Ekşi duyuruyu nasıl buluyorsunuz?

Bir ara bozuldu gibi ama şu aralar yine iyi gibi. Burdan kimse ile tanışmadım. Kimse ile özel Bi sohbetim de olmadı. Ama yine de çok seviyorum. Kimseye soramadığım soruları burda rahatlıkla sorabiliyorum.

Soruma gelirsek duyuruya 10 üzerinden kaç verirsiniz? Ek olarak kısa Bi görüşünüz.

10 arda full takip ettigim donemler oldu, cokta troll yuvasi degil, bazi sorulardan guzel filmler, kulturler kazandim.
Vengoyu burda gorup endulus turu yapip kulturu baya arastirmistim, ilk sorumu 2007de sormusum hey gidi

  • eja  (06.11.19 20:26:26 ~ 21:22:01)
eski kalitesinin yakınından bile geçemez. troll dolu ortalık. cevap veren 10 nick'ten temiz bi' 5-6'sı birilerinin beşinci hesabı ya da sırf pislik yapmak için üye olmuş dangalak bir tipe ait.

böyle deyince de sevmediğim herkese troll yaftası vurduğum düşünülüyor. hayır kardeşim. ben bu duyuruda en az 20 kişiyle tartışmışımdır. dissendium vardı mesela, her duyuruda didişiyorduk herifle. adam alplerin hiçbir numarası olmadığını, hakkari'de de dağ olduğunu falan yazıyordu. ama ben hiçbir zaman "BUNLARI DUYURUYA NİYE ALIYOSUNUZ" demedim. görüşlerimiz taban tabana zıt olsa da, anlaşamasak da buraya kendini yansıtan GERÇEK biriydi çünkü. böyle olanlara her zaman saygım var, duyuruyu güzelleştiren zaten insanların bu ortamda birbiriyle iletişim kurması, birbirine yardım etmesi.

o özelliğini büyük ölçüde yitirdi benim için. boş boş, antin kuntin soruların hepsi cevaplanır ama cidden "yahu bunu benim birilerine danışmam lazım, kendi başıma halledemem" diyeceğin hemen hiçbir soruya cevap alamazsın. zamanında öyle insanlarla tanışıyordum ki burada, oturduğum yerde 10 puan iq kazanıyordum. şimdi nerdeeee.

10 üzerinden puanım 6 olur herhalde. zamanında 8'di. bu gidişle 5-4 diye gidecek öyle.
  • der meister  (06.11.19 20:31:29)
Fikir lazımsa faydalı oluyor, herkesin bir fikri var hemen her konu hakkında.

Ama Google'da kısa bir arama ile bulabileceğiniz bilgiler dışında bir bilgi gerekirse cevap nadiren geliyor.
  • crown  (06.11.19 20:33:54)
buranın scriptini beğenmiyorum çok kötü

mobile desteği yok

çok bilgi veya tecrübe gerektiren sorulara cevap bulamıyorsun genelde yüzeysel soru cevaplar
  • baknedicem  (06.11.19 20:48:57)
Cok az cevap geliyor. Gerci geldiginde de cok yardimci olan insanlar da oluyor. Ama azinlik.

Anca anket tarzi bi soruya ya da komik bi olayin konu oldugu soruya yogun cevap geliyor.

Gecen seneye kadar uyeligim yoktu ama hep takip ederdim. ben de eskiden daha cok cevap ve daha enteresan, daha gerekli sorular oldugunu dusunuyorum. Yine de seviyorum. Bana iyi geliyor.

Bu arada ben de geyik sorular aciyorum bazen ama trol soru acmiyorum en azindan :)

6/10
  • Flipsflops  (06.11.19 20:51:59)
eskiden çok ve düzgün cevaplar gelirdi, şimdi az ve trollük yapmaya/dalga geçmeye yönelik yanıtlar geliyor. ayrıca eski fikir çeşitliliği yok, çoğu cevap birbiri ile aynı mantıkta yani farklı bakış açısı yok.

  • tabirimekruh  (06.11.19 20:56:40)
Hukuk isim, cilt bakimi hobim ikisinden soru gorunce cevap yaziyorum mesaj atıyorum. Yuzeysel degil de daha detayli aciklama yapmaya calisiyorum.

Elektrik supurgemi buraya sorarak aldim notebook alirken de bayagi yardimci olanlar oldu. 1 2 kisiyle guzel sohbetlerim oluyo yakinda gorusmek de istiyorum bu insanlarla reelde.

