[]

Yavru kedi eğitimi

Elimde annem ve babamın arabanın altından 20 günlükken kurtardığı, daha yeni 2 aylık olmuş inanılmaz enerjik bir yavru kedi var. Annem ve babam çok seviyor fakat kedi akranlarıyla vakit geçirmediği için oyun oynamayı ısırmak ve tırmalamak sanıyor. Ben de kendi yumruğunu balyoz sanmasın diye 2 tane 6 aylık kedi olan ablamın evine getirdim bebişi. Asla durmuyor, evdeki yavrulara bile 12 saatte illallah dedirtti.
Lakin çişiyle ilgili sorunum var. Kakasını kuma gayet de güzel yapıyor fakat sabah 8den bu yana kilerdeki poşetlerin üstüne en az 3 kere işemiş:( canı sıkıldı mı bırakıyor çişini. Ablam biraz rahatsız olduğu için zaten 2 kedi 2 çocuk bir köpek ve koca bir ev bana bakıyor. Sürekli kuma götürmek dışında bir önerisi olan var mı?
İkinci sorum, bu deliyi nasıl normal bir köşeye kıvrılıp uyumaya alıştırabilirim? Şu an sadece peluş oyuncaklara sarılmış bir vaziyette karanlık ve sessiz bir odada uyuyor. Ama çocuklar haftaiçi burdayken kendisine oda tahsis edemeyebilirim.
Cevaplar için teşekkür ederim şimdiden.

 
Merhaba. Bazi kediler yaş alsalar da aktifliklerinden bi sey kaubetmiyolar. Sizinki hangi gruba dahil, simdiden ongormek zor. 2 aylik kedilerin hepsi cok hareketlidir. Baska kedilerle vakit gecirse de sizin elinizi kolunusu isirmak ayri bir zevktir. Hayir dedikce, yapmasini onledikce uzuuuuun zaman sonra isirmayi kesebilir.

Evin butun odalarini acmayin hemen. Kalacagi odada ve koridorda takilsin. Kumu da yanibasinda. Kakayi kuma cisi posetlere yapmasi ilginc. Ama kedidir, ne yapsa yeridir. :d
  • la.luna  (02.11.19 14:23:12) 
Çiş yaptığı bir poşeti parçalayıp kumuna karıştırın. Kendi kokusu ve poşet dokusu ile kuma yapması daha kolay olabilir. Enteresan, kediler poşet dokusunda hoşlanmaz aslında. Kuma alışınca bir daha poşet koymazsınız.

Hareketliliği normal. Minik bir kutu hazırlayın, oyuncağını onun içine koyun. Kediler kutulara girmeye bayılır. Böylece yatağı belli olur. Büyüdükçe evde kendisine kıvrılacak köşeler bulacak zaten.
Gözünüz korkmasın, bir kaç ay sonra o deli bu muydu diye bakacaksınız kedinize...
  • balik kraker  (02.11.19 14:41:37) 
Dediğim gibi kumunu biliyor kakasını yapıyor, annemlerde bir haftadır çiş vukuatı da olmamış zaten ama burda ortam değişince salmış hemen, hem bez hem plastik poşet üstüne:( olmadı geceleri kumla üst kattaki boş odaya kapatayım başka çarem yok. Tekrar teşekkür ederim


  • amugochi  (02.11.19 14:56:39) 
oyun oynamayı ısırmak ve tırmalamak sanmasının nedeni, kendi akranlarıyla vakit geçirmemesi değil.
o şekilde oyun oynayarak avlanma antrenmanı yapıyor ve içgüdülerini geliştiriyor.
bir süre sonra sağdan soldan atlama, sağa sola zıplama antrenmanları başlayacak.
bazen çakılıp düşecek, bazen atlamayı becerecek.
doğasını yaşıyor şu anda yani.
sallanan ve hareket eden her şey bir hedef onun için.
rüzgarda uçuşan poşet, sallanan eşofman ipi, yürümekte olan bir ayak vb. hepsi av.
ısırıp tırmaladığında negatif bir tepki verebilirsiniz, ama elinizi ya da saldırdığı şeyi aniden çekmeye çalışmak içgüdüsünü kamçılayacaktır.
yani o zaman av, hareketli ava dönüşeceğinden, daha da sarılır ve tırmalar.
bu zamanlarda sakin kalıp tepki verin, hareket etmezseniz zaten bırakır kendiliğinden.
bu yönünü kışkırtacak şekilde sevmezseniz biraz büyüyünce bu alışkanlığı geçer.
olta oyuncaklarla oynatabilirsiniz.

çişini kuma yapma konusuna da 1-2 hafta içinde alışacaktır.
daha çok küçük, ancak tuvalet eğitimi alabilecek yaşa gelmiş.
biraz sabırlı olun, 1-2 ay içinde toparlanır.
  • blatta hiberna  (02.11.19 15:00:17) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.