[]

erasmus için iki şehir arasında kalmak (kariyer ve gelecek düşünerek)

çok özür diliyorum, bazıları bunu yazmamdan rahatsız oluyormuş ama konu itibariyle söylemek durumundayım, rus dili & edebiyatı öğrencisiyim, üçüncü sınıfın ilk döneminde (hibe devam ederse ikincide de) yapacağım.

seçenekler letonya'nın riga ve daugavpils illeri. normal şartlarda "tabii ki riga gerizekalı mısın" diyor herkes. yalnız şu var: daugav'da nüfusun %80'i rus. rusça konuşuyorlar değil, bayağı kendileri de rus.

ben okulumu ve bölümümü çok seviyorum, aldığımız eğitimden de memnunum fakat takdir edersiniz ki konuşma pratiği konusunda sorun yaşıyorum. yazarak şimdiden çoğu şeyi yapabilecek durumdayım ama konuşurken şefik subaşı gibi çenem kilitleniyor.

riga'nın avantajlarını saymaya gerek yok... ülkenin başkenti, maçlarını izleyebileceğim şirin mi şirin buz hokeyi takımları var, old town çok güzel diyorlar, fiyat olarak açıkçası daugav'dan pek farklı olmadığı söyleniyor. ayrıca yakın bir arkadaşım rigalı, tabii onun için riga yazacak değilim ama gittiğimde "vaay kardsm hosgeldn" diyecek birinin olması güzel.

öte yandan daugavpils'te gavur gibi rusça pratiği imkanı olacak, doğrudan alanımla ilgili müthiş bir fırsat doğacak. ayrıca daugav, kaunas'a 50 km daha yakın... zalgiris kaunas'ı her hafta olmasa da izleyebilirim <3 ama işte daugavpils yani, ister istemez insan "oraya gideceğine köye git dedenleri gör bari" diyor.

***

bu durumda siz alanınızı ve işinizi düşünüp daugavpils mi yazardınız yoksa "ya erasmus'ta bununla mı uğraşılır daha güzel ve eğlenceli olan şehri yaz geç" mi dersiniz? acayip kararsızım, her gün fikir değiştiriyorum.

arkadaşım "ya burda da konuşuluyor rusça, onun için daugavpils'e gitme mal mısın" diyor ama ona güvenmiyorum, lazım olur deyip letonca dersi falan atıyor youtube'dan, oldu aq 4 ay kalıcam bi de letonca mı öğrenicem sie.

 
mesele pratikse daugavpils'e gidin. riga'yı gider gezer görürsünüz. o yeter.


  • psychosocialll  (19.11.19 20:51:47) 
Siktiret rusça konuşmazsın orda kimseyle zaten, çoğunluk rus dediği yerel halk o. Sen erasmus'ta yerel halkla pek muhattap olmazsın çevren öğrenciler olur %99. Riga'da ortam iyi, oraya git. Rus yine bulursun konuşcak illa rusça konuşcam diyosan, öğrenci falan olur orda da. Riga iyidir, 4er saat uzaklıkta tallinn, vilnius var. Yine vapurla helsinki stockholm falan var. Riga her türlü.


  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (19.11.19 22:00:21) 
Tabii ki kariyerini dusun, gencsin daha rigaya da gidersin rusyayi altust de edersin. Sik disini ve kendine yarayacak seyi yap.


  • beriberi  (19.11.19 22:04:34) 
öncelikle daugavpils kaunas'a 2.5 saat uzak. zalgiris maçı haricinde çok da gezilecek görülecek bir yer değil ha 50km yakın ha uzak çok farketmez.
@bugunku antremanda goz dolduran futbolcu +1 yerellerle çok muhattap olmayacaksın zaten. çevrendeki öğrencilerle muhattap olacaksın. riga'da da bol bol rusça bilen insan olacak. sonuç olarak; ya erasmus'ta bununla mı uğraşılır daha güzel ve eğlenceli olan şehri yaz geç.

  • amour fou  (19.11.19 22:16:43) 
aa cidden, bu açıdan düşünmemiştim hiç. çok mantıklı. ülkenin başkentinde de RUSÇA KONUŞMAYI SEVENLER DERNEĞİ yahut 50 yaş üstü sovyet amca-teyze bolca bulunur herhalde.

çevrem öğrencilerden oluşur evet ama ben kendimi tanıyorum. yaş zaten 26 olacak. o parti senin bu parti benim gezen sultanbeyli hızlılarına yetişemem ben. internetten ya da işte dinamo riga maçlarından falan birileriyle tanışmaya çalışırım, onların peşine takılırım. daugavpils o açıdan avantajlı olur diye şeettiydim. şimdi orada yoldan çevirdiğin 10 adamdan 9'unun ana dili rusça zaten... riga'da bilseler bile özellikle gençler istemiyormuş konuşmak. genel olarak da saygısız buldukları oluyormuş, hani "burası letonya, niye rusça konuşuyosun it oğlu it" gibisinden. malum geçmişleri de sıkıntılı rusya'yla.
  • der meister  (19.11.19 22:56:17) 
critical mass diye bir konsept var. riga'da %50 rusca konusulmasi senin efektif bir sekilde pratik yapabilecegin anlamina gelmiyor. kesinlikle ruscanin asiri dominant oldugu kucuk sehire git, zaten kucuk sehirde insanlarla iletisim kurmak buyuk bir metropole gore illa ki daha kolay.


  • hot potato  (19.11.19 22:59:12) 
Ayrıca riga'da mutlaka couchsurfing'den falan haftada 1 2 toplanan russian speaking table tipi organizasyonlara vs de katılabilirsin.


  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (19.11.19 23:49:08) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.