mahalle ve köy aynı posta koduna sahip benim yaşadığım şehirde. o yüzden mahalle bilgisi içerdiğini düşünmüyorum ben. ilçe ve belde bilgisi içeriyor herhalde


  • burya  (05.01.20 19:59:38) 
İstanbul için söyleyeyim, aynı ilçenin farklı mahallelerinin farklı posta kodu vardır. Yaşadığınız il çok küçük bir ilse mesafeler çok yakın, dağıtım da ona göre olacağı için farklı mahallelerin aynı posta kodu olması doğaldır.


  • microfiction  (05.01.20 22:52:34) 
İstanbul Ümraniye gibi kalabalık bir ilçede bile 4 bazen 5 mahalle bir posta kodunu kullanıyor.

Posta kodu mahalleyi değil bölgeyi temsil eder, Merkezdeki posta ayırıştırıcılarının işine yarar, dağıtım yapan postacı ya da kuryenin işine yaramaz.
  • John Bloor  (06.01.20 08:20:35) 
Hayatim boyunca istanbul’da yasadim. Ne zaman tasindiysak da hep posta kodu yasadigim mahalleye ozeldi. Sayenizde yanlis bildigim bir seyi ogrendim, sagolun arkadaslar :)


  • pietro  (07.01.20 08:28:34) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.