Remote olarak yurtdışındaki şirketlerde yazılımcılık yapan var mı aramızda

Merhabalar,

Bir süredir remote çalışıyorum fakat yerel bir şirkete. Şimdi geçici lokasyon değişikliği sebebiyle, ve evden çalışmaya müthiş alıştığım için, bu şekilde çalışmaya devam etmek istiyorum. Tam tanıma uyduğuma inandığım 60 farklı yere başvurdum, 5 i insaflı çıktı en azından, ret yedim fakat diğerlerinden haber yok. Çok sinir bozucu bir durum, keşke hakaret dolu ret maili gelse yine de habersiz koymasalar. Bu şekilde yurtdışında bir şirketle uzaktan çalışan yazılım sektörü elemanları var mı içinizde? işi nasıl aldınız, ne kadar sürdü, nasıl aşamalardan geçtiniz acaba? tr den adam almaya pek hevesli olmadıklarını gözlemleyebiliyorum, lokasyonda tr yi kapsayan iş imkanı az. genelde avrupa, amerika ya da hindistan merkezli elemanlar arıyorlar.

not: freelance iş bul çalış diyenler olabilir de o sitelere sıfırdan girdiyseniz, puanınız yorumunuz yoksa o da zor. ayrıca geçici, bir ay sonra iş bitince iki ay yeni iş bulamazsam fena. en düşük ücretten hesap açtım biriyle anlaşma sağlayacak gibi oldum da saati 5 dolardan trellonun aynısını isteyen adamlarla çalışmak cazip gelmedi.

Var

  • duygusuzromantik  (18.11.19 12:07:03)
Var hocam.

Şirket senior aradığı ve ben mid-level olduğum için biraz uzun sürmüştü mülakat süreci ama sonunda almaya karar verdiler.

Süreç şöyleydi: CV gönderdim. Önce ik görüşmesi oldu. Sonra küçük bir proje yapıp gönderdim. Sonra canlı kod yazdım ve sözel sorulara cevap verdim. Sonra CTO ile görüştüm. En son da CEO ile görüştüm. Tüm süreç 2 hafta kadar falan sürdü. Kabul edilip edilmediğimi son görüşmeden 1-2 saat sonra bildirdiler bana.

Bir ilana direkt başvurmak yerine recruiter'lar üzerinden başvurmanız daha iyi olabilir. Sonuçta işe alınırsanız para alıyor recruiter, dolayısıyla sizin işe girmeniz için uğraşıyor o kişi de.

Genelde timezone önemli olduğu için Amerika'dan bi yere çalışmak zor, ama yapanlar var. Onun haricinde seyahat olayı yoksa TR ile Avrupa arasında bir fark yok, başvurun o ilanlara da. Hintliler genelde biraz daha az para alıyorlar, o yüzden TR'yi direkt eliyor olabilirler özellikle Hintli arıyorlarsa. Yine de işi çok istiyorsanız özellikle belirtebilirsiniz şu fiyat aralığı benim için uygun diye.
  • plutongezegendegilmi  (18.11.19 12:56:17)
@plutongezegendegilmi cok tesekkürler ayrıntılı cevaplarınız için. Son bir şey sorsam, canlı kod yazımı nasıl bir süreçti acaba, ne yazmanız istenmişti?

Haklısınız, fakat zaten ilanlarda belirtilen ücretlerin bizim ülkede uçuk fiyatlar olduğunu bildikleri için ik ülkeye göre biraz düzenleme yapıyor çevremdeki bir iki tecrübeden gördüğüme göre. Çok teşekkür ederim ilginize, bol kolaylık diliyorum.
  • pardonazbirbaksanız  (18.11.19 13:04:44)
İki tane soru sordular hocam, biri basit biri zor algoritma sorusu. Tam ayrıntıları hatırlamıyorum ama kolay olan bi çeşit sorting sorusuydu, zor olan bildiğiniz düz bfs idi. Hackerrank soruları gibiydi yani. Yarım saat sürdü. Bazı built-in fonksiyonlarda fonksiyon adını hatırlamadığım için açıp google'dan baktım, sorun olmadı.

  • plutongezegendegilmi  (18.11.19 13:21:42)