[]

Minik berra'nin mevlidi şerifi sizi neden rahatsız etti

:) genelde o parayı fakire fukaraya dagitsaydin falan yazılmış. E siz de düğüne harcicaniz parayı fakire fukaraya dagitsaydiniz o zaman? Bütün lukslerinizin parasini biriktirin, olmayana verin madem. Mantık biraz yanlış kurulmuyor mu? Yani bu mevlidin yapilmis olması değil de yukaridakilerle halk arasındaki maddi uçurum elestirilmemeli mi? Zaten bu yardım ve zekat tarzı yaşam tam da onların kafası değil mi?

Yani doğru soru "bu adam hangi yeteneğiyle sağlık bakanlığında müşavir oldu?" falan olmaliyken biz "neden pahalı mevlüt yaptı" diyoruz. Bunun 7 katını herkes düğünlerde yapiyo zaten?


 
bence yanlış bir kıyas olmuş düğün vs mevlit
zira düğün denen şey zaten herkesin (halkın genelinden bahsediyorum herkes derken) elinde avucunda ne varsa vererek yaptığı bir olay. bu artık bir "norm" olmuş.
ancak daha önce bir mevlidin böylesine lükse kaçarak yapılması pek de görülmüş bir şey değil. normal olmayan bir durum. insanların tepkisi buna. aynı şey sadece mevlid değil babyshower lar için de geçerli benim nazarımda. mevlide tepki verenlerin çoğunun laflarında alttan alta "diğer" taraftan olan ı aşağılama, gor görme var. ben o kafalarda hiç değilim insanlar istediğini yapar ancak bu kadar lükse kaçmak ve bunu insanların gözüne sokmak saçma olan.

kısaca yapılan şey en ufak fırsatı bile gösterişe çevirmek gibi geliyor. oysa ki düğün denen olayda insanların çoğu (gelinler ve damatların) bu işi ailelerini memnun etmek için yapıyor. mahalle/aile baskısına boyun eğme durumu var. vs vs
 • rentts  (17.11.19 07:15:53) 
@rentts, "düğün halkın genelinin elinde avucunda olanı verdiği..."

Ben de tam onu diyorum, bu daha saçma işte. Yani adamların 10 tlsi var, 1ini Berra'ya mevlüt yapmaya harciyo. Bizim 2 tlmiz var, 5 TL düğüne harciyoz. Bizimki daha saçma ötesi. Toplumun genelinin bunu yapıyor olması mantığa buruyor mu diyorsun bu durumu?

Tekrar ediyorum, bu adamlar hangi yetenekle o noktadalar demek yerine mevlüt yapmış olmalarına takılmak yanlış geliyor bana. Hele "o parayı fakire verseydin" cümlesi bizim de bütün zevklerimize uyarlanabilir
 • üğpoıuy  (17.11.19 07:25:30) 
"bu adamlar hangi yetenekle orda?" sorusunu şu anda türkiye'de en baştan en sona kadar her kuruma sorabileceğin ve o kurumdakilerin yarısının da bu sorudan elenebileceği bir soru.
yani bu zaten genel geçer bir soru.
10 tl si olan adam 1 ini Berra'ya harcıyor bunu sorgulamamız lazım diyorsun.
düğün denilen şeyin mantıklı olduğunu söylemedim fark ettiysen, bence de mantıksız ama öyle ya da böyle toplum tarafından kabul görmüş ve yıllardır uygulanan bir durum, mantıksız da olsa normal hale gelmiş. bunu sen kabul etmeyip düğün yapmayabilirsin ama bu toplumu bilinçlendirmeden ve 2 3 jenerasyon geçmeden de çözülebilecek bir durum değil bence. insanların da hayatlarını buna vakfetmek isteyeceğine emin değilim doğrusu=)
yani sen çırağanda düğün yapsan kimseye batmayabilir ama çocuğunun mevlitini bilmem ne kasrında yaparsan insanlara senin için gösteriş budalası der.
normal olmayan bir durum mevliti bu kadar şaşalı şekilde yapmak. yani o çocuğun anasının babasının amacı üzüm yemek değil bağcı dövmek.

diğer dediğin noktaya katılıyorum temelde tartışılması gereken konu gelir adaletsizliği. ama bu mevlit görüntülerinin tepki çekmesi gelir adaletsizliği değil adaletsiz olan geliri daha da göze sokmaları. yoksa kimsenin bilmediği ne zenginler var adam adasında keyif çatıyor burnumuzun dibinde haberimiz yok.
 • rentts  (17.11.19 07:43:30) 
Dediğiniz gibi olaylar mecralarından çıkarılmış artık. Gösteriş yarışına dönmüş. Ne böyle mevlid olur, ne de böyle düğün olur.

