togg vs Kinetic K550

www.youtube.com

bir eu ülkesinde olsak togg ceo'su bakkal açamaz bu aşamadan sonra.

hangi çağda yaşıyoruz biz? nasıl böyle bir hata yapılabilir anlaşılabilir değil.

araç italya'dan neden geldi? yerli ise tr'de hangi fabrikada hangi aşamalardan geçirilip yapıldı?

her şeyi record eden dünya üretim ve prototip aşamasını neden göstermiyor? hani interviewler tasarımcılarla?

ya tamam yerli araç vs ok sevinelim ama insanları geri zekalı yerine koymayın. ben otomotiv mezunu adamım arkadaş. koyuyor yani bu ülkede böyle bir lansman yapılması.

soru : 2017 kinetic ile 2022 togg arası benzerlikler sizce nasıl? 2022'de italya'dan hangi model alınmalı?

2017 kinetic ile 2022 togg arası benzerlikler sizce nasıl?
aynı araba işte, sağını solunu biraz editlemişler.

2022'de italya'dan hangi model alınmalı?
bilmem, hangi modeller var mesela?
  • malheiros  (28.12.19 19:20:57 ~ 19:21:08)
amaç yerli ve milli "marka" yaratmak olsaydı yapılan işlerde bir yanlışlık görmüyordum.

fakat vizyonsuz insanların farkedemediği şey şu. bir şeye yerli ve milli diyorsanız bu vitrindir. dışarıdan da içeriden de aha biz buyuz, bunu böyle yaparız demektir.

misal adana'ya gidip yöresel yemek olarak lazanya yemek istemek insanın aklına gelmez. belki adana'da muhteşem lazanya yapan bir kafe vardır. ama adana bize adana kebap diye bir şey gösterdi. adananın yerli ürünü o.

türkiye ne gösterdi? italyan tasarımı, daha önceden zaten yapılmış olan bir araba.

yani şu mesajı vermiş oluyoruz. "biz türküz ve bu işi italyanlardan parayla satın alırız".

en baştan itibaren yerli ve milli vurgusu yapılmasının amacını hepimiz biliyoruz buraya yazmaya gerek yok. türkiye'de minimum %40 o arabaının tamamıyla türk üretimi olduğunu ve bizim bu girişim için özellikle tasarladığımızı zannediyordur şu anda.

dışarıda da kimsenin salladığını zannetmiyorum. 2 yıl önce tasarlanmış, üretime hazır hale getirilmiş aracın sağında solunda makyaj yapınca kimse "wwwooooowww hey mike duydun mu türkler piyasayı dağıtacak" dememiştir.

keşke siyaset bu girişime hiç müdahil olup sulandırmasa. araba üretmek milli bir mesele ya da gereksinim değildi bence. türkiye araba üretmiyor diye eksik olmazdı. ama madem böyle bir girişim yapıldı siyasi çıkarlardan uzak tutulabilse çok güzel olurdu ama olayın başlangıcı ve siyaset sayesinde oldu.

eğer hiç bu yerli ve milli araba üreteceğiz denmeseydi, bir türk otomobil markası kuracağız denseydi, 2017'de zaten bitmiş olan bir proje yerine sıfırdan sırf bu proje için (gerekirse yine pininfarina'ya gidilsin) tasarım yapılsaydı çok daha mantıklı bir girişim olurdu.

dün burada biri lisans bitirme ödei için birebir copy-paste yaparsa yazılımın bunu tespit edeceğini öğrenip o sistemi nasıl atlatabileceğini sormuştu. aha işte yerli ve milli denince olay bu. her şeyi -miş gibi yapmak. çakallık yapmak. kopyala yapıştır.

bizim togg da işte kopyala yapıştır yapılmış ödev gibi. sağını solunu azıcık kurcalamışlar ki plagiarism yazılımı olayı çakmasın. ama sorsan ödevi yaptın mı yaptım. araba ürettik mi ürettik.
  • levpontryagin  (28.12.19 19:34:46)
birkaç sene önce yine otomobil üretiyorduk, ülkenin gündemi çok hızlı değişiyor fakat görseli görünce hatırlarsınız

encrypted-tbn0.gstatic.com

bu proje neden olmadı, nasıl bir planlama yapılmıştı, ne kadar harcandı ve neden kaldırılıp çöpe atıldı mesela bunları merak ediyorum

www.hurriyet.com.tr

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobille ilgili, "Saab 9-3'ün isim hakkını değil, fikri mülkiyet haklarını satın aldık" dedi.

