Yemek bursu alan fabrikatör kızı

Ünversite arkadaşları ile geçen gene toplanmıştık, muhabbet sırasında söz döndü dolaştı: ya bölümden x meğerse y ilinin en büyük zenginlerindenmiş ailesi, nasıl zenginler falan dendi hadi ordan ya falan dedik sonra Googleda holdinglerini arattık yönetim kurulunda adını gördük falan. Belediye başkanları, siyasiler, bölge sanayicileri ile toplantılar, resimler gırla. Yobaz olmayan muhafazakarlardanlar. Ailenin Kimya fabrikası var, inşaat emlak, sektörü falan girebildikleri tüm alanlara girmişler, Türk dizilerindeki gibi holdingler, aile şirketleri varmış cidden:) Başta helal olsun hiç zenginliğini gözümüze sokmadı, bölümünün başarı olarak da iyilerindendi diye de takdir ediyorduk. Ama biraz daha geçmişe dönünce, anılar vs. bir şey daha farkettik: bu kız İtünün yemek bursunu da almıştı. Bursu alanlar isimleriyle çarşaf çarşaf yayınlandığı için(10,11,12 yılları vs) bazı arkadaşlar çok iyi hatırladı bu olayı. Kim bilir daha ne burslar aldı belki de ama Yemek bursu nedir ya, günde bir öğün yemek 2 lira falandı zaten, bunun için o halinle başvuruda mı bulundun, yalan yanlış bilgi mi verdin, başkasının hakkını mı gaspettin? Bu insanlarda motivasyon, onur, vicdan durumu nedir çok merak ediyor ve günlerdir de düşünüyorum. Sizin görüşünüz?

Üniversitede yemek bursu sadece maddi durumu düşük öğrencilere başvuru yapmaları karşılığında verilmiyor. Bölüme derece ile girmiş öğrencilere de öğrencilik süreleri boyunca yemek bursu vs veriliyor. Belki böyle bir durumu vardır.

  • Amaranta ursula  (25.12.19 22:05:09)
bölüme girme sıram sayesinde bana da yemek bursu başvurmamama rağmen çıkmıştı. itü'de de böyleyse gayet doğal, neden kullanmasın?

  • signore  (25.12.19 22:13:07)
@Amaranta ursula bölümdeki öğrencilerin sıralaması o zamanlar 9000-10000 falandı, bölümün ilk girenlerinden değildi, ortalardan, benden sonra imiş nosu hatta o alıyorsa benim de almam lazımdı:) Sanmıyorum dediğiniz gibi olduğunu

  • neverletyougodown  (25.12.19 22:14:42 ~ 22:17:24)
yahu istersem üniversitenin en başarılı öğrencisi olayım, durumum böyleyse gider "ihtiyacım yok, lütfen benim yerime ihtiyaç sahibi birine verin" derim.

  • candide  (25.12.19 22:21:59)
Ben buna cevap olarak sunu diyorum; boyle boyle zengin oluyorlar.

  • karlmarx  (25.12.19 22:25:27)
Ev arkadaşım bir müftünün oğluydu. Yedi yerden burs alıyordu. Benim babam emekliydi, tek bursum vardı. O da belediye bursuydu, iptal etmişti sonra mahkeme belediyenin burs vermesini

  • mezarkabul  (25.12.19 22:26:05)
@r evolution Yemekhane tüm öğrencilere açık ya, sadece burslulara özgü değil ki,ordan yemek için ekstra bir şey yapmasına gerek yok. Pek öyle bizimle kaynaşmak ister gibi hali yoktu, Kendi 3-4 kişilik kliği ile bölümü tamamladı, grubu hariç merhaba merhaba dışında kimseyle ilişkisi yoktu

  • neverletyougodown  (25.12.19 23:30:33)
ya sorunuzun alt metinini anlıyorum ama bu kafalar biraz da şark kafası gibi geliyor. bi tek bizim gibi doğulu romantiklerde var; "bana yeter, başkasıyla da paylaşayım" eğilimi.
yalan beyanda bulunmadıysa alsın tabii
bir de bilemezsiniz, ultra aşırı zengin gizlemeye çalışıyor olabilir, babası/annesi sonradan (yakın zamanda) voleyi vurmuş olabilir vs vs.
aşırı detaylı baktığımızda o zaman kazandığı halde "başkasının hakkını gasp etmemek için" itü'ye de gitmeseydi, bilkente gitseydi koç'a gitseydi de denebilir bunun sonu yok.

ayrıca ailesinin/akrabasının şirketinden burs alanlar, şirketin burs karşılığında vergi indiriminden yararlanıyordur çoğu zaman. benim şirketim olsa ben de evladıma elden para vermek yerine, şirket üstünden burs veririm. para benim,şirket benim sonuçta.

neyse yemek bursuna dönecek olursa, ben de eski itülüyüm, yemek bursu için hiç de öyle acındırık gelir beyanı gerekmiyordu. isteyerek talep etmiş de olabilir. ne var bunda?
onuru vicdanı başka yerlerde arayalım biraz da.

edit: ayy bir de "fabrikatör" mü kaldı :D bakın bunlar bile buram buram yeşilçam. liberal bir dünyada yaşıyoruz arkadaşlar uyanın artık.
  • jimjim  (25.12.19 23:51:57 ~ 23:57:01)
@jimjim haklı. Yeşilçam orta-alt sınıfın beynini yıkadı. Zengin düşmanı oldular. İstersen yemekteki etleri sana versin. Hatta yemesin fakirlere dağıtsın. Buna benzer aptalca fikirler bedelli muhabbetinde de vardı. Herkes gelirine göre ödesinmiş. Bunlar hep şark kafası işte.

Hak verildi ve kullandı. Bu kadar basit. Dünyaya bu şekilde bakarsan sıçtın. Ömür boyu fakir edebiyatına devam.
  • the coon  (26.12.19 04:39:17)
İşte o holdingler o paralar bu yüzden bu insanlarda:)

Ben olsam gider bizim paramız var ihtiyacı olan bir arkadaşa verin derdim o yüzden de hayatım boyunca bu durumda kalacağım:)
  • kirmizipilotkalem  (26.12.19 07:08:54)
Ben de aynısını odtü de liseyi tamamen abd de okumuş bir arkadaşımı görerek yaşadım.. İTÜ yu bilemem ama burda bütün burslar ihtiyaca göre dağıtılır. Bu kişi aynı zamanda 500 lira kyk bursu da alıyordu.. artık gelirlerini nasıl düşük gösteriyorlar Allah bilir.

  • mehmed resad  (26.12.19 15:12:05)