[]

Neden instagram'a geçtiniz?

Facebook u yaşlılar bastigimiz için mi?

Tek sebep bu olamazmis gibime geliyor. Tam olarak sizi cezbeden tarafı ne? Facebook un sunmadigi hangi ozelligi sunuyor? Kullanimi mi kolay?

Uzun süredir facebookta arkadaslarimi göremeyince "ne güzel sosyal medyadan falan uzak gercekci bir yaşam suruyo" diyodum. Meğerse herkes instagrama falan gecmis. İlginç bir beyin göçü :')


Sizin sebebiniz neydi

 
Facebook'ta bir şeyleri paylaş, o fotoğrafı ilet, bu makaleyi ilet, insanların bir şey paylaşması iki saniye. Yok gül resmi altında "artık daha fazla susuyorum" vs gibi saçma saçma fotoğraflar, 25 kişi tarafından paylaşılan aynı gazete makalesi, oyun davetleri vs hiç muhatap olmak istemediğim bilgiler. Kendimi sürekli sinirlenirken buluyordum, "bu lafı Nazım Hikmet söylemedi ki arkadaş!" diye sürekli bir gerginlik. Ekli olan ikiyüz kişi varsa yüzellisini en son ne zaman gördüğümü hiç hatırlamıyordum bile. Dört senedir Facebook kullanmıyorum, eksikliğini hiç hissetmiyorum.

Instagram'da okuduğum kitapları ve abuk subuk anekdotları paylaştığım bir hesabım var. Herkesin hikayesi sessiz halde. Takip ettiğim insanlarda da günlük hayatımda tanımadığım ve aktif olarak iletişimde olmadığım on kişi falan vardır herhalde, birkaç tanesi duyurudan hatta. Başka bir sosyal medya hesabı kullanmıyorum.

Öf ne çok konuştum. Özetle, kitap.
 • sopiro  (06.11.19 08:02:23) 
ben tam tersini yaptim, instagram'da milletin gezmesinden tozmasindan, yedigi yemekten, aldigi ayakkabidan, arabadan, saatten, yasadigi asktan biktim, 2 sene sildim. o arada fb'ye bakmaya basladim, bana daha uygun geldi. en azindan onume enteresan vbilgiler iceren videolar, sokak calgicilari falan dusuyor. sonra instagram'i tekrar yukledim, ama pek bakmiyorum, moral bozmaktan baska bir boka yaragidi yok bence..story muhabbetine de ayrica kilim.


 • cooperr  (06.11.19 08:09:30) 
ben dun ilk defa hesap actim. sevdigim kisilerin hesaplari orada var. soru soracagim. twitterdan bakiyorum hesabi yok. mecburen acmak zorunda kaldim.
hala twitterin en iyi olduguna inaniyorum. ama oyle kenarda da instagram duruyor. soru soracagim zaman hemen oradan soruyorum cevapliyorlar.

 • turbo sadık  (06.11.19 08:26:46) 
@sopiro, instagramda paylaşmak birkaç saniyeden daha uzun ve zorlu bir süreç mi? Bir de ekli olan kişileri sen ekledin sonuçta xd yani aynı durumu Instagram'da da yaşama ihtimalin benzer. Yine "kitle" muhabbetine mi geliyoruz? Instagram daha kaliteli bir kitleye mi hitap ediyor?


 • üğpoıuy  (06.11.19 08:28:31) 
Facebook önce oyun isteği gönderme olayıyla sonra ise insanları istediğin gruba sokmayla kaybetti. En son binlerce gruba üyeydim, ama hiç birinin ne olduğunu bile bilmiyorum. Davette değil direk gruba alıyor... birde herkes saçma sapan şeyler paylaşa paylaşa köy kahvesine çevirdi face’i... büyük kaybetti


 • Tears of Devil  (06.11.19 08:29:56) 
Instagram daha pratik geliyor. Basit bi tasarimi var. Goz de yormuyor. Ve ilgi alaninla ilgili seyleri hemen bulabiliyorsun. Mini blog gibi bana gore. Tabi ben eski blogger zamanlarina donmek istiyorum ama yine de fbden bin kat iyi. Twitter daha da iyi bu arada :)


 • Flipsflops  (06.11.19 08:36:20) 
Facebook da meme paylaşan yok ınstagramda çok


 • kisa  (06.11.19 08:48:17) 
instagram daha fazla 'ben' tasarımlı olduğu için. facebook profiline girdiğiniz bir kişinin ilk etapta profil fotosu var sadece. daha sonra timeline'ında gezinmeniz (aşağılara inmeniz) ya da foto galerisine girip ordan ilgili albümü bulup bakmanız gerekiyor.

instagram, hiç bir yere tıklamadan direkt o kişiyi sunuyor. ara başlık/tıklama/album/sayfalar arası geçiş yok. direkt. apaçık. göze sokarcasına.