Yerli otomobil için iki yolun bulunduğuna işaret eden Işık, bunlardan birinin her şeyin Türkiye tarafından yapılıp, ortaya bir prototip çıkarmak olduğunu söyledi. Böyle bir çalışmanın 3-5 yıl zaman alacağını ve 1 milyar dolarlık da maliyet gerektirdiğine dikkati çeken Işık, şunları kaydetti:

"Bu, aslında Amerika'yı yeniden keşfetmek anlamına da gelir. İkinci yol nedir? Bu noktada çalışmış, bilinen, kendini ispat etmiş bazı firmalarla işbirliği yapmak ama her şeyden önce fikri mülkiyet hakları sizde olan bir platforma sahip olmak. Biz bu iki alternatif arasında karar vermek durumundaydık ve dedik ki, '5 yıllık zamanı ve 1 milyar doları boşa harcamayalım ve zaten varolan bir platformun fikri mülkiyet haklarını satın alarak, bunun üzerinden teknolojiyi geliştirmeye devam edersek, en az 3 yıl ve 1 milyar dolarlık avantajla başlamış oluruz ve o 1 milyar dolarla projeyi bitirebiliriz.' Bu noktada ciddi bir araştırma yaptık ve Saab 9-3'ün platformunun bizim açımızdan çok uygun olduğunu tespit ettik."

Bunun üzerine yoğun bir çalışma yapıldığını ve Saab 9-3'ün isim hakkını değil, fikri mülkiyet haklarını satın aldıklarını belirten Işık, bu satın alma sürecinin dahi 6 ay sürdüğünü bildirdi.

"Bu, Türkiye'ye en az 3 ila 5 yıl arasında zaman kazandırdı ve şu anda ticari bir şey olduğu için rakam veremiyorum ama bunu çok çok uygun bir maliyetle Türkiye'ye kazandırmış olduk ama şu an işin 'A' noktasındayız. Türkiye'nin asıl ilerlemek istediği alan menzili uzatılmış elektrikli araç. Bunun için bu bir platform olacak ve bu platformu biz geliştirmeye başladık. TÜBİTAK burada önemli bir liderlik üstlenecek ama bunu satın aldığımız Saab 9-3'ü geliştiren Nevs firmasıyla bu alanda işbirliğimizi sürdüreceğiz."

"Konuyla ilgili Türkiye'nin tüm birikimini kullanacaklarını ve dünyanın en iyileriyle çalışacaklarını vurgulayan Işık, 2020 yılında herkesin gurur duyacağı bir otomobili yollara çıkaracaklarını söyledi."

bir önceki otomobil girişimi hakkında dönemin bakanının söyledikleri ve projenin akibeti ortada, yeni projede bunda farklı olan şey ne merak ediyorum.
  • freebird5406_2  (28.12.19 19:47:36 ~ 29.12.19 11:45:05)
Evet aynı araç. tasarımcı firma her isteyene aynı tasarımı biraz modifiye edip satıp durmuş. nasılsa tasarım satıyor, araç değil.

  • sttc  (28.12.19 20:37:27)
ya siz cok bilgisilisiniz ya da ben cok bilgisizim.

arkadaslar bu is olmus, ha uretilir uretilemez gelecekte yasananlari bilemem.

ancak dogru yol bu yol gelecegi donuk akilli profesyonelce hareket edilmis bir yapi ortaya cikarilmis.

buradaki tek sorun sudur, yerli ve milli terimi. boyle bir sey yok. kimse kimseyi somurmesin. hele hele arabada hic yok. bu bizim icin degil herkes icin gecerli.

araba guzel mi?
guzel
turkiye'ye fayda saglar mi?
saglar?
kazandirir mi?
kazandirir
is imkani saglar mi?
saglar

yok calintiymis da bilmem ne. arkadaslar oyle bir sey yok. bu isler boyledir.
bunun sayfalarca ornegini yazarim buraya, ki daha onceki entrylerimde hangi markanin kimlerle motor gelistirdigi kimlerle motor yaptigi kimlerini motorunu kullandigini yazdigim cok merak eden acip bakabilir.

