Her gün bir şeye zam gelmesi veya vergi konulması?

Bunun sonu ne zaman gelecek?

Oksijen vergisi almadıkları kaldı.

Hiçbir kesimden en ufak bir eleştiri bile yok. Ben böyle bir halkın başkanı olsam nefes alma vergisi, sıçma vergisi bile alırım.

Bu zamlar ve yeni vergiler nereye kadar gidecek?

Bu zam ve vergilerle Türkiye ekonomisi kurtulacak mi? Yani çok kötü durumda olduğumuz için mi bu vergiler?

Bir bilen dünyadaki örnekleriyle anlatsın, aydınlatsın bizi. Halk zaten fakir, halkın aldığı paradan haraç keser gibi vergi alarak ekonomi çarkı nasıl döner üretim vs yapmadan?

Şili'de otobüse zam geldi diye kıyamet koptu mesela.

Bizde desen konaklama vergisi getirildi en basitinden. Halk zaten tatil yapamıyor. O yüzden mi tepki yok? Yani yapan kesime de günlük 18 tl çerez parası. Ya da ne bileyim pasaporta telefon kaydı 1500 tl. Parası olana koymuyor zaten, parası olmayan da ucuz telefonla idare ediyor.

Ama market poşetlerini yap en az 1 tl bak nasıl tepki geliyor.

aynı konuyu geçen gün açmayı düşündüm. cidden inanılır gibi değil. bunca olumsuzluğa rağmen sağ ve sol kesim halla ülke güzellemesi yapıyor. artık her şey bana lüks gibi gelmeye başladı. verdiğim her paraya acıyorum. bir de evli çocuklu olsam kafayı yerdim herhalde. bu pahalılığa rağmen halk nasıl sokaklara dökülmüyor, bunu ben de anlamıyorum.

  • nothing in my way  (02.11.19 11:21:34)
Inanilmaz oranda bir sistematik fakirlesme/fakirlestirme var ama medyanin zam kelimesini kullanmasi yasak.

Inanilmaz bir durum. Goebbels bunlarin yaninda stajyer kalir.

Helal olsun ama adamlar bundan sonra ayda bir kere devlet gorevlileri gotunuzu zikecek diye yasa cikarsa kimse sesini cikarmaz.
  • baldur2  (02.11.19 11:26:21)
Devletlerin, özellikle bizim gibi üretmeyen devletlerin bir numaralı geçim kaynağı vergilerdir, o nedenle o veya bu şekilde bu vergiler hep alınır vergiler artırılır hiçbir şey yapılmazsa yeni bir vergi kalemi çıkarılır o vergiler yine alınır, bu "devlet"ler var olduğundan beri böyle Antik Yunan'da da böyleydi Anglo-Sakson İngiltere'sinde de böyleydi her yerde böyleydi, bunun için yapılabilecek bir şey yok, ha bir yerde bardak ağzına kadar dolar o noktaya kadar kimse sesini çıkarmaz ama otobüs bileti zammı gibi birkaç damla bardağın taşmasına neden olduğu için halklar zaman zaman isyan eder devletler ufak tefek geri adımlarla halkın gazını alır ama sonra yine bildiğini yapar bir şey değişmez.

Misal bizde ağaçlar kesilmesin diye günlerce sokakta çatıştı insanlar ama sonuçta ne oldu? Taksim'i olduğu gibi betona gömdüler. Şili'de otobüs biletine zam geldi diye halk sokağa döküldü çatıştı, sonra Şili devlet başkanı çıkıp özür diledi haklısınız dedi, peki bir şey değişecek mi? Değişmeyecek o zam yine yapılacak, bunu engelleyemeyiz başta da dediğim gibi devletlerin en büyük gelir kaynağı vergilerdir.
  • angelus  (02.11.19 11:43:27)
sıçma vergisi var zaten, adı atık su bedeli, tuvaletinin rezervuarı'ını doldurmak için suya para veriyorsun, revervuarı boşaltmak için ayrı para veriyorsun. hoş daha rezervuar'ı doldururken alıyorlar o bedeli ama olsun, sonuçta alıyorlar.

bu vergilerin bir kısmı garanti verilen hastahaneler, yollar, köprüler, hava alanları gibi yatırımların işletmecilerine aktarılacak. sana bana bir faydası olmayacak yani. Deprem vegilerinin duble yol olması gibi olacak. Doymuyorlar, doyamıyorlar.

