[]

diğer ülkelerdeki adalet sistemi nasıl?

Kızın yüzüne kezzap atıp 3 yıl almış. Diğer ülkelerde aynı durumda ne olurdu bilen var mı?
 
hukuk öyle nedensellikten bağımsız "şunu yaptın al sana şu kadar" diye işlemiyor. matematiksel bir denklem değil yani. kezzap atmış ama tahrik var mı? ne kadar yakın mesafeden atmış? bile isteye mi atmış? vb bin tane soru var.
sorunuzun net bir cevabı olmadığını düşünüyorum yani. kamuoyunda baklava çalan çocuğa hapis diye bilinen şey mesela bana kalırsa çocuğun cezayı hak ettiği yönünde. aç insan bir tepsi baklava çalmaz. cezalandırılmasını olumlu buluyorum. vicdanıma uyuyor yani ceza alması.

not: hukukçu değilim. türkiye'deki yargının hiçbir kararına da güvenmiyorum.

ekleme: link var mı bahsi geçen olay için ben görmedim haberi?
  • lucky strike  (27.11.19 18:59:02 ~ 18:59:34) 
  • geçerkenugradım  (27.11.19 20:29:15) 
Haberi okumamışsınız. 3 yıl ceza verilmesi diye bir şey yok, mahkeme devam ediyor. Avukat kamuoyu baskısı yaratmaya çalışmış. Kasten yakalamanın en basit hali 1-3 yıl arasında ama bu olayda yüzde kalıcı iz, organ kaybı gibi ağırlaştırıcı unsurlar var, o zaman ceza artıyor, hukukçu değilim ama bir hukuk sitesinde bu yaralama tipi için 5 yıldan az olmamak üzere şeklinde ifadeler okudum.
Gazete haberlerine bakarak kararların adil olup olmadığına karar verilemez, çünkü gazeteler sadece sansasyon peşinde. Her davanın milyon tane detayı var, o kadar basit olsaydı her dava 5 dakikada sonuçlanırdı.

  • mikro patlama  (27.11.19 21:10:00) 
tvde izledim ben bu olayı. kız ve avukatı konuşuyordu. linki de örnek olarak koydum. kız 2-3 yıl sonra çıkacak diye ağlıyordu. Kamuoyu baskısı yaratmak için söylediyse de iyi yapmış avukatı.


  • geçerkenugradım  (29.11.19 18:03:40) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.