[]

vasilik, vekaletname farklar

Merhabalar,

babam rahatsız, nörolojik sorunları ile eşlik eden bedensel rahatsızlıkları var, yarı felç durumda.
annemin sağlık durumu iyi olmamak ile beraber akıl sağlığı yerinde çok şükür.

babama ailesinden kalan bir arsaya inşaat yapmak için geldiler teklif sundular, kabul ettik.
vekaletname verin biz arsa ile ilgili inşaat izin ve diğer işlemlere başlayalım proje çizelim dediler.

babamı notere götürmek bile mümkün değil, ancak ambulans ile dışarı çıkabilir.
anneme vasilik tayin ettirelim diyoruz. fakat vasilik tayin edildiğinde alınan her karar sulh mahkemesinde onanmalıymış.

dolayısıyla inşaat işi bitene kadar anneme bir vekalet çıkarsak ama nasıl bir vekalet daha uygun olur.
lütfen fikirlerinizi rica edebilir miyim ?
saygılarımla.

not: kat karşılığı inşaat ile ilgili bilgi vermek isterseniz değerli fikirlerinizi dinlerim, sanırım bir sözleşme yapılacak fakat ne şekil şartlarını ne de içeriği hakkında bilgi sahibi değilim. tekrar teşekkürler.

 
babanıza vesayet kararı almak zorundasınız. bu noktada başka bir şey yapma şansınız yok. zaten 65 yaşını geçmişse her işlem için akıl sağlığı raporu almanız gerekecek. ancak arsa babanıza aitse annenize ait vekalet herhangi bir şey ifade etmez. mahkemenin vasi olarak annenizi tayin etmesi gerekir.
bu arada mahkemenin vasi tayin edilen kişinin yararına kararı onaması normal. amaç hem vasi tayin edileni hem de ailesini korumak.

kat karşılığı çöp bile vermeyin. biz verdik. 2 yıldır arsadaki enkazı bile kaldırmadı saygıdeğer (!) gge... yapsın inşaatı, alsın parasını.
  • tururo  (14.11.19 22:17:11) 
notere götüremiyorsanız noter gelebiliyor, en yakın notere gidin konuşun. ücreti çok az farkediyor. diğer kısımları bilmiyorum.


  • inekadam  (14.11.19 22:39:34) 
Bu tip büyük ederli işlerde bir avukat vasıtası ile süreci yürütmenizi tavsiye ederim. Gidip bir müteahhite doğrudan vekalet vermek doğru değil.


  • apocalipy  (15.11.19 01:46:51 ~ 01:48:40) 
Eğer yapacağınız sözleşmeye göre siz arsanızın belirli bir yüzdesini kat karşılığı müteahhite devredecekseniz, başınıza gelebilecek yaşanmış bir olay anlatayım:

Müteahhit sizden almış olduğu arsa hakkını ipotek ederek bankadan kredi çeker. Sonra inşaatı bitiremez (hatta başlamaz bile) ve bankadan aldığı krediyi ödeyemez. Sonuç olarak: Müteahhit size birkaç daire borçludur ancak arsanızın büyük bir yüzdesi müteahhitin ödeyemediği kredi karşılığı artık bankanın olmuştur. Müteahhit ölür ve çocuğu size olan kat borcunu reddi miras yapar. Bankalar akıllıdır, kredi vermeden önce malı ipotek ettirdiği için zarar etmemiştir. Ancak siz kat karşılığı verdiğiniz için bir umut karşılığı arsanızı vermişsinizdir. Üzerine 1 bardak soğuk su içersiniz.
  • cek  (15.11.19 08:06:13) 
kat karşılığı inşaat sözleşmesi çok detaylı bir sözleşme. avukat vasıtası ile takip edin. özellikle işin bitim tarihini ve bitmemesi durumununda fessih hakkınız ile aylık tazminat miktarlarını belirtin. size verilecek evler önceden belli olmasın. tümü tamamlanınca siz seçin. yoksa sizinkileri düşük kalitede yapabilirler. sözleşmeye ek olarak teknik şartname yapılır. burada çimento kalitesinden fayansların marka veya kalitesine kadar yazılır. ses ve ısı yalıtımı maddeleri çok önemli.

öte yandan babanızın nörolojik sorunları ne derecede bilmiyoruz. eğer sağlıklı karar veremeyecek durumda ise zaten sözleşme dahha sonra iptal edilebilir. bu nedenle vesayet şart. her karar için ayrı onay almak genelde harcamalar için geçerli. veya kişiyi borç altına sokacak işlemler için. hakimden sözleşme örneği sunarak bu sözleşmeye uygun olarak yapılacak tüm takip işlemleri için genel bir yetki alabilirsiniz. ama en basiti bir avukatla yani altı üstü bir vekaletname ile tüm işleriniz hem de profesyonel biri tarafından yapılır.
  • ground  (15.11.19 09:17:41) 
İşin içinde biri olarak cevaplamaya, gerektiği zaman da yardımcı olmaya çalışayım. Çekinmeden her şeyi sorabilirsiniz.

Vasilik ve mahkeme konuları hakkında bilgim yok, avukat arkadaşlar o konuda bilgi verirler. Ben vekalet, kat karşılığı sözleşme ile ilgili bilgi vereyim.

Verilecek vekaleti annenize vermeye gerek yok, kendinize alın ki ileride vekaleti başkalarına da vermek gerektiğinde annenizi yormadan notere gidip verebilin.

