Veteriner ücret normal mi?

Geçen hafta ilk defa kedimizi veterinere götürdük. Genel bir baktı şöyle, tüy taradı, tırnak kesti, hemogram uyguladı 180 tl verdik. Bugün de kontrole götürdük yine tüy taradı hemogram uyguladı, karma aşısını yaptı ilk defa 225 tl ödedik.

Bu ücret iki ayrı gün için normal mi? Daha doğrusu soruyu şöyle de değiştirebilirim oda fiyatlarına bakınca muayene diye bir kalem olduğunu ve bizim hekimin de takip dosyasına muayene ve hemogram kutucularını işaretleyince aslında her veterinere gidişimizin muayene olarak değerlendirilip en az 70 tl öyle yazacağını düşündüm. Örneğin karma aşı ikinci doz uygulaması var. Biz gidip aşı parası verip çıkamıyor muyuz sadece? Her kliniğe adım atışımız muayene olarak eklenecek mi? Gidip "haci muayene etme vur iğneyi geç" mi dememiz lazım bizim.

Kanında enfeksiyon çıktığı için ilk ay veteriner masrafı yordu biraz bizi. Bu soru da onun kafa karışıklığının sorusu

yeni geldiği ve enfeksiyonlu olduğu için baştan aşağı her şeyini kontrol etmiştir, o yüzden muayene ücreti almış olabilir. ben açıkça soruyorum niye bu kadar tuttu diye. kan testleri de tuzlu oluyor biraz. ama rutin olarak aşı vurmaya gittiğinizde sadece aşı ücreti alır. baktınız ki ekstra istiyor tüccara denk gelmişsinizdir. ben de ilk köpeğimi sahiplendiğimde 10 sene önce 250 lira ödemiştim öğrenci halimle ilk götürdüğüm muayenede. gözünden akan çapağı silmek için bile losyon satmıştı bana, normalde suyla silince geçiyor :) yalnız değilsiniz.

  • pide  (28.12.19 20:25:35)
Normalde muayene ücreti alınmıyor. Bu tüy tarama, tirnak kesme hatta bazen üstten 5 dakikada diş taşı temizleme işlemini de ücretsiz yapıyor bizim veteriner. Onun dışında karma aşı ve hemogram 200 civarı tutmasi normal olabilir zira aşılar ortalama 100-150 lira civari değişiyor, hemogram nedir bilemiyorum ama ucuz bir işlem değildir diye tahmin ediyorum. Gittiğiniz veterinerin bulunduğu muhit vs de etkiliyor bu arada.

Yine de bir dahaki sefere gittiğinizde sorun, eğer muayene ücreti alıyorlarsa sahiden (bizimki bunu ancak gece arayıp kliniği actirirsak yapıyor) başka bir veteriner arastirabilirsiniz. Küçükken aşı masrafları biraz fazla oluyor ama büyüyünce gidetek azalıyor.
  • fraise  (28.12.19 20:35:34)
Normal. Benimkide her zaman alıyor 3 senede 1 kere filan muayne almadığı oldu Onda da ödeme yüklüydü.

  • Esinsin  (28.12.19 21:53:31)
Hemogram ve karma 225 normal. Asi en az zaten 100 tl den ucuz degildir. Sadece asiye gidince genelde sirf asi parasi alirlar. Zaten surekli ayni ver gidince bir sure sonra asi zamani genel bir bakar, tirnak keser para almaz.

Kumu ve mamayi biz hep ayni vetden aliyoruz, tirnak kesimi fln icin ucret almiyor oda.
  • oscar  (28.12.19 21:54:25)