[]

Psikiyatristin tavrı

Selamlar, geçen perşembe çok kötüydüm. Haftada bir gittiğim psikiyatristten acil randevu istedim ve ertesi güne ancak verebildi. Her neyse, intihara meyilli olduğumu söylediğimde “insanlar etmek isterse gider intihar eder ben de müdahale edemem” tarzı bir şey söyledi. Ama o an aklıma takılmasa da bu cümlesi sonra kafamı kurcaladı. Ayrıca daha önceki seanslarda da intihardan bahsetmeme rağmen buna hiç tepki vermedi. Arkadaşım böyle durunlara alışkınlar ondandır diyor ama yine de kafamı kurcalıyor. Evet, intihara meyillim ama ona sığındım, ondan yardım aldım fakat bu lafı ağrıma gitti. Ne yani gidip intihar mı etseydim? Ondan yardım almasa mıydım? İntihar hatları bu yüzden yok mu? Dün akşamdan beri kafamı kurcalıyor. Belki benim intihar etmeye niyetli olmadığımı da ima etmeye çalışmış da olabilir. Sizce?
 
Olur mu canım öyle şey. İntihar konusunda ciddi olduğunu sezdiklerinde hastaneye yatırıyorlar hatta. Bayağı tuhafmış.


  • epistemic_regress  (02.11.19 13:16:40) 
Talihsiz bir ifade olmuş. Psikiyatristleri gözünüzde tanrılaştırmayın. Canı bir şeye sıkılmıştır. Evde/iste bir problemi vardır, kafası doludur vs vs.

Mevcut doktorunuzdan memnun değilseniz değiştirin.
  • flexner wintersteiner  (02.11.19 13:16:59) 
Bence yanlış bir tavır sergilemiş. İsterseniz değiştirin doktorunuzu.


  • playing star again  (02.11.19 13:24:50) 
intihar etmeye niyetli olmadığınızı ima etmiş olabilir evet. bence buna alınmayın. güçsüz ve çaresiz kalmış insanlar intihar eder, demek ki siz güçlü bir insansınız ve bu hayatta yapılacak işleriniz var. böyle bakmaya çalışın.

yine de iyi hissettirmiyorsa doktorunuzu değiştirebilirsiniz. ama unutmayın, ruh doktoru bıdı bıdı sohbet edip akıl vermez, sorunu tespit eder, gerekirse ilacı yazar.

neticede doktor bu adam, teknik adam. dertleşmek, vb. goygoy işler için psikologlar var.
  • kayıtsız  (02.11.19 13:50:32) 
yani diyor ki direksiyon sende, ben müdahale edemem. sadece yardımcı olabilirim sana.

alınmana gerek yok. kontrol sende, sen güçlüsün minvalinde anladım ben de
  • brkylmz  (02.11.19 14:04:42) 
bence psikiyatrist+psikolog desteğiyle devam etmelisiniz.
belli ki terapiye de ihtiyacınız var.
işbirliği içinde çalışan bir psikiyatrist ve bir klinik psikolog hem ilaç, hem terapi desteği sağlayacaktır.

psikiyatristlerde kayıtsız'ın dediği gibi durumlar olabiliyor.
fazla "doktor" oluyorlar.
moral bozucu bir şey dememiş, ama rahatsızlık duyduysanız bir sonraki seansa bu konuyu açıp ne demek istediğini kendisine sorabilir, aldığınız cevaptan memnun kalmazsanız da doktorunuzu değiştirebilirsiniz.
  • blatta hiberna  (02.11.19 14:53:38) 
Tekrardan selam, ben bu doktordan her hafta psikoterapi görüyorum ve 1 saat sürüyor. Ama perşembe günü acil olarak aradım ve cumaya seans verdi. 1 saat konuştum. Ama o lafı tuhaf geldi bana.


  • hedda gabler  (02.11.19 15:36:27) 
ters psikoloji uygulamaya çalışmış olmasın?

intihar radikal bir karar. herkesin kararı alan kişinin duygu durumunu düşünmeden, içgüdüsel olarak itiraz edeceği bir şey.
psikiyatristin işi herkesin verdiği içgüdüsel tepkileri vermek değil. her şeyden önce hastasını dinlediğini, ona ve kararlarına saygı duyduğunu hissettirmesi lazım.
  • sinek kral  (02.11.19 17:52:18) 
manipulasyon kapisini kapatmis.

sizin bak intihar edecegim korkutmasi ile asil sorunlari gizlemenizin onune gecmis. gercek bir risk hissetmis olsa mudahale ederdi.

tam tersi bi konuyu asiri ciddiye almasi kiside gercekten intihar hissini arttirabilir.
  • orpheus  (02.11.19 19:35:25) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.