Harcanan paranın elde olup, olmaması... cepten vermek veya borçlanmak sonucu değiştirmiyor bence. Olayı mecrasından saptırıp, çocuğa mevlid yerine Ayşe'ye, Fatma'ya hava atmaya, gösteriş yapmaya harcanan her kuruş yanlış. Toplum bu tarz gösterişleri alkışlamak yerine, tenkit etmeli...


.
 • kartallar yuksek ucar  (17.11.19 07:58:25) 
Rahatsız etmek gibi değil de galiba kendi inandığı dinle çeliştiği için bu kadar tepki topladı. Tutarsız davranışlar güveni sarsar. Şey gibi de demiyorum, "ben inanmıyorum, parayı istediğim gibi harcarım" değil ki öyle biri hiç olmadım. Ama (zaten sosyal medya annesiymiş, bence direkt çocuk istismarından tutuklansa yeridir) açıkça beyan ettiği bir değere karşı tutarsızlık sergilediği için ister istemez göze batıyor.
Bir de yukarıdakilere şöyle katılıyorum: Mesela bu anne, bu kadar viral olup para gelmeyeceğini bilse yine de böyle bir şey yapar mıydı? Tabii ki bilmiyoruz ama merak da ederim. Şahsen ben düğünümü üç kişiyle de yapardım, toplamda kendi telefonumdan, arkadaşlarımdan fotoğraf çekinme sayım yirmi falan.

Bir de ters açıdan bakınca aynısını Şeyma Subaşı yapsa bu anne gibi tepki toplamazdı muhtemelen; çünkü savunduğu bir değer yok. "of bakın nasıl da inançlıyım yha" gibi derdi yok. Şeyma Subaşı tabi ki tepki toplardı bu arada, ona da "sen bu günahkârlığınla(?) ne alaka mevlüt" falan denirdi diye düşünüyorum.
 • mor bembombom  (17.11.19 08:53:01) 
Neymiş bu olay diye videoyu açtım türban üzerine Kate Middleton şapkasını görünce kornealarımın yanmasından dolayı kapattım. Rahatsız olmuş kim varsa hepsine katılıyorum.


 • heidi'nin dedesi  (17.11.19 09:03:33) 
(bkz: straw man argument)

her gun barlardan, sokaklardan, eglence mekanlarindan video paylasip altina "ama ataturk bilim yapin dedi, bakin bunlar ne yapiyor!" demek gibi bir sey.
 • brkylmz  (17.11.19 09:48:23) 
beni rahatsız etti çünkü gösteriş yapan ilgi manyaklarını sevmiyorum. boşandıktan sonra bando ile erik dalı oynayan kadın da rahatsız etti beni

yoksa dini ve parası umurumda değil. isteyen istediğine inanır, istediğine para harcar, umurumda değil
 • bezginbekir  (17.11.19 09:55:41) 
Eleştirmenin ön koşulu şatafatlı düğün yapmamaksa, ben yapmadım. Bence böyle mevlid de, düğün de yapmak için biraz adlı gidik olmak lazım.


 • baal  (17.11.19 10:04:45) 
tepeden tırnağa a dan z ye sana katılıyorum.
Parası varsa harcar kimse karışamaz ister mevlüde 9 milyon dolar harcar para onun parası.
ha o parayı nasıl kazandı hak etti mi etmedi mi bu farklı bir tartışma konusu.
 • basond  (17.11.19 10:14:18) 
Gösteriş meraklısı kişileri sevmiyorum düğüne de harcasa başka etkinliklere de harcasa sevmiyorum o yüzden doğru bulmadım. Yukarda yazılmış evet bando tutan kadını da sevmedim o yüzden.


 • Topalordek  (17.11.19 10:27:00) 
görgüsüzlük abidesi olduğu için
akp ile zenginleşen bi kitle
hem avrupai eğlenceler, şaşalar, gösterişler istiyor
hem de kültürün, bilginin %1 ine sahip değil
sonuç böyle ucuz arap eğlenceleri.

bu rahatsız ediyor beni
cumhuriyet balolarındaki şık beyler bayanlardan buralara düşmek rahatsız ediyor.

para harcarsın bi manası olur
bunda bi mana da yok.
baştan aşşağı görgüsüzlük, nasıl içlerinde kaldıysa senelerdir, kusuyorlar sığlıklarını
 • Corc  (17.11.19 10:28:00) 
insanları rahatsız edenin ne olduğunu yanlış analiz etmişsin hocam


 • burya  (17.11.19 10:28:31) 
@baal, elestirmenin ön şartı değil, bir ornekti.devamindaki cumlede de "bütün lukslerinizin parasini biriktirin vsv" şeklinde konuyu genelledim. Eğer hiçbir luksun yoksa elestirebilirsin bence de sorun yok :) tutarli