bu is bildigimiz gordugumuz kadari ile basarili bir olay. calintiymis vs o isleri birakin. eski cadillac olayinda da evet haklisiniz.

yani bu olay cakma arama motorumuz ya da cakma whatsapp'imiz gibi degil.
  • turbo sadık  (28.12.19 21:23:39)
ben anlamadım.
türkiye'nin otomobili falan deniyor o yüzden gaza geldik kaç gündür halay çekiyoruz.

tasarımı bize ait mi değil?

yanlışınız vardır. böyle bir olay olsa yer yerinden oynar her yerde haber falan olurdu. daha bugün sanırım cnntürk'de izledim türk mühendislerini tebrik ediyorlardı.

ya linkedin'de adamların ik uzmanı bile tebrik ediliyor. hiç insan kaynağı vs olmadan mı bu işin yapıldığını ima ediyorsunuz?

çekemeyenler çatlasın bu iddialara inanasım yok.
  • ozdek  (28.12.19 21:37:54)
tasarımı italyanlara yaptırmışlar işte neyi anlamıyorsunuz? her araç tasarımı önce render'lanır videosu sürülür piyasaya. öyle kapıdan kafayı uzatıp "selamun aleyküm hadi bize araba tasarlayın" denmiyor zaten. ferrari'de bugatti'de bu firmaya tasarlatıyor araçları. senede 100 tane araç gönderiyorlardır ferrariye max 2-3 tanesi kabul ediliyordur. bak youtube'a milyon tane konsept ferrari görürsün.

"araç italya'dan neden geldi?" demişsin. prototip 2-3 araç için fabrika kurulacak değil ya orada üretmişler seri üretim burada.

otonom araçlar üzerine çalışan genç bir mühendis olarak gönül isterdiki gelin bu aracın 3.seviye otonom olmasını sağlayabilecek yazılım altyapısını konuşalım demek isterdim de en basit yere takılmışsınız daha. asıl mevzuyu çok kaçırmışsınız abi siz ya.
  • avatar is back  (28.12.19 21:49:28)
@turbo
tasarım firmaları sadece sipariş üzeri çalışmaz yedekde her zaman ek tasarımları vardır bunları büyük firmalara sunarlar satarlarsa satarlar yoksa elde kalır. italyan firmanın 2017 tasarımı adamların elinde kalmış kimse almamış. belli ki 2017 otomotiv fuarlarında göstermek için prototip yapmışlar. bizimkilerde gidip bu elde kalan malı almışlar.

yoksa tasarım ofisleri senin tasarımın üzerine çalışır. ferrari'ye ferrari çizgisinde, mustang'e mustang çizgisinde tasarım yapar ki bu tasarıma konfor koşulları dahildir. togg ceo'su sıkışınca gitmiş basmış parayı italya'dan getirmiş prototipi

çok mantıklı bir soru var audi'nin peugeot'un fiat'ın almadığı tasarım nasıl iş yapar? nasıl satar?
yani bu işler dediğiniz gibi değil mercedes geri zekalı değil her yıl kaç çeşit araç lanse ediyor.

bugün boğaziçinden, itü'den yıldızdan bir çok arkadaşım iş ararken bunlar en az 40-50 milyon doları italyan bir firmanın 2017 aracına gömüyorlar. komplo teorisi değil bu. otomotiv mezunu mühendisim ben. 2017 yılında bu işin fizibilitesini bizzat arkadaşım yaptı. olmaz dedi çıktı işin içinden. tamamıyla göz boyama. fos bir olaydır.

@ozdek
linkedin'de ben bile kendi firma hesabımdan kutadım, kutlamazsan fişlenirsin. net.
mevzu çok basit togg işi çözemeyince gidip italyanın 2017 modelini alıp gelmiş. özel tasarım falan yok yani.
aselsan vs de böyle çalışır. gider amerika'nın 90lardaki teknolojisini alır süsler püsler satar.

@avatar
italyan'ların elinde kalan 2017 modelini almışlar. ford, mercedes özel tasarım araç ürettirler kendi çizgilerinde gidipde hiç bir firma bir başka firmanın 3 yıl önceki elinde kalan aracını almaz.