niye kimse ayaklanmıyor tepki vermiyor sorusu ise basit, bir kere insanlar toplandı (türkiyenin nerede ise bütün illerinde) tepki gösterdiler vatan haini oldular, şerefsiz oldular, satılmış oldular. Ben senin hakkını savunacağım ve sen bana vatan haini diyeceksin öyle mi? o bir kere yer, ikinciye yemez. o güzel insanlar o güzel atlarına bindiler ve gittiler, gitmeyenler de o güzel atları ile yalnız kaldılar. o dönemde dolar 30 kuruş arttı diye ekonomik krizi yol açmakla suçlandı insanlar, rahip robinson olayında dolar 3 lira arttı kimse sesini çıkartmadı.

meyda/basın ele geçirilmiş, zamlar güncelleme olmuş, vergiler müjde olarak verilir halde. hindistanda adamın biri kendini yaktı millet ayaklandı, mısırda pazarcı kendini yaktı millet ayaklandı, brezilyada adam kendini yaktı millet ayaklandı, 2019 senesi içerisinde 6 kişi kendini yaktı türkiyede, kimsenin sesi çıkmadı.

kendi yakmak öyle kolay bir şey değildir, kendini asarsın, ilaç içersin, kafana sıkarsın o kadar etkilemez insanları ama yakmak öyle değildir, kişi kendi bilinci ve isteği ile acı çekerek ölmeyi tercih eder, yaşarken içinde bulunduğu acının; ateşin acısından daha ağır olduğunu ifade etmiştir ama kimsenin umurunda olmaz.

doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar; bu bir türk ata sözüdür, işte bu nedenle kimse bir şey söylemiyor, daha nereden kovacaklar beni? uğur mumcu irticai güçler kendilerini gizleyip askerin/polisin içine giriyorlar, bunlar 40 sene sonra general olacaklar, ordu komutanı olacaklar ve darbe yapıp devletin rejimini şeriatla değiştirecekler dedi, adamı patlattılar, benzer şeyleri aziz nesin söyledi yakmaya kalktılar, artık kovmuyorlar, kovacakları bir yer yok çünkü o kadar büyük değil topraklarımız, artık yakıyorlar, öldürüyorlar.

insanlar doğru söylediğinde şerefsiz/vatan haini, ülkenin kalkınmasını istemeyen dış güçlerin maşası oldu. bu kadar çok kalp kırıklığı varken kimse artık tepki vermez.

hoca efendiye kalbinizi açmsaydınız bu günler olmazdı diyen adamı istanbul belediye başkanı diye çıkartıyorlar önümüze, kimse sorabildi mi sen, hayırdır diyebildi mi? onu boş verin eskiden RTE yurt dışında panellere katılıyordu insanlar soru soruyordu, ecnebi memleket olduğundan kimse dokunamıyordu soru sorulurken, artık onu da yapamıyor. kimse ayıkmasın isteniyor.

ulan şimdiye kadar hangi padişahın paşası,veziri önce damat sonra vezir/paşa oldu? osmanlıcılık var ya hani? ne oldu o geleneklere peki? yalan dolan hepsi yalan dolan, herkes farkında kimse sesini çıkartmıyor kendini düşünüyor, çünkü gördü kendini düşünmezsen sana ne isimler takılacağını.
  • selam  (02.11.19 12:40:16)
Eskiden Fox kanalında "Komedi Türk" diye bir skeç programı vardı Altan Erkekli ile Rasim Öztekin'in beraber oynadığı. Bölümü netten bulup paylaşamam tabii ama bir bölümde (tabii bundan 10 sene önce) vergileri tiye alan bir skeçleri vardı.

Bir masanın etrafında bir dolu insan bir de onlara başkanlık eden bir şahıs (Rasim Öztekin) "acaba nelere vergi getirsek, bi düşünün" diye beyin fırtınası yapıyorlardı.

"Efendim, kahve Yemen'den gelir vergisi koyalım" diyordu bir kadın, yanındakiler de "koy koy koy koy" diye tezahürat yapıyordu :)

Rasim Öztekin de elindeki damga ile "alllaaaaah! koydum gitti" diye bağırıyordu.

***

Son birkaç yıldır ülkedeki vergi furyası bu hâle geldiğinden beri hep bu skeç gelir aklıma, "gerçek oldu resmen" diye...
  • Avoiding The Puddle  (02.11.19 13:59:42)