[]

garip bir nezaket sorusu. mesaj atmalı mıyım? (gönül işi değil)

reddit'te norveç'in norveçlilerin dahi pek iplemediği bir futbol takımıyla ilgili bir şey yazmıştım. özetle, ben manyak bir çocukken (yaş 11-12 olmalı) bunlara mail atmıştım, "ben norveç'te top oynamak istiyorum, sizi sevdim. beni transfer edin." diye. çok şirin bir cevap vermişler ve çocuk göynümü fethetmişlerdi. o yüzden bende yeri ayrıdır, çok severim o takımı, skorlarını falan takip ederim.

ben bunu görünce oranın yerlilerinden birisi duygulanmış, ben sana atkı göndericem dedi. bu olay 15-20 gün önce falan oldu. "ama ocak'ta gönderebilirim, christmas zamanı kargolar aşırı yoğun oluyor, şimdi yapamam. sen bana hatırlatır mısın?" dedi. tamam dedim ne zaman hatırlatayım. "8-10 günde bir yazarsan iyi olur, unutmayayım" dedi.

şimdi ben adama tamam dedim ama dilenci gibi "slm kardeş bizim atkı vardı??" diye mesaj atmak da istemiyorum. öte yandan adam bunu hatırlasa belki kırılacak, "herife ta burdan atkı gönderiyoruz, zahmet edip hatırlatmada bile bulunmuyor" diyecek... ama ben de kötü hissediyorum biraz, yani bir iyilik yapmak istiyorsan yaparsın kardeşim niye benden üç kere sana hatırlatmada bulunmamı istiyorsun ki, mahcup oluyorum.

***

şimdi sinsi gibi "merry christmas kardeş, bizim atkıyı da unutma" yazayım mı? aslında şey diyorum, "olm allahın norveçlisi o kadar ince düşünmez ki. adamın içinden gelmiş, sana da kendi dedi yaz diye. yaz gitsin. asıl yazmazsan kalp kırıcı olur" ama diğer yandan işte biraz utanıyorum.

siz olsanız yazar mısınız yoksa "sry canım ben gururlu bir şahsım gönderiyosan gönderirsin göndermiyosan bana ne" deyip gider misiniz? :/

bu arada üzücü bir detay olarak ekleyeyim, adamın "olm atkıdan nolcak üç kuruşluk şey" dediği ürünün fiyatı (bana gösterdi çünkü, hangisi daha çok hoşuna gider diye sordu) 160 liraya mı ne denk geliyor. ben şimdi adama gençlerbirliği atkısı göndersem 15 liraya, vallahi atkı kendisi utanır gitmeye, uçaktan pıt diye düşer bana küfrederek :(

yanlış anlamayın lütfen, ben adamı suçluyor falan değilim, yazdıklarım biraz sert gibi görünüyor ama tam aksine inanılmaz duygulandım ve çok mutlu oldum. sadece nasıl davranacağımı bilemedim, kendi kendime gerildim, ondan dolayı böyle diyorum. yoksa adama "BU NE BİÇİM İYİLİK YAPMAK, GÖNDERİYORSAN GÖNDER!1!1!" diye çıkışacak halim yok.

 
Hem christması kutla hem de hatırlat.


  • j r r tolkien hayrani  (24.12.19 18:54:52) 
ben olsam "bana hatırlat" içerikli mail ya da mesaj neyse onu göstererek
-böyle bir durum vardı. şimdiden çok teşekkür ederim. benim için ne kadar anlamlı olduğunu tahmin edemezsiniz. iyi günler mutlu yıllar. -
şeklinde bir hatırlatma yapardım.
  • cahs  (24.12.19 18:55:53) 
Bu adamlar bu konuyu senin benim gibi düşünmüyordur düz insanlardır, 8-9 gün sonra hatırlat demesinin nedeni 8-9 gün sonra hatırlatmanı istediği içindir, bence bir sıkıntı yok hatırlatmanda.


  • angelus  (24.12.19 18:57:22) 
Avrupalılar pek ince düşünmüyor bence. Ayıp olur yaaa kavramları pek yok bu konularda


  • enis buyutucu  (24.12.19 19:42:39) 
kuzey ülkelerin insanındaki netliği çok seviyorum. ben de aşırı netim. eğer birine bana hatırlat dediysem misal, gerçekten unutma ihtimalim olduğu için hatırlat demişimdir. hatırlatınca da mutlu olurum.

bence o adam da gerçekten hatırlatmanız için öyle dedi.
  • Negombo  (24.12.19 20:02:35) 
Ben gurur yapılacak ya da sinsilik gibi algılanacak bir şey göremedim. Sorunun yarısını okurken "hah tam zamanı, hem kırismısını kutlayarak hatırlatmış olursunuz" yazacaktım, siz de zaten sonradan yazmışsınız.

Hatırlatmanızı istemesi de gayet normal. Adam muhtemelen 3-4 haftalığına tatile çıkacak.

Ben de Reddit'te FM'deki Tromso anılarımı anlatırken bir Norveçliyle tanışmıştım. Burada herkes premier lig hastasıyken senin Norveç liginde zaman harcaman çok ilginç demişti. Kendileri bile o kadar ilgili değilken dışarıdan birilerinin ilgilenmesi garip geliyordur :)
  • bruce mclaren  (24.12.19 20:07:27) 
Direk yaz bence Norveç’liler tamamen düz mantıktır öyle çakallık vs düşünmezler :)

Bende Mjøndalen IF taraftarıyım :)
  • Northern Mariner  (24.12.19 21:17:02) 
Atkımı kullanmak için çok heyecanlıyım gibi bir şey de, yabancılar böyle abartılı şeyleri kullanmayı seviyor.


  • liberal  (25.12.19 10:36:46) 
şimdi bizim için 160 liraya tekabul edebilir ama onlar için fiyatı 5 liradır belki? hatta kargo parası atkıdan fazla olacak belki? yada gönderen kişi milyon dolar kazanıyordur ne biliyorsun ki? adamın içinden gelmiş hediye edeyim demiş, fiyat karşılaştırması yapmamak lazım bence.

hatırlatma olarak da kendini hatırlat bence marry chistmass de, yada biraz daha bekle happy new year de yeterli bence gerisini hatırlar diye düşünüyorum.
  • selam  (26.12.19 08:25:54) 
bence hatırlat demesi saçma


  • bir soru sorcam  (26.12.19 08:45:03) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.