'"araç italya'dan neden geldi?" demişsin. prototip 2-3 araç için fabrika kurulacak
değil ya orada üretmişler seri üretim burada.'''
bak güzel kardeşim asıl prototip için fabrika kurarsın bu fabrikada eleman yetiştirirsin prototipten çok insana yatırım yaparsın seninle beraber 20 yıl çalışacak olan insanlar burada yetişir. o kadar yanlış düşünüyorsun ki yani insan cidden hayret ediyor.
birde mühendisim demişsin. üzüldüm cidden.

sen bana söylesene türkiyede otonom araç yazılımı yapabilecek düzeyde adam yetiştiren kaç üniversite, tez, doktora çalışması var? kaç firma var? kaç kişilik ekip lazım? bi yazsana bana?
  • dedim dedim de kime dedim  (28.12.19 22:09:24)
@turbo sadık:

eski saab modelini almaktan bir farkı yok.

kimsenin bütün vidaları somunları dahil türkiyede üretilecek bir araba beklentisi yoktu. bu girişimi başlatanlar %100 yerli ve milli araba olacak diye başlattılar. beklentiyi onlar belirledi zaten.

yoksa mercedes, bmw, audi %100 kendi ülkesinde yapamıyor biz yapalım diye bir beklenti yok.

olayın en büyük saçmalığı bu girişime özgün bir tasarım bile yapılmamış. 2017'de zaten tasarlanmış kimseye satılamamış konsepti satın almış adamlar.

yahu madem böyle bir gazla başladın bari sırf bu projeye özgü bir tasarım olsun. hadi türkiye'de tasarlatmadın, gidip pininfarina'ya tasarlat ama bu projeye özgün bir tasarım olsun.

ferrari'ye tasarım yaparken ferrari gidip hacı abi elinizde hazır ne var mı diyor pininfarina'ya. pininfarina gidip ferrariye özel tasarım yapıyor. zaten ferrari'ye özel tasarımı ferrari beğenmezse gidip dacia'ya falan satamaz. ferrari beğenirse beğenir beğenmezse bitti.

bu tasarım ise birilerine satarız diye yapılmış bir tasarım. kimse almamış. biz gidip aldık. şaka gibi. sıfırdan araç tasarlatmak yerine resmen 2017'de tasarlanmış aracı satın aldık.

bu olayın yerli arama motorundan bir farkı yok. orada da sıfırdan arama motoru yapabilirlerdi. ama google'dan çaktılar doğrudan.

bunda da sıfırdan araç tasarlayabilirlerdi ama gidip 2 yıl önce hazırlanmış olanı aldılar.
  • levpontryagin  (28.12.19 23:49:51)
aga millet yerli ve milliyle kafayı bozmuş. bu tür haberlerle muhalifler bile triplere giriyor bizi kıskanıyorlar diye. hele bir muhalifin böyle şeylere inanıp desteklemesi akıl alır gibi değil. neden inatla siyasal islamcıların ekmeğine yağ sürüyorsunuz anlamıyorum ki. asgari ücret kuş kadar olmuş, dolar hep yükselişte. bir çalıntı arabayla hepsi hallolacak evet. çekemeyenler çatlasınmış, aynen kardeşim 2 sene sonra hatırlarsak çatlarız.

  • nothing in my way  (29.12.19 00:51:58)
arkadaslar bu isler zaten boyle yapilir boyle yapiliyor gidersin satin alirsin ve baslarsin cok daha ileride kendi dizayn ekibin olur patentlerini alirsin kendin cizersin su an arabalarda el kol oynatacak durumda degiliz deneyimli ekiplerden almak en mantiklisi her gecen yilda bir adim daha genisletirsin isi.
gidin bakin cinlilere hintlilere nasil baslamislar. geely ya da tata diye kucumsemeyin birisi mercedes'e ortak biri de jaguari aldi. hem de uzun zaman once.

son olarak, opel vectra, opel omega saab 9-3 alfa 159 rover 216 gibi araclara bakin bakalim opel ve saabin yanina bilerek alfayi koydum ki gm:/'e ait diyemeyesiniz diye, bahsi gecen araclara.bakin bakalim kimden almislar hangi altyapinortak kullanmislar. hele hele su vectra c olayi 11 farkli markada var. onu nasil cozecegiz?
7'si zaten ortak wauxhall gibi. peki ya alfasi?

bu isler sizin dediginiz gibi olmuyor o sizin dediginiz asma kabagi.
basarili olmak istiyorsan basarili olanla is yaparsin.
mercedes neden renault motorunu gelistirdi?
bmw neden peugeot ile ortak motor kullaniyor?
volvo neden renault motoru kullaniyor?

