[]

İşverenin teklifi iyi yönde mi yoksa çıkar amaçlı mı?

Valla ben böyle bir olayı daha önce duymadım çünkü benim bildiğim bu işler muhasebeciye söylenir ordan yaptırılır. Muhabbeti telefonda sinirli sinirli anlattığı için bi dur bakalım ya, mevzuatlar değişir şudur budur bir araştıralım dedik.

Arkadaşa demişler ki:
Sen git işkur’a başvur sonra onların sisteminden iş arıyormuşsun gibi yapıp bizim işkur’a koyduğumuz ilanı seç, ona başvur. Biz o ilandan seni işe alıyormuş gibi yapalım sigortan bari yatsın, sigortasız çalışma.

“Acaba işveren iyi niyetli mi? “Sorusunu cevaplayamadım. İşkur işverenleri korumak adına sigorta primimi ödüyormuş?

 
işvereni korumak değil asıl amaç ya, kayıtlı istihdamı arttırmayı amaçlıyor sanırım. sigorta primini işkur ödüyor.
böyle yapan esnaf çok var. eğer gerekli koşulları sağlıyorsa bu teşvikten faydalanabilirler.
tabii ki çıkar amaçlı, normalde kayıtlı çalıştırdığı eleman için ödemesi gereken sgk primini işkur'a iteleyecek.
 • gkhncnzdgn  (15.11.19 20:33:47) 
iki durum var,

1- iş veren iyi niyetli: işverenin işleri tıkırında değil, zor durumda ama işçiye de ihtiyacı var bir yandan, o yüzden işkur desteğinden faydalanarak işçi almak istiyor. işkur üzerinden başvurmamış birini sigortasını yatıramayacağı için işe almak istemiyor. işe başvuran arkadaş doğrudan gelmiş, o yüzden işkur üzerinden başvurmasını istiyor ki işe alabilsin.


2- iş veren iyi niyetsiz: iş veren iyi kazanıyor, işler de tıkırında ama pisliğin teki, birisi sigortasız çalışmak istiyorum ben diye gelse çalıştıracak kadar vicdansız, o yüzden gelen işçiye zaten sigorta yaptırmayacak, (içindeki ufak vicdandan ötürü) bari git işkurdan başvur da sigortan da yatsın diyor.
 • aziz dostum jack  (15.11.19 20:37:48 ~ 20:38:22) 
İşbaşı eğitim programı dedikleri bişey vardı. Yeni bi isim koymuş olabilirler buna. Sigortasına ya da maaşına ya da ikisine birden devlet personelin giderlerine katılıyor. İşverenin cebinden çok daha az para çıkıyor. İşverenin personel alımını bu şekilde yapması, işkur üzerinden halletmesinin yasal açıdan bi problemi yok bildiğim kadarıyla. Kızacak bişey yok bunda. "Sigortan bari yatsın" tavsiyesi saçma olmuş tabi.


 • IncredibleMau  (15.11.19 20:37:52) 
@gkhncnzdgn
Adam 4 aydır sigortasız çalışıyor ve yanındaki eleman normal sgk'lı olunca ben niye işkur üzeri alınıyorum diye soruyor işte. Bence de mantıklı sonuçta işkur devlet desteği.

 • faraton  (15.11.19 20:39:16) 
Adam kendince daha ucuza çalıştırmış olacak. Aslında iyi. Çünkü hem işveren kazanıyor hem de işçi almış oluyor


 • JackDanielSparroww  (15.11.19 20:39:18) 
karşılıklı kazanalım durumunu sezdim iyi kötü diyemiyorum


 • basond  (15.11.19 20:46:02) 
ben anlamadım. işçinin ne karı var? işkur üzerinden olursa teşvik meşvik oluyor sanırım. mesela 6 ay atıyorum işkur ödüyor sigortayı. klasik çakal işveren.


 • black mamba  (15.11.19 20:50:31) 
İşçinin şöyle bir zararı olabilir: devlet desteği personele kısıtlı sayıda veriliyor diye hatırlıyorum. Bir kez bu imkandan faydalandıysa eğer, daha sonra başvuracağı işyeri de devlet destekli eleman alacaksa bu kişiyi alamayabilir.


 • IncredibleMau  (15.11.19 20:55:31) 
@black mamba zorda kalaninsanları sigortasız köle gibi kullanıyor işverenler ne sen sigortasız çalışmak zorunda kal ne ben sigorta ödeyim devlete kitliyim diyor.
böyle yazınca işveren iki kere çakal gibi geldi evet.

 • basond  (15.11.19 20:57:04) 
kardesim
iskur a kaydolmak 10 dk
isverene bir faydanız olsun
tamamen işverenle alakalı bir durum size hic bir getirisi götürüsü yok
fakat işi beğenmiyorsanız
kabul etmeyin ama işi de bırakın
başka işyerine girerken avantajı olur
 • kingcyrax  (15.11.19 21:38:30) 
isveren normalde kendi cebinden vermesi gereken sigorta primini iskur uzerinden devlete kitlemek istiyor. aksi durumda sigorta yaptirmayacak sanirim. aslinda win-win gibi duruyor ama olan devlete ve senin-benim vergilerime oluyor.


 • crucio  (15.11.19 21:56:47) 
bu teşvikten faydalanmanın bazı koşulları var dediğim gibi, ezbere hatırlamıyorum ama işe girecek elemanın bir süredir sigortalı çalışmıyor olması, işverenin de istihdamını kağıt üzerinde belirli sayının üzerine çıkartıyor olması gerek gibi bir şey.
atıyorum bu yıl sigortalı 2 kişi çalıştırmıştır, bu elemanın gelişiyle sigortalı 3 kişi çalıştıracak olursa işkur destek veriyor.

burada kötü niyet aramak başta mantıksız gelebilir, ama adam/kadın zaten sigortasız eleman çalıştırıyor, işkur imkan sağlamasa böyle devam da edecek. hadi diyelim işkur'un bu desteği altı ay veya bir yıl süreyle geçerli, sonrasında elemanı işten çıkartacağına (en azından kağıt üzerinde) bahse girerim.

işverene ben niye destek oluyorum abi, o bana destek olsun. iş sahibi koca adam/kadın, yütüremiyorsa çektirsin gitsin, ben mi dedim iş kur elalemi üç kuruşa sigortasız çalıştır diye.
 • gkhncnzdgn  (15.11.19 22:30:24) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.