ek not: herhangi bir sosyal medya hesabım yok.
 • brkylmz  (06.11.19 08:51:44 ~ 09:50:59) 
FB'da akrabalar falan fazlaca siyaset v.b. şeyler paylaşıyorlar, yorum yapmasan olmuyor, en güzeli bırakmaktı ve bıraktım. Şimdi insta mis gibi, hep güzel şeyler :)

Bu arada geçen bir facebook'a baktım tasarımı falan resmen ilkokul çocuklarının begenecegi şekilde yapmışlar gibi geldi, ben daha sade tasarımlı halini begeniyordum,
 • liberal  (06.11.19 08:56:56) 
ben instagram'a çok geç geçtim millete göre. sırf herkes popüler diye oraya geçiyor diye, çıkıntılık yaptım geçmemek için. o ara feysi de bırakmıştım zaten, gruplar için duruyordum paylaşım vs. yapmadım 1-2 sene.
sonra zorla instagram açtırdılar, ben de o ara fotoğraf çekmeye başlamıştım, çektiklerimi atarım madem açtım dedim.
şimdi de çektiğim fotoğraflar gerçekten güzel mi, kendimi geliştiriyor muyum diye kullanıyorum. işin profesyonelleri de orada artık çünkü. güzel fotoğraflar çekebilmek için çok sayıda güzel fotoğraf görmek lazım. bu sebeple de faydasını görüyorum.
 • Bruce  (06.11.19 09:00:50) 
Ben tam tersini yapıp, memnun olanlardanım.
Facebook’ta gül resmi altına daha fazla susuyormuş yazılıyormuş da, yazara ait olmayan şeyler paylaşılıyormuş da falan filan.
Instagram’da daha fazlası yapılıyor? Facebook’a geçenlerdenim bende bu yüzden. Insta sadece like savaşları.
Facebook Gruplarının karşısında durabilecek bilgi kaynağı yok bence.
 • baldan kaymak  (06.11.19 09:09:11) 
Facebook>Yaş ortalaması büyük kullanıcılar, sürekli akraba tacizleri, siyaset paylaşımları vs.

Twitter>Fenomen olmak için taşın suyunu sıkıp espri kasmaya çalışan ergenler, hate speech, toksik siyaset burada da var.

Instagram>Ne iş yaptığı belli olmayan(aslında az çok tahmin ediyoruz) yılın 12 ayı tatil yapan influencer tayfa.

Hepsi birbirinden kötü en iyisi sosyal medyadan izole yaşamak.
 • flexner wintersteiner  (06.11.19 09:24:31) 
Yahu ne acayip insanlarız, aklım almıyor. Benim tecrübem bu, onu söylüyorum. İnsanlar gelmiş "yok öyleymiş de böyleymiş de" diyor. Benim tecrübem bu yahu. Sanki evrensel facebook bildirgesine karşı bir şey söyledim. Bir kez "bu konuda bir fikrim olması gerekiyormu acaba?" diye düşünsek keşke.

@üğpoıuy tabii ki insanları ben ekledim de, facebook'ta bir dönem (belki hala öyledir) öyle bir kültür gelişti ki, anamızı babamızı komşuyu dayımızın oğlundan ilkokul arkadaşımıza herkesi ekledik. Belki de sosyal medya cehaletiydi o dönemde. Benim Instagram'a yaklaşımım daha bilinçli oldu, ve dediğim gibi "insanların hayatlarından haberdar olmak için" değil, okuma çizelgesi tutabilmek, yazı tarzımı pratik edebilmek ve başka kitap blogçularıyla yazarları takip edebilmek için kullandım. Komşumu eklemedim, günlük hayatta konuşmadığım kişileri eklemedim. O yüzden abuk subuk söz paylaşanlarla, gül resmi koyanları görmüyorum.

Facebook'u kapatmam biraz iflas eder gibiydi yani, "ay ben bununla uğraşamıycam daha fazla" diye.
 • sopiro  (06.11.19 09:44:25) 
Facebook hayatımıza giren ilk önemli sosyal medya aracıydı. Kullanırken hatalar yaptık, yanlış kişileri ekledik, yanlış paylaşımlar yaptık. Şimdi sıfırlama zamanı geldi ve facebook'u kapatıp instagrama geçtik. Instagram da daha dikkatli davranıyoruz. Örneğin ben adım ve soyadımla bir hesap açmadım, anonim takılıyorum. İstediğime kullanıcı adımı veriyorum, istediğime vermiyorum. Facebook sanırım anonim hesaplara izin vermiyor artık.


 • kaptan memo  (06.11.19 09:54:31) 
@tears, hay ağzın bal yesin. Doğru, oyun ve gruplara ekleme olayı kötüydü şimdi hatirladim


 • üğpoıuy  (06.11.19 09:57:17) 
Valla ben seviyordum Facebook'u, az tanıdığım insanların politik postların altına yorum trollüyordum falan eğlenceliydi de herkes instagram'a geçince ben de geçtim mecburen. Kimse kalmadı ki Facebook'ta.


 • plutongezegendegilmi  (06.11.19 10:03:47) 
Kizlar orda diye


 • stavro  (06.11.19 10:27:12) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.