bu arada togg'dan baska o protipi almazdi almayacakti diyem arkadasa sesleniyorum biz almasak lexus alacakti. lexus (toyota cok kaliteli araclardir) kazakistana arabistana falan gidin en pahali en dayaniklisi en godomaninda toyotanin lexusun araclari vardir. her babayigin harci degildir.

yahu ferrarinin bir parcasini turk uretiyor. daha konusmanin anlami var mi?

burada tek sorun yerli milli kelimesi, bu isi de bu kadar buyutmeyin. cunku burada bunu yapmak cok cok buyuk olay degil bu bir surectir. boyle.baslanir geliserek devam eder. onemli olan surectir.

arac da gayet şık olmus. canavar gibi araba 2022'de de yeni durur eski kasa gibi durmaz bnunun nedeni de isi bilenlerle calismak zaten.

son olarak merak edenler icin, otomobil icin gerekli tum yapilarin ne oldugunu, bunlarin kac tanesinin patentli oldugunu ve hangi meshur araba markasinda olduguna bakin?

siz hakkini satin almadan araba ayna dahi koyamazsiniz ayna ayna. bildigin ayna var ya hah aynen o. ayna dahi koydurmazlar adama.

ya cin gibi sallamazsin haklari ihlal edersin amerika gelir tepene biner avrupa gelir tepene biner.

ya da anlasma yaparsin ya da haklari birisinden satin alirsin (saab'ta bunu denediler) ford'un ghia'sinda da denediler ki ghia her ne kadar abarth gibu amg gibi alpina gibi olsa da aslinda arac markasadir. haklarini da alamazsan yabanci ulkelere ihracat ya pa maz sin.

bu is gorundugunu kadariyla olmus. yapilmasi gerekeni yapmislar. sadece bunu olum kalim meselesi yapmasinlar zira o kadar onemli degil cunku yerli milli diye bir sey yok. bu togg icin degil her firma icin gecerli.
  • turbo sadık  (29.12.19 04:42:42 ~ 04:51:56)
Yahu herkes ayni seyi soyluyor, efendim otomativ boyledir, bmw de her halti disarda uretiyor, sonucta turk menseili urun blablabla bu geyik donup duruyor da arkadaslae kimse yerli otomobilin civatasinin puluna varana kadar tr de tasarlanip tr de üretilmesini beklemoyor zaten.
Sorun, bunun boylemis gibi lanse edilmesi. %100 yerli, tamamen yerli, tamamen turk muhendisleeini eseri gibi ifadelerle milletin keriz yerine konmasi. Bir otomobil, yil 2020 olmus ve ilk kez geliştirilecek ve piyasa surulecek otomobil nasil %100 yerli olabilir zaten?

%100 yerli ifadedinin sokaktaki halk tarafından nasil anlasildigini ve zaten nasil anlaşılmasi istendigini hepimiz biliyoruz, kendimizi kandirmayalim. Türkiyenjn otombili mi evet, %100 girisimi ve turk markasi mi olacak evet. Ama kullanilan ifadeler farkli.

Ayrica, efendim tasarimi bu isin erbabı italyan firmasına yapistirildi falan filan. Hayir yaptirilmamis iste, satin alinmis! Türkiyenjn otomobili peojesi isin ozel tasarim yaptirilnamis, var olan tasarim satın alinmis.
He bu normal mi, evet en nihayetinde bu bir ticari girisim, ticari getirisi olmasi gerekiyor ki gerceklesebilsin. Bunun icin de milliyetci kafayla degil rasyonel hareket edilir, ortaliga para sacilmaz, uygulanabilir ve surdurulebilir bir uretim modeli ile hareket edilir, yani boyle seyler cok dogal ama millete lanse edilme sekli tam keriz muamelesi. Olay bu.
Yani cikip da "ya kardeşim otomativ sektoru boyle, bir sey bildiğiniz yok sizin, bmw mercedes de boyle yapiyor" demeyin mesele o degil.