Bikac sinir oldugum konu var. Ilki uzun uzun cevap yazdiginda ve tek cevap veren sensen bi tik bi tesekkur vs bile etmeden cevabi alip silenler oluyo sorusunu ondan hoslanmiyorum. Ikincisi troll haricinde 1 2 terbiyesiz saygısız ve suursuz insanlar var. Ucuncusu de bilmedigi konularda cok eminmis gibi alakasiz cevap veren tipler bi de sordugun soruyla alakasi olmayip yazdigin bi seye takilip bambaska cevaplar veren tipler. Bunlar haricinde 10 uzerinden rahat 7 veriirim
  • hindistan cevizi  (06.11.19 20:57:16)
quora'ya yazsam elin hintlisinden gelecek cevabı neyleyeyim, bazı konularda kendi insanıma danışmayı daha uygun buluyorum. o yüzden faydalı.

bir iki troll denk geldi bana da, aklıevvelin biri durduk yere hakaret etmişti mesela, engeli basmadan evvel yazdıklarına bir baktım, fakir oldukları için ana babasından nefret eden bir sayko. yazık. :) böyle sorunlular, travmalılar çıkıyor arada. onun dışında iyi.
  • kayıtsız  (06.11.19 21:01:37 ~ 21:04:05)
Tamamen ilgi çekmek amaçlı, 3-4 kişiye ait 8-10 troll hesaptan gelen aynı tip gönül işi ve cinsellik sorularından bıktığım için puanı düştü buranın. Eskiden aktiftim, fikir alma sorularına kafa yorardım ama şimdi soranlara güvenim kalmadığı için adamına göre muamele yapıyorum.

  • Bruce  (06.11.19 21:09:39)
Yaklasik 11-12 yildir buralardayim, kimler geldi kimler gecti. Herkes eskiden daha icerikli aciklayici cevaplar gelirdi diyor fakat soyle de bir durum var, son 8-10 senede hepimizin hayatinda gunluk yasamsal degisiklikler oldu, birbirimize ayirdigimiz vakitler azaldi, icerikten ziyade goruntu on plana oturdu, artik like kulturuyle beslenir olduk cogumuz. Dolayisiyla kimse bir baskasi icin 30 dk'sini ayirip metin kurgulamak istemiyor. Cevabi yapistir-gec seklinde yaklasiyoruz. Belki cok fazla hizlandik hepimiz, duyuru'ya has bir durum oldugunu dusunmuyorum.

Ben her seye ragmen burayi ve buradaki insanlari seviyorum.
  • msb  (06.11.19 21:11:20)
gayet samimi bi cevap değil mi? Soruya da cevap olsun on üzerinden 5 veriyorum.

Belki de bozuldu demenin sebeplerinden biri benim. Belki ben bozuyorum bildiğiniz duyuruyu. Çok değil 2002 den beri takip ediyorum. Çok şey kattı bana ben de çok şey kattım. Misal dil yaşayan bir olgudur, değişir, hatta ölür. Bu da öyle bir şey. Her şry değişmeye mahkumdur. Duyuru da değişiyor. Belki de en süzme saf bilgiye ulaşılabilecek yer artık duyuru değildir? Doğruyu söyliyim ben bi ara öyle düşünüyordum ama sonra ne oldu? Ben dalga geçmeye başladım duyuruda. O kadar çok alakasız soru cevap var ki. Arasından işe yara olanı sizin seçmeniz lazım. Burası bir ansiklopedi değil. En nihayetinde kuran adamın amacı her neyse, kullanıcılar bu siteyi yürütüyor ve ben de bi kullanıcıysam dalga geçmek de en az doğru bilgi kadar gerçek.
  • tarden  (06.11.19 21:16:35)
Ben bazı insanların duyuruda kendine ait kültürü olan bir grup yaratma çabasını veya beklentisini biraz lüzumsuz buluyorum zira öyle bir şey gözlemlemiyorum. O yüzden bir beklentim falan da yok. Yılda iki soru falan soruyorumdur herhalde, ama çok fazla cevap veriyorum. Canım istediği zaman bırakıp aylarca girmeyebiliyorum.

Buradaki bazı insanların korkutucu derecede cahil ve "this is why we can't have nice things" sözünü kanıtlar nitelikte olduğunu düşünüyorum. Saldırgan insan çok fazla. birçok insan "hmm bu bu kişinin fikri/tecrübesi" deyip geçemiyor. İlla ki "aramızdaki bazı ezik mallar/ lümpen bilmemneler (ne hakaret isterseniz koyun buraya) xyz yapıyorlar" diye bir laf çarptırma çabası. Sonra hemen benzer şeyler özel mesajlarda geliyor.

Ama bazı insanlar da şu Lübnan'daki gösteriler sırasında çocuk korkunca toplu halde "baby shark dododoo" diye şarkı söylemeye başlayan protestocular gibi, kıvrak zekalı, yardımsever, esprili insanlar. Onları takdir ediyorum.

10 üzerinden 5-6 veririm. Tasarımı kötü buluyorum, renkler vs.
  • sopiro  (06.11.19 21:30:17)
Açılın gediklisi geldi, ilk üyelerdenim. Sözlük yazarıyım ama sözlük hesabımı kullanmıyorum. Günlük rutinim sorulara bakıp, merak uyandıran bir şey varsa internette araştırmaya başlarım. Başlangıç noktam gibi bir yerdi. Sözlüğe sırtımı döndüm ama hala pc'yi açtığımda ilk ziyaret ettiğim yerlerden birisi burası. Bir zamanlar Friendfeed vardı. Orada ufkum açılırdı. Duyurun katmerlisiydi. Google'da aranarak bulunacak şeyler sorulmaya başlandığından beri kalite giderek azaldı. Yine az da olsa arada güzel sorular geliyor. İzlemeyi değil okumayı seven bir neslin ayakta kalma çabası gibiyiz. Dayan duyuru. Puanım 6.