 • üğpoıuy  (17.11.19 10:30:02) 
@burya, evet, ikiyuzlulukten rahatsızmis insanlar sanırım. Yine de yanlış kelimeleri seçmişler gibi. Kısmet artik


 • üğpoıuy  (17.11.19 10:31:23) 
akp ve muhafazakarlik karsiti inancsiz biriyim. net soyleyebilirim ki, orada ve burada yazilanlarin hepsi islami kesime olan kiskancliktan baska bisi degil. ha gorgusuzluk mu? cocuguna prada dan elbise alan anne-babalar kadar gorgusuz. ama boyle toplumsal tepkiye neden olacak bisey degil


 • mayeskuel  (17.11.19 11:02:02 ~ 11:02:52) 
Çok gereksiz masraf yapılmış.
Şaşalı düğünler de öyle, evlendikten sonra dünya turu atmalar, beş yıldızlı otellerde tatil yapmalar da öyle (ama bu balayından sonra beş yıldızlı şekilde süren evlilikler göremedik pek nedense. Bu tür evlilik sürdürenler umarım sadecepara nedeniyle sürdürmüyorlardır), düğün fotoğraçısına verilen abartılı meblağlar da öyle, cenaze defni sonrası verilen yemekte öyle.

 • Erva  (17.11.19 11:04:39) 
Corc haklı.


 • owaki  (17.11.19 13:59:46) 
mayeskuel+1
dini bişey olduğu için hedef tahtasına kondu. gösterişse herkes yapıyor ama bu kadar entry girilmiyor. ruh hastaları hepsi.

 • windows95  (17.11.19 14:11:10) 
Çünkü siyasal islamcılar her buldukları fırsatta "bir lokma bir hırka"dan fazlasında gözümüz yok deyip sonra böyle inanılmaz şaşalı, müsrif etkinlikler yapıyorlar. Bir de parayı saçarken estetikten yoksun bir yaklaşımları var. Ekşide birisi yazmış, anne neden videoya 'malefiz cosplay'iyle katılıyor diye.

Düğüne gelince daha ben kendisi istediği için düğün yapana rastlamadım. Hele ki genç insanlar anamız babamız istiyor, onların kafası rahat olsun diye yapıyoruz diyorlar. Ben evlensem ben de nikah yapar bitiririm olayı ama işte orta yaşlı kaynana, anne babaları nasıl ikna edeceksin. Onlara göre "Mürvet is happening!" :D
 • chitosan  (17.11.19 14:45:58) 
beni etmedi esasen. berra'nın o zevksiz kutlamasıyla ömer koç'un milyon dolarlar harcadığı çok sanatsal ve rafine partileri de aynı amaçsızlıkta çünkü, her şeye israf-tutum temelli bakacaksak.


 • kayıtsız  (17.11.19 14:52:07) 
bu söylediğinize whataboutism deniyor günümüzde bildiğim kadarıyla.
Bir şeyin eleştirilmesi veya onun hakkında hesap sorulması, başka bütün diğer seçeneklerin elimine edilerek en önemlisinin o olduğuna kanaat getirildiği anlamına gelmiyor. Onu da eleştirelim, onu da eleştirelim ama şu anda bunu eleştiriyoruz. Recep Tayyip Erdoğan stili argüman üretmek diye bir yazı vardı dört beş yıl önce, orada da bahsediliyordu.

Kınadığım için demiyorum bu arada, sadece altını çizmek için söyledim. Minik berra kim ve mevlid olayı ne bilmiyorum.
 • sopiro  (17.11.19 14:56:08) 
rahatsizlik degil de, ikiyuzluluk rahatsiz ediyor insani. 600.000 liraya 'acsaniz bile sukredin, peygamber karnina tas baglardi' diye aglayan hoca gibi, bedenen ve zihnen temsil ettikleri degerlerle celismeleri goze batiyor. yoksa herkes istedigini yapar riza cercevesinde bana ne. ama cocuguna prada alan avrupali ayri, cocuguna bu mevlidi yapan ama bi yandan 'bu varligin hepsi allahin, hicbiri bizim degil, o bize bahsetti, sukur yaradana' diyen kisi ayri.

ayrica evet, sorulmasi gereken sorular ve elestirilmesi gereken daha onemli seyler var fakat bu demek degil ki bu mevlit goze batiyor.
 • icim urperiyor  (17.11.19 15:31:28) 
Görgüsüzlükleri rahatsız etti beni. Gösteri ve tüketim kültürünün içinde yok olmaları bunu da iyi bir şeymiş sanki herkes kıskanıyormuş gibi yapmaları, düşünmeleri beni rahatsız etti.


 • Sonsuzluk ve Bir Gün  (17.11.19 15:32:12) 
@sopiro, bu tam olarak o değil :)


 • üğpoıuy  (17.11.19 16:55:55) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.