[]

londra vs berlin

numbeo'dan bakiyorum, londra berlin'den cok daha pahali. glassdoor'dan maaslara bakiyorum, berlinle uc asagi bes yukari ayni.

insanlar berlin yerine neden londra'ya gidiyorlar? isler numbeo ve glassdoor'da gozuktugu gibi mi yoksa bir yerde bir yanlislik mi yapiyorum? ikisinde de ortalama 60 bin euro/pound kazanabilecek birisi neden londraya gider ki?

kendim de boyle bir ayrima dusmek uzereyim, konuyla ilgili tecrubeli olanlar fikir verebilir mi?

 
her ne kadar kiralar giderek yukselse de, ev bulmak zor olsa da berlin diger avrupa sehirlerine gore ucuz. maas ve yasam kalitesi orani gayet iyi bir sehir berlin. londraya gore daha az maas ile daha iyi standartta yasanabiliyor. numbeodaki rakamlar berlin icin dogru denilebilir.

ama tum bunlara ragmen sektor londraya gore kucuk. cunku almanyada buyuk sirketler genelde almanyadaki diger sehirlere de homojen olarak yayilmislardir. kimi sirketin almanya merkezi munihde, kimi hamburg, kimi frankfurttadir vs. dolayisi ile berlindeki is alani saglayan sirket sayisi londraya gore daha az cunku ingiltere denilince her sirketin ilk ofis acacagi yer genelde londra oluyor. berlin ise diger alman sehirleri ile bu pastayi paylasiyor. ama alman devletinin tesvigi ile ozellikle son yillarda hizla startup merkezi olma yolunda ilerliyor berlin. sirket sayisi az oldugu icin de mevcut is pozisyonlari londraya gore daha az, ve rekabet daha fazla.

bir diger onemli etken ise dil ve kultur. berlinde sadece ingilizce ile rahat yasansa da bazi durumlarda ornegin devlet prosedurleri, yerel halk ile iletisim gibi konularda almanca gerekebiliyor. o nedenle almanca bilmeyip, sadece ingilizce bilenler londrayi tercih ediyorlar. ayrica uzun sure ingilizce ile hasir nesir olan kisilerde ingiliz kulturune karsi yakinlik da oluyor. bu da bir tercih nedeni. bircok kisi alman kulturune on yargili, ozellikle almanyada gerceklesen irkci bir hareket dunya medyasinda daha cok ses getirirken, ingiltere icin bu daha yerel kaliyor. bu da kisilerin kararini etkiliyor.
  • emrahday  (02.11.19 17:49:06 ~ 17:53:55) 
Millet ingilizce biliyo cunku, bi baska onemli konu ise londra daha eglenceli. Ben berlini tercih ederim sahsen, ama o kadar derli toplu, sakin ki, cogu insan bikiyo.


  • beriberi  (02.11.19 18:20:18) 
londra dünya merkezi
berlin kasaba

  • dafuq  (02.11.19 18:51:26) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.