Bir de konu disi olacak ama ben yerli otomobil hurraaaa diye yaygara koparilmasini anlamıyorum sahsen. Bu ülkede otomobil vergiden ibaret, orta sinif icin otomobil ates pahasi. Bu otmobil de oyle kelepir falan olmayacak, orta sinif bunu yolda gorup off ne araba bea demekten oteye gecemyecek zaten. Ne anladim yerliden milliden, bu yaygara nedir? Otomobil daha ulaşılabilir olsun, varsin ithal olsun? Memleket kurtuldu havasi estirilmesini anlamıyorum.
  • stavro  (29.12.19 09:08:30)
@turbo

komiksiniz vesselam, ibret olsun diye hepsine tek tek cevap vericem,

'' su an arabalarda el kol oynatacak durumda degiliz deneyimli ekiplerden almak en mantiklisi ''
türkiye'deki otomotiv sektörünü bilmediğiniz çok belli. bilgi yok fikir var klasik türk beyni sizde %99 verimle çalışıyor. türkiye'deki otomotiv fabrikalarını google'a yazın hatta bu fabrikaları linkedin'e yazın kadrolarına bakın. türkiye'de sıfırdan içten yanmalı motorlu araç üreticek ekip var. bu ayrıca benim profesyonel işim.
kızdığımız şey şu bu togg gidip ekip oluşturacağı parayı italyanlara veriyor sonra adamlardan aldığı prototipi yerli milli diye bize yutturmaya çalışıyor. tekrar söylüyorum eu'da bunu biri yapsın bakkal vermezler adama işletsin diye.
çin'lilerin motorsikletleri dahil bak bakalım hangi modelini böyle yurtdışından yürütmüşler?
bırak otomobili hindistanın şu an domine eden bajaj markalı motorsikleti bile adamların kendi tasarım ekibinden çıkma.
işler sizin hayal dünyanızdaki gibi yürümüyor sen kendi marka çizgini oturttuktan sonra gidip tasarım danışmanlığı alırsın o ayrı gidip adamın elde kalan tasarımını almak ayrı şey.

''bakin bakalim kimden almislar hangi altyapinortak kullanmislar''
opel kuruluş 1862
saab kuruluş 1945
alfa romeo kuruluş 1910
bu rakamlar sana ne anlatıyor hocam? bu markaların kuruluşunda hangi adam çıkıp ya ben opelim saabim alfa romeoyun gidipde başka firmanın 3 yıl önceki tasarımını alayım dedi. şöyle düşün tesla geri zekalı mı? gidip bir firmadan almıyor tasarımı da adamın 288 tane kabul edilmiş patenti, 298 tanede bekleyen patenti var? bir aracın bazı kısımılarını outsource etmek başka şey komple bir firmanın elinde kalan satılmayan aracını almak başka şey.

''' biz almasak lexus alacakti. '''
hahahahahahahahaaaaaa
turkiye.lexus.com.tr

'' yahu ferrarinin bir parcasini turk uretiyor. daha konusmanin anlami var mi? ''
haci tesla'nın corvettin 2018 model parçalarını benim danışmanlık verdiğim firma üretti, adam yalvardı togg'a bir toplantı yapalım ben size yardım etmek istiyorum diye adamlar randevu bile vermedi. anlıyor musun?

'' cunku burada bunu yapmak cok cok buyuk olay degil bu bir surectir. boyle.baslanir geliserek devam eder ''
birinin elde kalan satmamış ürününü alıp bunu biz yaptık demek bir süreç değildir.

'' araba 2022'de de yeni durur eski kasa gibi durmaz ''
mercedes, bmw geri zekalı her yıl yeni tasarım araç çıkartıyorlar. bir mail atayım da söyleyeyim onlara.

'' otomobil icin gerekli tum yapilarin ne oldugunu, bunlarin kac tanesinin patentli oldugunu ve hangi meshur araba markasinda ''
bir tasarım yaparsın sonra bakarsın bunun patenti var mı? patenti gördün sonra başka tasarım yaparsın kendi patentini çıkartırsın. zordur ama yaparsın. bir firma kendi satacağı ürünün patentini vermez. kendi satar. 5 yıl önceki patenti verir çünkü zaten modası geçmiştir. eğer sen 5 yıl önceki patentle adamın güncel satışından daha fazla ürün satabiliyorsan zaten o firma geri zekalıdır.

''amerika gelir tepene biner avrupa gelir tepene biner''
adam gibi iş yaparsan kimse birşey diyemez. burada tüm suç toog ceo'sundadır.

