2+ Yıldır yazılımcıyım ama alanımı konumlandıramıyorum

merhaba,

2+ yıldır fullstack çalışıyorum. (sektöre başka bir alandan girdim. eğitimim yazılımla ilgili değildi) orta seviye c#, aspnet mvc, sql gibi şeyleri orta seviye kullanabiliyorum. frontend'im daha iyi. html, css ve js üçlüsünde backend'deki yeteneklerime göre daha iyiyim.

işim gereği daha çok frontend işleri yapıyorum ama çok sevmiyorum. backend yapmak istiyorum ama ona da iş dışında zaman ayıramıyorum.

yoğunlaşacağım alanı seçmek konusunda kafam karışık. javascript'e mi yoğunlaşmalı, react gibi framework'leri mi öğrenmeli, nodejs mi çalışmalı -ki türkiyede çok popüler değil sanki-

ya da onlardan ziyade dotnet core ve core mvc üzerine mi çalışmalıyım

bu konuda bir müfredata, bir programa ihtiyacım var. ancak ondan ziyade kendi kafamda bir yol haritası oluşturmam gerek.

sektörde tecrübesi 5+ üzeri olanların kafa karışıklığım üzerine tavsiyeleri varsa duymak isterim.

Türkiye'de popüler olup olmaması çok sorun olmasın hocam. Remote çalışma, eğer isterseniz, baya yaygın bir opsiyon. Bence hoşunuza giden neyse oradan devam edin. Çok ilginç bir teknoloji kullanmıyorsanız bir şekilde iş bulursunuz. Bana Ankara içinde CL işi teklifi gelmişti mesela.

Bir de tabi ne tarz bir şirkette çalışmak istediğiniz de önemli. Startup'larda çalışmak istiyorsanız JS öğrenin ama full-stack devam edin. Kurumsal şirket arıyorsanız C# / Java ilerletin.
  • plutongezegendegilmi  (15.11.19 17:45:06)