[]

fm'de başarılı olduğunuzda maça gelen taraftar sayısı arttı mı?

ben açıkçası şu ana kadar hiçbir kariyerimde böyle keskin farklılıklar görecek ölçüde başarılı olmadım. olduysam da zaten taraftar sayısı yüksek olan kulüplerde oldum. lech poznan'ı çalıştırıyodum mesela, avrupa ligi'nde çeyrek final oynuyoruz tamam ama zaten polonya'nın en güçlü takımlarından biri bu, artıyosa 5-10 bin artıyo, normal.

ben daha ziyade "üçüncü ligde 3 bin seyirciye oynuyoduk, 10 sene sonra kulüp yeni stat yaptı, şampiyonlar ligi'nde 40 bin kişiye karşı kapalı gişe oynuyoruz" tarzı tecrübeler var mı diye merak ediyorum. alt liglerden takımları çıkarınca falan oluyo mu böyle, gören var mı?

lig kalitesi artmıyor şeklinde şikayetler görmüştüm çünkü, yani sen 10 kere şampiyonlar ligi'ni kazansan bile oynadığın lig hala gerçekteki seviyesinde kalıyor. o yüzden belki seyirci sayısı da fazla değişmiyordur diye düşündüm.

 
eskiden fm türkiye forumlarında çok uzun kariyerler olurdu, onları okurdum baya büyük zevkle. Orda bahsediyorlardı örneğin en düşük ligden alıp şampiyonlar ligi şampiyonu yaptığın bi takımın seyirci sayısının git gide arttığından. Hatta en sonunda yeni stadyum yapmak gerekince genelde senin adını veriyorlar. Bi de sen şampiyonlar ligi kazandıkça ligin reputation'u da artıyor olması lazım. Buna bağlı diğer takımlar daha iyi oyuncu alabiliyor. Lig kalitesi de artıyor yani


  • nundu  (26.12.19 00:06:53) 
Hala FM 17 oynuyorum. Genelde Almanya 4. liginden başlıyorum. 4. ligde %50 dolulukla oynarken 3. lige çıkınca %99 doluluğa ulaşıyorum. Almanya'da 2. ligde tutunana kadar tesisleşmeye ayıracak para olmadığından genelde stadyum büyütme veya yen stadyum yapmak pek mümkün olmuyor.

Bir kere Mainz'ın ikinci takımını 3. lige çıkartınca yönetim borç alıp 10 bin kişilik stadyum yapmıştı. Ligde başarım arttıkça doluluk oranı da artmıştı.

Norveç liginde oynarken (sadece 1 kere kazandım ama çoğunlukla her yıl Avrupa Ligi'ne gidiyordum) neredeyse 2 yılda bir yer yetmediğinden 3-5 bin kişilik eklemeler yapıyordum. 5. sezondan sonra ligin seviyesi arttığı için yeni TV anlaşmasıyla gelen para miktarı da artmıştı.
  • bruce mclaren  (26.12.19 01:06:03) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.