''bu is gorundugunu kadariyla olmus.''
ortada olan bir şey yok. en basit anlatımı ile togg ceo'su işi becerememiş beceremeyince de gidip bir firmanın 3 yıl önceki modelini almış sonra bize bunu yerli milli diye yedirmeye çalışmıştır. eğer togg satarsa bu dünyada cidden otomotiv sektöründe bir ilk olur çünkü nasıl olurda 2022-2017=5 yıl önceki bir dizayn o kadar otomotiv firmasının güncel dizaynını beat edebilir? beyni olan insanın cevabı bu soruya nettir.

NE YAPILMASI GEREKİYORDU?
oturup inceleme yapardın, 2020-2030 yılları arasında elektrikli araçlarda en kritik, kar marjı en yüksek parçalar hangileri bunları belirlerdin. bunun arge'sine (zaten devlet teşvikli) 5 yıl çalışır 7.yılda seri üretime geçerdin. buradan elde edeceğin, finans gücü ile yapamayacağın şey yok.

komik cidden. fabrika kurmadan yerli araç üreten bir devlet olduk. tasarımcısı kim bilinmiyor, kim ne yaptı bilinmiyor.

@hey corc versene borc
hocam bir yerde yanlışın var
günümüz otomotiv firmalarının head officeleri yani kendi ana ekibi oturup sızdırmazlık, mukavemet, aerodinamik hesabı vs yapmazlar onlar firma çizgisinde tasarım üretirler sonra büyük bir firmaya (genellikle ispanyol veya portekiz) gidip bakın tasarım bu ben bu tasarımda sorun istemiyorum ne gerekiyorsa yapın paranızı vericem ama bir sorun olursa size ceza keserim diyor.
yani firmanın kendi head ofisinde firma çizgisinde araç zaten çıkıyor ortama. kimse gidipde milletin elinde kalan aracı almaz. italyanlarda bu modeli kime yaslarız diye düşünüyorlardır. sonunda türkiye çıktı adamların elindeki kalan malı aldı.
  • dedim dedim de kime dedim  (29.12.19 10:30:43)
@dedim dedim, acaba diyorum bizle dalga mı geçiyorsunuz?
"türkiye'de içten yanmalı motoru yapacak mühendislik var" ne ya, arkadaşım motoru yapmakta sıkıntı yok ki olan bir şeyi yapmak çok basit. öyle adamlar var ki fuara gidip bir kez bakınca kendi başına aynısını atölyesinde yapıyorlar. buna mühendis de gerekmez türkiye'den en az 1000 tane usta çıkar bırak motorunu arabanın kendisini yapacak.
hatta halihazırda "türkiyede yapılmış" yarış arabası ve elektrikli araba zaten var. sizin bilginiz yok madem ben sizi aydınlatayım.

size ait olacak buluşunuz size.

patentli diyorum. türkçe yazıyorum. nesi anlaşılmıyor acaba.

içten yanmalı motor patentlidir. pistonlar 4 zamanlı 2 zamanlı ya da wankel bunlar patentlidir. patentli. adam sıkıştırma oranı, pistonu krankın uzunluğu derece açısı gömleği her şeyin ölçüne içindeki karışımına kadar patentini almış. nereye motor yapıyorsun.

benim şu an 4 tane şantiyem var ortalama 18 milyon tanesi. siz patenti olmayan bir kinetik kaynak bulun ben size 70 milyon vereyim 1 ay içinde. bakın yapın demiyorum sadece çizin ve teoride çalışsın.

bunu bulmanız için bir kere sıkıştırma olmamalı. çünkü sıkıştırma da patentli. euheuh kısacası bambaşka kaynakla çalışan bir şey bulmalısınız. siz hondanın ya da opel dohc ve vtec yani değişken zamanlama için bile alfa'ya para ödediğini biliyor musunuz? yani diyorsunuz ya daha önce tasarlanmış bir şey için para ödendiğini gördünüz mü diye?
adam patentini almış demiş ki bunun ben buldum kendi arabasında kullanan parasını öder iznini alır. adam gitmiş 4 pistonun patentini almış gibi gitmiş 3 pistonunkini almış. daha onu bile bilmiyorsunuz kime ne anlatıyorsunuz. içten yanmalı prensip bile patentli. oh ne ala memkelet. adamın teki içten yanmalı motoru keşfetsin sen araba diye bir şey gör. potansiyeli kinetiğe çevirsin bu fikri kullan. heee oldu. ya bi de bu işin içindeyim diyorsunuz. şakaysa komik değil ciddiyse durum vahim.
adam gitmiş sinyal kolunun patentini almış. gelmiş burada bunu yapabiliriz diyorsunuz.
ben tekrarlıyorum patenti alınmamış aracı hareket ettirecek birim bulun yapmanıza gerek yok. teoride tutsun dizaynı vs yapın. ben size 1 ay içinde bahsettiğim tüm paramı vereceğim.
aslında hata bende lexusa ucuz diyen kişiye ciddi ciddi cevap veriyorum.

