[]

Nişan/düğün takılar

Bu takılar kanunen kimin ve nişandan ya da düğünden sonra kime kalıyor? Normalde düğünde takılan şeyler tabii ki iki tarafın tasarrufu ama mesela sizin deneyimleriniz neler? Nişan düğün olaylarında adet geleneklere uygun davranan var mı?
 
Hukuken hepsi kadının.
Yerel adetler farklı. Nişan takılarının kadının ailesine bile kaldığı oluyor.

  • han20  (08.11.19 20:35:16) 
Nisan hediyeleri alisilagelmisin otesindeyse iade edilir kanunen. Dugubde de takilanlar kanunen kadina ait. Genel bilgi olarak bu. Ama ailelerin ekonomik durumu, çevrenin adeti ve hediyeler ozelinde de değişebilir.


  • hindistan cevizi  (08.11.19 22:40:39) 
kanunen hepsi kadına ait diye biliyorum.
benim gördüğüm takılar evlenen çifte ait oluyo.
ikinci şekil de şöyle oluyo, nişanda kız tarafı takı takıyo ve takılan takıları kızın ailesi alıyo, düğünde erkek tarafı takı takıyo ve takıları erkeğin ailesi alıyo, evlenen çifte hiçbi şey vermiyolar.
bir de şöyle bir olay var, çift evlenecek, nişanı yapılıyo, kimse takı takmıyo, sonra düğün yapılıyo, kız+erkek tarafının hepsi düğünde altın takıyo, düğün bitiyo, erkek tarafı diyo ki "biz düğün için, şunun bunun için şu kadar para ödedik, takıları\takıların bir bölümünü bize verin" gelin burada çıldırıyo tabi ki, çünkü onun ailesinin böyle bir talebi yok, takıları çifte bırakmışlar, yeni evli çift kavga ediyo, balayı falan zehir oluyo, gelinin daha modern\şehirli\eğitimli\varlıklı vs. olduğu çiftlerde oluyo bu genelde. kız tarafının sonradan düğündeki altınlara çökmeye çalıştığını hiç duymadım.
şahit olduğum bi olayı da anlatayım, ne kadar yaygındır bilmiyorum, nişan gelinin, düğün damadın memleketinde yapılacaktı, kız tarafı nişanda takılarını taktı o yüzden, gelin o takıları bozdurup düğün yaptı, normalde damat tarafının yapması gerekiyodu düğünü, başka şeylere de karışmadılar hiç, evlilikle ilgili tüm masrafları kız tarafı karşıladı.
  • scheherazade  (08.11.19 23:34:23) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.