veteriner varsa bi bakabilir mi (köpek ısırayazması)

hayat enteresan. gayet merkezi bi yerde yürürken arkamdan sessizce yaklaşan bir köpek bir anda baldırımı ısırdı. havlamadı bile pezevenk asdfghjklşkjl :D neyse pantolonda delik falan yok. eve geldim baldırda böyle dikenle çizilmiş kadar bir yer çizik. hafif kanamış.

bi şey olur mu lan o_0 doktora gideyim mi ? alakasız bir yer ve saatteyim.

Sabun sur, beklet, durula. Beni cok fena kapmisti kopek, oyle boyle degil, hastanede tetanoz yaptilar. Kuduz asisina da baslattilar, 1 2 doz sonra kopegin saglam oldugu bilgisini gecip, gitmedim.
Not: veteriner hekim degilim. :d

  • la.luna  (15.11.19 21:13:02 ~ 21:21:43)
Doktora gitmelisiniz, köpeği tanımıyorsunuz, takip etme şansınız da yok muhtemelen. Ihmal edilecek kadar basit değil durum.

  • herifbismisresmen  (15.11.19 21:21:24)
Acil tetonoz olun. İlk gün olmazsanız sonrasında olan olmuştur artık diye yapmıyorlar.

  • super kahraman olsaydim baba olurdum  (15.11.19 21:37:37)
%99 bir şey olmaz. ama doktora gitmekte ve sonrası için de önlem almaktan zarar gelmez.

  • unique hint kumasi  (15.11.19 21:40:29)
kuduz asisi olmaniz lazim. %95 kopek kuduz degil ama eger kuduz ise ve asi olmazsaniz sonu olum. o yuzden ihmal etmeye gelmez.

  • crucio  (15.11.19 21:53:30)
Üstteki yazarlardan birinin yazdığı şeyi görünce düzeltmek istedim, tetanoz aşısını ilk gün olmazsanız yapmıyorlar diye bir şey yok, yapılması da gerekiyor. Aşı sadece ilk 24 saat geçerli olur diye bir şey yok, 1 hafta olmuş olsa bile yapıyorlar, etkinliği her ne kadar düşük olsa da. Geçmiş olsun .

  • herifbismisresmen  (15.11.19 22:39:25)
Yara yerini güzelce sabunlu suyla yıkamanizin ardından acile gittiğiniz zaman size tetanoz ve kuduz aşısı başlanır. Kuduz aşısından korkmayin, minnacık bir şey, keza tetanoz aşısı da. Kuduz ve tetanozun geri dönüşü yok ama önlemi aşılama yöntemleri ile oldukça basit. Eaa ne olacak demeyin, lütfen gidin bir saglik personeli ile yüz yüze görüşün. Yüzde bir de olsa ihtimal ihtimaldir

  • Sakinolmamlazim  (16.11.19 00:24:45)
kuduz aşısı olmanız şart, ben de aynı şekilde ısırıldım. köpek oyun sanıp bacağımdan ısırdı. yalnız her hastanede kuduz aşısı yok önce hangi şehirdeyseniz kuduz aşısı nerde onu ögrenmelisiniz. ankarada iseniz mesela cebeci ankara hastanesi, şehir hastanesi ve dışkapıdaki eğitim hastanesinde aşı var.

  • omonia  (16.11.19 00:50:17)