[]

ticari ya da serbest meslek faaliyetinden elde edilmiş kazançlar / vergi

herkese merhaba. parasız ve işsiz bir diş hekimiyim. kyk borcum olduğu için kredi çekip iş kuramıyorum. bu nedenle mecbur başka birinin kliniğinde mesul müdür diş hekimi olarak çalışmak zorunda kalacağım, tabi o da iş bulabilirsem. yani kliniğin tüm sorumluluğu maalesef bana ait olacak, buna vergi de dahil.

sorum şu, aşağıdaki iki verginin birbirinden farkı ya da ilişkisi nedir? birini ödeyince diğerini de mi ödemek gerekiyor? (aşağıdaki cümleler türk diş hekimleri birliğinin, diş hekimlerinin maliyeye karşı yükümlülükleri başlığı altında yazıyor.)

- ticari ya da serbest meslek faaliyetinden dolayı elde edilmiş kazançlar üçer aylık dönemler halinde hesaplayacak ve takip eden ikinci ayın (mayıs, ağustos, kasım ve şubat) 14'ü akşamına kadar vergi dairesine bildirecek. ödemelerini ise ayın 17'si akşamına kadar yapacak.

- yıl içerisinde elde etmiş olduğu kazancı, takip edilen yılın mart ayı sonuna kadar yıllık gelir vergisi beyannamesi ile vergi dairesine bildirecek. ödemeler ise mart ve temmuz aylarında iki taksitte yapacak.

 
İlki geçic gelir vergisi. Peşin vergi de denir. İkincisi yıl sonu hesaplandığnda, peşin ödediklerinizi mahsup edeceksiniz. Birbirinin aynısı diyelim. Tansu Çiller zamanında, vergi gelirlerinin enflasyondan korumak amaçlı erken tahsiliyle alakalıdır peşin vergi.


  • kezban whisperer  (02.12.19 22:00:48) 
Mesul müdür falan olma.öğrenci kredisinde patlıyorsun bide üstüne vergi girecek kendine gelemeyeceksin.

Senmiydin biri daha mı vardı burada diş hekimi işsiz.biriyle tanıştım geçen aynı senin pozisyonda onunla konuşurken duyuruda da birisi vardı diye aklıma geldi.

Abi gerekiyorsa medikal pazarlama vs kovala ama mesul müdürlük konusunda dikkat et.
  • duptıs  (03.12.19 01:52:36) 
Geçici vergi + yıllık gelir vergisi, ücreti karşılığı bir smmm ye danış daha iyi olur, bkz :@tangoalfa


  • tangoalfa  (03.12.19 11:36:49) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.