[]

kortizonlu ilaçlardan neden korkulur?

Burnumda deviasyon sorunu var. Otrivine'e bağlı yaşıyorum yıllardır. Kurtulmak içim ameliyat ve sıkıntılı bir süreç beni bekliyor. Ama henüz planlayamadım bu süreci. Derken kortizonlu bir burun spreyi keşfettim. Otrivin sonrasında bunu sıkınca gece uyanmadan güzel bir uyku çekebildim. Ama kortizonlu diye korkuyorum. Nedir risk?
 
cildi inceltir, burundaki kılcal damarları patlatabilir, hemen değil tabi yaş aldıkça. bu nedenlerle ölçülü kullanılmalı diye biliyorum.

tr.lmgtfy.com
  • Improbable  (07.11.19 10:46:57) 
yanılmıyorsam vücutta yağlanmaya da sebep oluyor.


  • anten  (07.11.19 11:02:21) 
Kortizon normalde stress altında salgılanan (adrenalin gibi) bir hormon. Bağışıklığı baskıladığı ve iltihap kurutucu özelliği olduğu için ilaç olarak kullanılıyor. Aynı adrenalin gibi bunda da kendini iyi hissettirmek gibi bir olay var.

Başta kilo aldırmak olmak üzere vücudun dengesini bozmak olarak genellenebilecek yan etkileri mevcut. Çok faideli bir ilaç olmasının yanında kendini iyi hissettirme muhabbeti de eklenince kullanmaya devam etmek istiyorsun ve yan etkilerle karşılaşma riskin de böylece artıyor.
  • zombi  (07.11.19 12:52:12) 
Yukarıda anlatılanla nazal kortikosteroidin alakası yok yanlış bilgi vermeyelim. Yukarıda anlatılanlar sistemik olarak kullanılan steroidlerle ilgili, yani hap ya da iğne olanlar. Burundan kullanılan spreylerin sistemik emilimi çom çok azdır. Onların da ayrı etkileri var(steroidler için konuşuyorum nasonex falan, mometozan etken maddesi genelde)
Burun kanamasına sebep olabilir ama herkeste yapmaz.
Burunda kuruluk yaptığını söyleyenler mevcut.
Her türlü devamlı otrivine kullanmaktan iyidir. Otrivine/iliadin hastalık süresince 5 günden uzun kullanılması önerilmez. Burun mukozasına zarar verir.
  • Trene çelme atan adam  (07.11.19 14:13:49) 
Otrivine'ide 5 günden fazla kullanma bağımlılık yapıyor vb. söyleniyor.
Hem doktor hem eczacıdan duydum.

Ben bazen grip vs. olunca otrivine kullanıyorum 4-5. gün artık keseceğim zaman burnum öyle bir salgı (sümük) yapıyor anlatamam size sanki ağlıyorum burnumdan akıyor. Bunlar hep advers etki.
  • wolfg  (07.11.19 14:24:41) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.