avukatla ilişkiler

avukatım(kadın) ve eşi mühendis ile hem arkadaş hemde iş ilişkimiz var. kadın olan resmi avukatım işlerimi takip ediyor eşi ise farklı sektörlerde çalışıyor ona da genellikle finansal raporlar vs hazırlıyorum tabi ben herhangi bir para almıyorum. onlara ise ne gerekiyorsa ödeme yapıyorum.

işim dolayısı ile (danışmanlık) yurtiçi yurtdışı bir çok firma ve kişi ile görüşüyorum sözleşmeler, ortaklıklar vs oluyor hali ile.

her önemli iş öncesi mutlaka avukatın yanına uğruyorum ama ne zaman gitsem bir tane yararlı tavsiye alamıyorum. yani daha hiç

'önden ücretini belirten mail at yasal değeri vardır',
'tasarımlarını şu mail başlığı ile at',
'kendini define eden bir title almadan sözleşmeye imza atma ilerde kullanırız'

gibi işime yarayacak trickler alamıyorum. yukardakileri de kendim araştırarak buluyorum işe yarar mı hiç bir fikrim yok. sözleşme tavsiyesi bile alamıyorum.

yani bekliyorlar ki dddkd'nin işleri patlasın, çıkmaza girsin bize icradan pay düşer nasıl olsa.

ama neden işleri çıkmaza girmesini bekliyorlar ki? icradan bize daha çok para düşer diye mi? geçen yine iskandinavya'da önemli bir toplantım vardı. öncesinde gittim avukata ya dedim böyle böyle önemli bir işe giriyorum sözleşme falan filan orada imzalanıcak uzun süre çalışıcam bu insanlarla. konuştum baya bir sonunda beni dinleyip kafa sallayıp başka konuya geçtiler.

işin patlamasındansa ben o işi yapmamayı tercih ederim çünkü patlaması demek yine bana kısa dönem masraf olarak yansıyor.

başka avukat arkadaşlarıma danıştım seni koruyabilecek bir çok trick var bir araya gelelim konuşalım diyorlar.

avukatımı değiştirmeli miyim? yoksa iletişimde mi bir sorun yaşıyorum?

bu tamamen avukatınız ile olan anlaşma kapsamı ile ilgili olabilir. Burada maalesef şu karıştırılıyor, avukat ile el sıkışırken sizin için tam olarak ne yapacağı konuşulmamış olabiliyor, hele bir de arkadaşınız ise. açık ve net bir şekilde konuşun avukatınız ile, sizin sadece dava ve/veya icra takipleri ile ilgilenmeyeceği sözleşme süresince de size size destek olmasını isteyebilirsiniz. avukat tamam olur diyebilir veya kabul etmeyebilir,zira sözleşme süresi ve sözleşme müzakeresi tamamen farklı bir alan, bu konuda uzmanlaşmamış olabilir. bu halde başka bir avukat ile çalışabilirsiniz. bunun ücretlendirmesi de elbette farklı olacaktır. Burada bir iş sahibi olarak sizin yapmanız gereken avukat ile açık bir şekilde hangi kapsamda çalışmak istediğinizi, ondan beklentinizi belirtmek ve talep etmek. O da buna karşılık ücretini vs. belirtecektir. davalarınıza bakmak için anlaştığınız avukattan başka ek bir ücret ödemeden sözleşmelerinizi incelemesini isteyemezsiniz. Arkadaşınız dahi olsa gerekirse yapılacak işleri ödenecek ücretleri net olarak belirleyip kağıda dökün.

  • wendyangelamoiradarling  (27.11.19 12:21:43 ~ 16:50:15)
Geçmiş olsun.

atlayanlara da selam olsun ahahdhsga.
  • lisw  (27.11.19 12:37:54)
Ne gerekiyorsa ödüyorum derken nasıl bir anlaşmanız var? Hukuki danışmanlık sözleşmesi yaptınız ve aylık sabit ödeme falan yapıyor musunuz mesela? Her problemi danıştığınıza göre bu şekilde olmalı. Böyleyse ve bilgi alamıyorsanız değiştirin tabi ki.Bir de siz niye iş yapıp para almıyorsunuz onu anlamadım.

  • aquarium  (27.11.19 12:59:51 ~ 13:12:52)
bilmiyor da olabilir.
Her durumda değiştirin avukatınızı.
Benim yurtdışı işlerim için özel uzmanlığı uluslararası mahkeme ve uluslararası ticaret sözleşmesi olan avukatım var mesela.
İş başka arkadaşlık başka.
  • Corc  (27.11.19 13:37:22)
@aquarium

açıkcası bu ay şu kadar ödemen gerekiyor diyor ödüyorum. çünkü masraflar falan da var. karşılaştırmadım ama o da elinden geldiğince az söylüyordur diye tahmin ediyorum.

@Corc

ya ben marketing uzmanı değilim ama kafam çalıştığı kadarı ile şöyle düşünün böyle yapın diye onların ürünlerine yorum yapıyorum sonuçta. bilemiyorum işte avukatlar bu konularda nasıl düşünüyor onu soruyorum.
  • dedim dedim de kime dedim  (27.11.19 14:14:12)
seni koruyabilecek bir çok trick var. irtibatta olalım. :)

şaka bir yana avukatınız muhtemelen dümdüz bir hukuk mezunu "avukat". arkadaşınızla sadece arkadaş olarak kalmanızı ve bir an önce size faydalı olabilecek işinin ehli bir avukatla anlaşmanızı tavsiye ederim.
  • neseli portakal  (27.11.19 14:37:14 ~ 14:42:47)
değiştir tabii ki. değiştirdiğinden memnun olmazsan onu da değiştir. bi faydası yoksa neden tutuyorsun??

  • xvyz  (27.11.19 14:41:43)
avukatlık bir güven ilişkisidir. size güven vermemesi bile çalışmamanız için bir sebeptir.

  • konsomatrix  (27.11.19 21:20:11)