ram'leri overclock edince mavi ekran veren bilgisayar

merhaba,
arkadaşım için yeni bir sistem topladık. "g.skill ripjaws v 3200 mhz ddr4" ram ile "asus prime b350 plus" anakartımız var. satın alırken uyumlarını kontrol etmiştim. normal çalışmada sorun yok. bios güncel. ancak ramleri 3200mhz'e overclock edince bilgisayar birden sapıtıyor. açılırken mavi ekran veriyor. tekrar tekrar başlıyor vs falan tüm stabilite gitti. overclock ayarını sıfırlayınca normale dönüyor yine.

daha düşük frekansta mı overclock etmeliyim yoksa başka bir problem var mıdır ? foto-video editleme işi yapıyor bilgisayar.

hocam benim bildigim
ram overlock edilmez
islemci overlock edilir

zaten ram in yuksek hızda calısması de oyle ciddi bir performans artisi olmaz
yapsın bu haliyle sıkıntı var mı
  • kingcyrax  (21.11.19 13:40:43)
hocam ram'ler de overclock ediliyor. hani adına overclock'tan başka bir şey mi deniyor bilmiyorum ama linke bakarsanız orada normalde 2133 mhz frekansında çalışan ram'leri 3200 mhz'ye çektiğini görebilirsiniz mesela:

ibb.co
  • kuul  (21.11.19 13:47:56)
3200mhz olan ram'i nasıl 3200mhz'e overclock ediyorsunuz anlamadım o kısmı?

daha düşük bir değer görünüyor siz maksimumda mı kullanmak istiyorsunuz?

bellek slotunun max desteği kaç mhz? onu aştığınız için sorun yaşıyor olabilir misiniz?

anakart destekliyorsa bellek çalışma hızı bazen bios'tan seçilebiliyor. ordan maksimum değeri seçmeyi deneyebilirsiniz.
  • ayin yazari  (21.11.19 13:48:06 ~ 13:49:00)
@ayin yazari,

hocam eksik olmuş haklısınız. ram'ler 2133 mhz'de çalışıyor şu an. overclock ile 3200 mhz'ye çıkabiliyor. ram şu:

www.gskill.com(1x16GB)

anakart da şu:

www.asus.com

3200 mhz ram'i desteklediği yazıyor. dolayısıyla sıkıntı çıkmaması lazımdı.

edit: sorunun kaynağını sanırım buldum :/ anakarttaki özellik sayfasının en altına şöyle bir not düşmüşler:

"Due to the limitation of AMD Ryzen™ processors, memory frequencies higher than DDR4 2666 MHz are supported only when using one DIMM."

bende 2x16gb ram var. dolayısıya 3200 mhz'de sapıtıyor. 2666 mhz'de çalıştırıcakmışız demek ki. neyse bahaneyle sorumun cevabını da öğrenmiş oldum. teşekkürler.
  • kuul  (21.11.19 13:53:14 ~ 13:56:54)
3200 destekleyen ram i 3200 destekleyen anakartta çalıştırmaya overclock denmez sanki :)

neyse sorunun cevabını bulmuşsunuz. tam aynı cevabı vermeye geliyordum. stabil olduğu frekansı bulana kadar mhz i düşürmeniz lazımdı.
  • ozdek  (21.11.19 14:02:09)