Bu yazılım dünyası nereye gidiyor kardeşim

Sevgili gurular,

Yazılımcı değilim. Hatta düpedüz sözelciyim. Fakat 2000'lerin başından beri hobi amaçlı programlama ile ilgilenirim.

Daha önce windows platformuna ek olarak web kısmında (cgi, php, asp vs) kendi işimi görecek veya eşi dostu eğlendirecek, hatta ve hatta kapalı bir arkadaş grubuyla hala oynağımız bir oyun geliştirmişliğim de oldu.

İki senedir falan ml işine sarmıştım en son Python, tensorflow falan derken; eşi dostu ahuahahah diye güldürecek bir kaç iş yaptıktan sonra şu mobil işine sarayım dedim.

Ne var ki her yer sdk, framework dolmuş. Üstelik kurduklarımın hiç birini elimdeki mevcut makina kaldırmıyor. El alışkanlığı vs2019 yükledim makina patlayacak gibi oldu. Bu 17-18 yaşındaki bebeler bu donanımları nasıl alıyor? Fiyatlar ateş pahası. Hadi onu geçtim ben hangi frameworkle girsem bu mobil işine. Az donanım isteyen, anlaşılması kolay native bir yapı yok mu. Unity falan düşünmüyorum amacım oyun geliştirmek değil. Şu cep telefonları yazılımla nasıl bağlantı kuruyor onu anlamak.

Şu garibe bir yardım eli uzatın ey uzmanlar.

dört seçenek var elinde,

1- html+javascript ile mobil uygulama (lezzetli çipetpet değil çünkü websitesi yapmaktan bir farkı yok)
cordova.apache.org
phonegap.com
ionicframework.com

2- react native ile yine javascript yazarak fakat bu sefer html değil çıktı. build sonucu elde edilen uygulama hangi cihazda (iOS, android) çalışacaksa ona uygun olarak çıkıyor. bence yine lezzetli çipetpet değil çünkü maşa var arada, sonuç native ama gidilen yol değil.

3- xamarin: vs ile c#'ta yazıyorsun kodu, arka planda hangi cihazda çalışacaksa ona göre build çıkarıyor. bu biraz daha xcode'a yani native geliştirmeye yakın, objective-c'nin yerine c# kullanıyorsun, geri kalan tasarım kısmı birebir native ile aynı.

4- native iOS uygulama / native android uygulama

iOS için macOS şart, başka bir şekilde yapamıyorsun, kodu xcode adlı ide'de yazıyorsun, xcode da zaten sadece macOS de var. kullanacağın dil swift veya objective-c. swift daha new generation.

android için işletim sisteminin bir önemi yok, linux, mac, windows her yerde yazabilirsin, android studio ile yazıyorsun. kullanacağın dil kotlin veya java (başka var mı bilmiyorum) kotlin de swift gibi new generation ama java ile daha çok kaynak bulabilirsin.

www.youtube.com

şu arkadaşın yaptığı android iOS uygulamalar var, facebook/twitter gibi popüler uygulamaları da yapıyor, herhangi birini açıp izleyebilirsin.
  • aziz dostum jack  (12.11.19 00:56:51 ~ 01:01:04)
elinde ne kadar eski bir notebook var bilmiyorum ama AndroidStudio icin cok guclu bir donanima ihtiyacin yok. 3-4 yillik bir bilgisayar isini gorur. eger yazilim dunyasi nereye gidyor diye soruyorsan, onumuzdeki 5-10 yillik surecte, AI ve ML cok daha fazla agirlik kazanacak. madem o alanda birseyler yapmaya basladin, oradan devam et bence. mobilin eski hype'i kalmadi ama hala developer acigi mevcut piyasada. android ve iOS icin de Google ve Apple'in cok kapsamli dokumantasyonu ve ornek uygulamalari mevcut. ayrica yine iki platform icin de third party bloglar, videolar, tutorialler dunya kadar. istedigin platforma karar verdikten sonra google'dan yeni baslayanlar icin olan bir tutorial serisinden baslayabilirsin ogrenmeye.

  • crucio  (12.11.19 01:34:10)
Mobil için react native tavsiye ederim. Temiz ve rahat. İş güç için düşünürsen ileride onun için de faydası olur. Ben VSCode kullanıyorum yazarken, 100-200 mb bişey ram kullanıyor.

  • plutongezegendegilmi  (12.11.19 11:25:11)
Hepinize teşekkür ederim. Muhtemelen matah bir şey olmayacak ama ilk tamamladığım uygulamada credits bölümüne yardımlarınızı muhakkak koyucam.

  • nifak tohumu  (12.11.19 13:32:24)