[]

kisel veya kissel denen şeyin türkçede bir ismi var mı?

kendisi şöyle bir arkadaş,

"Kissel or kisel is a viscous fruit dish, popular as a dessert and as a drink. It consists of the sweetened juice of berries, like mors, but it is thickened with cornstarch, potato starch or arrowroot; sometimes red wine or fresh or dried fruits are added. It is similar to the Danish rødgrød and German Rote Grütze."

çevirdiğim bir metinde geçiyor. çok önemli değil aslında, dipnot olarak da verebilirim ama türkçesi varsa onu yazmak istiyorum. ben bulamadım. öte yandan içerik ve tip olarak yabancı da gelmiyor hiç. türkçede buna benzer bi' şeyler yapılıyor mu, yapılıyorsa adı nedir?

 
Bunun benzeri pelte. Çilekli pelte için örnek verecek olursam, çilekler püre haline getirilir. Çekirdeklerinden ayırmak amacıyla süzülür. İçine seker ve ayrı bir yerde sulandırılmış nişasta eklenir. Sonra pişirilir. Pelte kaşıkla yenen bir şey. Bu içecek pelteden daha kıvamsız ama rahat içilemeyecek kadar da koyu geldi bana.


  • irene  (03.11.19 13:48:07) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.