adam gibi iş yapılırsa kimse binmez. evet tek doğru bu.
adam gibi yapmak için ya patentsiz yapacaksınız ya patenti alacaksınız ya da ücretini ödeyeceksiniz. ya aklıma geldikçe gülüyorum adam frendiskinin bile patentini almış frendiski ya. neyse.

önce prototip yapılır sonra patentine bakılır diye bir mantık yok. sokakta söylemeyin döverler adamı. adam batırırsınız bu söylemlerle.

önce fikrin olur sonra bakarsın patenti var mı diye. aksi halde bütün zaman ve para çöpe gider. düşünsene araba yapmış zaman harcamışsın sonra aaa bu arabada patent hakkı varmış diyorsunuz. akıllı adam işi mi bu şimdi.

bmw mercedes yeni kasa çıkarıyor ne ya. opel astra 2004'ten 2013 e kadar aynı kasa arabayı üretti ahahaha. bu tamamen kullanıcıya yönelik iştir. maliyetlere yönelik bir şeydir.

neyse arkadaşlar bazı koşullar hariç hemen her haltın patenti var. 100 küsür yıllık bir yolculuk var ve her şey patentli burada hareket etme imkanınız yok. yeni sistemler bulacaksınız ve ilerleyeceksiniz.

edit: tamam işte 3-4 milyondan bahsetmiyorum. yaklaşık 70 milyondan bahsediyorum. başkasının eline verdiğiniz gibi ben de isterim ajshdbdjha. ben sözümdeyim. 1 aydı hatta arttırıyorum 6 ay. olsun herkes de şahit.
rizeliyim inşaatçıyım yandaşımdır da şimdi başkalarına göre. ne olacak haydan gelir huya gider. ha ihtiyaç olmayabilir arkadaşlar lexusa bile ucuz diyorlar.

3-4 milyon değğil neredeyse 20 katı. büyük düşünenlerin işi. siz yaparsınız yıllarca bu işin içindesiniz. bekliyoruz heyecanla. ben betondan anlarım. değerli türk mühendisleriile iş birliği yapıp yeni teknoloji elde edebilirsiniz. inanıyorum ve bekliyorum. 6 ay sonra gelirim bu başlığa.
  • turbo sadık  (29.12.19 16:10:30 ~ 16:57:52)
@turbo
bu kafa ile anca şantiye işletilir zaten

''benim şu an 4 tane şantiyem var ortalama 18 milyon tanesi. siz patenti olmayan bir kinetik kaynak bulun ben size 70 milyon vereyim 1 ay içinde. bakın yapın demiyorum sadece çizin ve teoride çalışsın. ''

benim 10 yıllık firmam ile arge projeleri yapıyorum şu ana kadar tr'de 33 eu'da 10 adet proje bitirdim.
işte senin gibi insanlar gelip bana bilmem ne kaynağını bul diyorlar 3-4 milyon tl'lik proje ile bulup projeyi tamamlayıp ürünü ellerine veriyorum.

patent varsa çözümü de vardır. başka yolu vardır. şantiyeci kafası ile düşünenler araba yapıyor böyle işte.

tesla geri zekalı adamın 288 tane patenti 298 tane de bekleyen patenti var. bütün dünya sığır hiç uğraşmasın zaten bütün patentler tesla'da diye.

bu şantiyeci kafası bitse, bir kurtulsak işte o zaman önümüz açılacak.
  • dedim dedim de kime dedim  (29.12.19 16:39:31)
@turbo,
hocam siz nasıl bir rüyanın içerisindesiniz bilmiyorum ama gerçek dünya bambaşka söyleyeyim.

hani olurda rüya biter uyanırsınız afallamayın.
  • dedim dedim de kime dedim  (29.12.19 16:59:25)