  • rastinon  (06.11.19 21:36:44)
6 veririm, bi 8-10 sene evvel sozlukten cok buraya gelirdim, son 3 4 senedir neredeyse hic girmiyorum, yeni yeni 2 3 aydir arada bakiyorum, cok tenhalamis, eski hal gitmis gibi ama 10 sene de ne degismiyor ki.

  • hewit  (06.11.19 22:35:40)
Eskiden çok aktif kullanıyordum duyuruyu. Birkaç senedir çok nadir giriyorum duyuruya. Çok sevdiğim insanlar oldu burada. O zamanlar gibi değil artık burası ama yine de seviyorum burayı.

  • rock n roll  (06.11.19 23:30:17)
7 puanı var bende.

sosyal medya kullanmadığım için gün içerisindeki boşlukları duyuruyla dolduruyorum. sayesinde merak edip çok şey araştırıyorum, öğreniyorum. hoş.
  • brkylmz  (06.11.19 23:32:02)
10 sene olacak uye olali, dusununce ne zaman gecti onca yil diyor insan ama gecmis iste. cok super insanlarla tanistim buradan, guzel arkadaslarim oldu bu arkadaslardan biriyle ispanyaya gezmeye gittik hatta o derece sevdigim bir yer duyuru. ama zaman icinde her sey gibi burasi da sönükleşti tabii, eski ortami kalmadi maalesef. eskiden bu insanlar bu kadar seyi nasil biliyor diye sasirirdim burada cevaplari okurken. cok sey ogrendim, cok kisiye de yardimim dokunmustur. simdi artik eskisi gibi bilgili insanlar pek kalmadi, basit bi google aramasiyla ulasilabilecek sorulara bile bazen cevap gelmedigi oluyor. bir de en sinir oldugum seylerden biri de trol mudur yoksa gercelten gerizekali midir bilinmez bazi tiplerin fink atmasi. soru soruyorsun soruyla alakasiz gelip sana hakaret ediyor sacma sapan yerlere getirip konuyu sonra da anlamamakta israr ediyor filan. sorunlu tip ve atarli ergen bollugu var artik. ya da ben yaslandim bilemiyorum :) veda mesaji gibi oldu ahah neyse, puanim 7, eskiden olsa 9 derdim 1 puani da gercekten kullanissiz olan arayuzden kirardim.

  • in vino veritas  (07.11.19 00:05:26)
uzun zamandır buradayım. duyuru benim için internetin diğer adı sayılabilir, burası benim çekinmeden fikrimi sorabileceğim yakın arkadaşım gibi. içinde kötü cevaplar çıkıyor, ama bana kazandırdıklarının yanında bunlar çok zayıf.
buranın biraz daha canlanmasını, sorulara 2-3 cevap gelmesindense 8-9 cevap gelmesini isterdim. yine de burada hiçbir kullanıcı kalmasa, sırf ara ara behzat ç açıp izler gibi buradaki duyuruları okurdum sanırım.
özet olarak buradaki insanları seviyorum.
  • rakicandir  (07.11.19 01:45:44)
siteyi 12 yıldır takip ediyorum. eskiden daha çok ciddiye alırdım ama artık şöyle bir bakıp geçiyorum. sorular da soruyorum ama öylesine soruyor gibiyim aslında. burada bazen çok dolu insanlar da görmekle birlikte sitenin genel olarak cahil, ezik ve sorunlu, kıskanç, özetle yaralı insanlarla dolu olduğunu düşünüyorum. yine de takip etmekten kendimi alamıyorum.

bir de düşünüyorum da tasarımı çok eskidi ve köhne bir yer haline geldi. kullanıcılar azaldı, fazlaca bir bizbizelik var gibi. nickler yenilense de sanki buranın 10 yıllık gediklisi gibi yazıyorlar. bir nick gidiyor öbürü geliyor falan. garip garip şeyler.

kimi insanlar laf sokmak için yer arıyor ya da okuduğunu anlamıyor. tartışacak biri bulma peşinde. yazık diyorum, uğraşmadan geçiyorum.

"Ama Google'da kısa bir arama ile bulabileceğiniz bilgiler dışında bir bilgi gerekirse cevap nadiren geliyor." bu cümleye de katılıyorum. hatta ben google'da bulunabilecek şeyleri görünce cevap yazmıyorum. eskiden çok cevap yazardım. artık çok spesifik ya da ilgi çekici olmadıkça hiç cevap yazasım gelmiyor. galiba ülkedeki insana inancımı da buradakine olan inancımı da birbirine paralel olarak kaybettim.
  • i ve been mistreated  (07.11.19 02:03:13 ~ 02:05:36)
Berbat.

1/10.
  • Avoiding The Puddle  (07.11.19 03:46:28)
Androidden giriyorum, duyurunun tarihi bile gorunmuyor. Te allahim... sene olmus 2020... 10 uzerinden 0.5 Yokluktan giriyoruz

  • tunaktunaktun  (07.11.19 07:13:59)