bunun neresi dizi?

şimdi bende netflix, blutv falan yok. o yüzden kulaktan dolma duyduklarıma ve okuduklarıma göre soruyorum. yanlış bir şey söylersem cehaletimi çok yüzüme vurmayın.

"netflix'te atiye dizisinin birinci sezonu yayınlandı" deniyor. "blutv'de behzat ç'nin dördüncü sezonu" deniyor.

bütün sezonu koca paket halince tek seferde platformda yayınlamanın neresi "dizi"? dizi dediğinin her hafta bir bölümü yayınlanır, o bölüm bitince acaba devamında nolacak diye ertesi haftayı beklersin.

hea 5-10 yıldır haftada bir bölüm olarak yayınlanan dizinin tüm bölümleri bitince "toptan indirip izlemek" diye bir zıkkım icat olduğu için pek anlamı kalmadı da, ilk yayınında da hikayeyi 10 bölüm çekip hepsini birden aynı anda yayınlayınca onun adı niye dizi oluyor? bölüm bölüm koyma da tek parça koy film olsun??? en azından ben böleceğim yere kendim karar verip yarım bırakırım?

blutv behzat ç.'nin son sezonunu dediğin şekilde her hafta yeni bölüm olarak yayınladı zaten ama evet netflix tüm sezon şeklinde yayınlıyor dizileri. dizi kelimesinin anlamına bakınca tezatılık yaratan bir durum yok. sıra sıra bölümler işte, dizi. her hafta yayınlanmak diye bir şart yok. her gün yeni bölümü çıkan dizi de var mesela. yayınlanma frekansıyla alakalı bir durum değil yani "dizi" olması. tek parça olunca adı film oluyor.

tüm sezon tek seferde yayınlanınca da istediğin yerde başla bitir bir engel yok. kaldığın yerden devam ediyorsun zaten.
  • nrmnm  (30.12.19 10:33:23)
Türk dizilerine alışık olmaktan kaynaklı sanırım bu kafa karışıklığı.

Dizilerin bölümleri, bir kitabın bölümleri gibidir. Bir hikaye vardır, bunu küçük parçalara bölerek izleyici/okuyucuya aktarılır iki türde de. Eğer anlattığın hikaye kompleks ve uzun olacaksa bu yol her zaman daha mantıklıdır. Çünkü klasik giriş-gelişme-sonuç mantığında bir bütün olarak olguyu anlatmak çok zordur.

Bölümler aslında diziyi yapan ekibin (yazar, yönetmen vs) senin için hikayeyi böldükleri ve hikayeyi sindirimeyi kolaylaştırdıkları küçük parçalardır. Bir bütün hikaye anlatıyorsan atıyorum 10 saatlik dediğin gibi film olarak yayınlandı, izleyicilerin her biri farklı bir noktada bırakacaktır. Bu çeşitli dezavantajlara yol açabilir. önemli bir noktadan hemen önce bırakmış olabilir, merak unsurunu ana hikaye sanıp izleyici bırakabilir, öyle saçma bir noktada bırakır ki izleyici devam etmez izlemeye ama sırf kendi hatası yüzünden hevesi kaçar vs. Her bir bölümün kendi içinde giriş gelişme ve sonucu vardır ana hikayeye ek olarak. Bu sayede daha düzenli bir örüntü olur. Bu sayede yapan insanlar senin izleme deneyiminle benim izleme deneyimimin olabildiğince yakın olmasını sağlıyor. Dışarıdan göründüğünün aksine bu işlerin bir matematiği vardır ve her bir izleyici bu matematiğin çökmesi için karıştırıcı değişken rolü oynar.

Aslında netflix gibi platformlar senin isyanın olan şeyin tam tersini yapıyor. Sen bölünmeyi kendi tercih hakkın elinden alınmış gibi hissediyorsun, fakat 10 bölümü bir arada yüklemek sana bir tercih hakkı sunuyor. En büyük parça dizinin sezonu, en küçük parça dizinin bölümü olarak düşünürsek, dizi bölümlerini bir araya getirerek orta seviye parçalar yaratmana imkan tanıyor. Ana hikayenin temposuna göre dizi bölümlerini toptan yada sırayla izleme şansın oluyor. Eskiden insanlar bu hakka sahip olmak için dizinin sezonunun bitmesini beklerdi ki bu sayede parçalara bölelim. Hatta çevremde sırf bu yüzden final yapmamış diziyi izlemeyen insanlar vardı.
  • ManikD  (30.12.19 10:53:29)
Dizi ardıl olarak gösterilen yayınlar işte, bunu ister her hafta yaparlar ister her gün yaparlar ister yılda bir kere yaparlar, zamanında diziyi yayınlayan kanallar izleyiciyi kendisine bağlamak için bu şekilde bir strateji geliştirmişler böyle yayınlamışlar o da konvansiyonel hale gelmiş, böyle olmuş diye de bunun illa bu şekilde olacağı anlamına gelmez, senin gibi heyecanla beklemek için de bir seçenek sunuyor beklemek istemeyen için de bir seçenek sunuyor, bu yayınlar klasik tv mantığıyla çalışmadığı için sistem olarak ilgi çekici bir hale geliyor bu şejilde. Ha 10 saati komple tek parça halde yayınlansın diyorsan o da dizi olmaz zaten dediğin gibi film olur, kimse de oturup 10 saat film izlemez sanırım.

  • angelus  (30.12.19 11:06:27)
"Dizi dediğinin her haftada bir bölümü yayınlanır" tanımı doğru değil bence. Dizinin 10 bölümünü tek seferde yayınlayınca film de olmaz. Her bölümün kendi içinde bir girişi, gelişmesi ve sonucu var. Filmdeki sonuçtan farklı olarak dizideki sonuç net değil sadece. Ama her bölümün farklı dinamikleri oluyor. Yani 3 saatlik filmi yarımşar saatten 6 bölümlük dizi gibi haftada bir izlesen ne anlarsın o filmden ona bakmak lazım. İkisi farklı şeyler.

Netflix'in bir sezonu bütünüyle yayınlama politikasını anlamlı buluyorum. Netflix yapımları kalite olarak bir HBO kadar olmadığı için bu yapımları haftada bir bölüm olarak yayınlarlarsa çok seyirci kaybederler. Ancak bu haliyle seyirci vasat üstü bir yapım için 'sabretmek' zorunda kalmadığı için bir çırpıda diziyi izleyip bitirebiliyor.
  • himmet dayi  (30.12.19 11:07:46)