Vekaleti babanızdan alırken "ilgili konularda vekalet verme" yetkisi de ekletin, böylece ilgili konularda başkalarına da vekalet verebilirsiniz.

İnşaat işleri için çıkarılan vekalet o kadar karışık o kadar dolu ki, artık faal olmayan kurum isimleri, geçerli olmayan işlem isimleri var içeriğinde.

Zaten her noterde bu vekalet örneği hazır olur, sadece de bir isime vekalet verilmez. Mimarlık ofisinde çalışanından tut müteahhitin adamları dahil onlarca isim yazılır. Ki hangi işlem için kim iş yapsa sıkıntı olmadan yapabilsin diye.

Vekaletin içeriğinde satma, devretme vs gibi şeyler yazmasın yeter. Kaldı ki bunu yazdırmak isteseniz bile noter veya memuru üstüne basarak bu yetkileri verdiğnizin farkında mısınız vs der.

Kısacası vekalet işi kolay kısmı, gelelim kat karşılığı sözleşmesine.

Kat karşılığı sözleşme çok ciddi bir sözleşmedir çok bağlayıcılığı vardır, kendinizi koruyucu maddeler koymak ve ucu açık maddeleri sildirmeniz gerekir.

En başta @cek'in bahsettiği durum oluşmaması için sözleşmede müteahhite devir yetkisi vermemelisiniz.

Yani devir ve ferağ konusunun nasıl işleyeceğini belli maddelerde açıkca belirtmelisiniz.

Örnek olarak şöyle bir madde ekleyebilir ya da bunu genişletebilirsiniz;

"binanın kaba inşaatı bittiğinde, duvarlar örülüp kaba sıva yapıldığında ve çatı kapatılıp mantolama bittikten sonra, müteahhitin hakkı olan %50 arsa payı tapuda miteaahite devir ve ferağ edilecektir"

Bu veya benzer bir madde hem arsa sahibini korur hem de müteahhiti.

Ben şahsen bir müteahhit olarak devir ve ferağ işlemi tam olarak belirtilmemiş bir sözleşme de yapmam inşaat da, trilyon yatırım yapıp elin adamının arsasına bina dikeceğim ama hakkım olan payı almak için arsa sahibinin kıçında gezeceğim!

Zaten böyle net sözleşmeler yapmayan, kendi hakkı için diretmeyen bir müteaahit ile asla iş yapmayın, eninde sonunda zarar edersiniz.

@ground'un yazdıkğı bazı şeyleri düzeltelim;

Kat karşılığı sözleşmeye size verilecek olan daireleri yazmama gibi bir şansınız yok, sözleşmeye ek olarak kat kat daire daire bir kroki çizilip hangi dairenin kime ait olduğu belirtilecek ve noterde kat karşılığı sözleşme yapılırken noter bunu da onaylayacak.

Hatta sonradan bızlanmasın diye her hak sahibine o dandik krokideki daire üstüne imza attıracak noter.

Sonra tapudan kat irtifakı kurulurken de bu sözleşme ve kroki baz alınarak daireler tapulandırılacak.

Sizin daireleri kötü yapar diye bir şey olmaz, sözleşmede müteahhit nasıl bir daire üreteceğini ve ne tür malzeme kullanacağını yazar. Siz de bunlar size uyarsa kabul edersiniz.

İlerleyen zamanda müteaahit değer arttırmak için yazdığı malzemeden daha kaliteli malzeme kullanabilir.

Ya da sizin dairelerinizi söleşmede yazdığı gibi, kendi dairelerini daha lüks döşeyebilir. Bu onun ticari kaygısıdır.

Özetle, babanızı notere götürecek ya da noteri eve getirecekseniz tek seferde şunları yapmalısınız;

1. İnşaat yapmak için gerekli takip ve bürokrasiyi halletmek için satış ve devir hariç genel bir vekalet alacaksınız, bu vekaletde vekalet verme yetkisi de olacak. Sonradan lazım oldukça başkalarına da verirsiniz.

2. Kat karşılığı sözleşmeyi yapacaksınız, içeriğinde devir ve ferağ konularına dikkat edeceksiniz.

3. Tapuda müteahhite ait olan hakkı sonra devretmek için babanızdan bir vekalet daha alacaksınız.

Çünkü devir ve ferağ işlemi yapılırken müteahhit tapuya gittiğinde kendi başına ferağ yapamaz, arsa sahibinin gelip payı vermesi gerekli.
  • John Bloor  (15.11.19 11:37:05) 
amaç vasi atanan kişiyi korumak.öncelikle babanıza vasi atanmasını isteyeceksiniz..ama vasi de babanız aleyhine işlemler yapabilir.mal varlığını azaltabilir örneğin vasi atanan kişinin.bu durumda genel hukuk kaidesi vasi atanan kişiyi de koruma fikrinde.(annenizi tenzih ederek söylüyorum genel hukuk realitesi böyle)

dolayısıyle kısaca öncelikle vasi tayini isteyeceksiniz.sonrasında da babanız aleyhine mal varlığı değişeceğinden bu işlemler için mahkemeden vasi izin isteyecek.sonrasında da mahkeme izin verirse gerekenleri yaparsınız.

kat karşılığı inşaat sözleşmesi de önemlidir avukata danışmadan sakın yapmayın.sonrasında burada başlık açarsınız 2 sene ge2çti inşaat bitmedi başlamadı dersiniz.sözleşme çok önemli taraflar arasındaki.
  • drako  (15.11.19 11:42:38 ~ 11:44:35) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.