eu'da iş fikrini nasıl secure ederim

çalışacağını düşündüğünüz bir iş fikriniz var diyelim,

eu'da büyük bir firma ile toplantı ayarladınız. iş fikrinizi burada anlatacaksınız. elbette iş fikrini anlattıktan sonra adamlar bir Hans'a verebilir işi.

Önceden NDA imzalayıp,

Toplantıya o ülkeden bir avukat ile gitmek işi çözer mi?

avukatı toplantıya götürmezdim ben. kendinizi onların yerine koyun. iş sunumu yapacaksınız yanınızda avukat..

ben olsam öncesinde bir avukatla görüşür, nda yeterli mi, değilse ne yapmak gerekir bu konuda bilgilenir öyle giderdim.
  • givemesomesubstance  (01.11.19 13:49:14)
valla nda imzalayacaksın da koskoca firmaya karşı bunu istemek abes kaçabilir. bence en azından bir mvp'niz olması lazım fikir bişey ifade etmiyor bence.

  • kveldulv  (01.11.19 13:56:45)
Ben 2 seneye yakin eu da startup analizi yaptim, simdi analistim ama startuplar uzerine degil sadece.

1. Hic kimse sizle nda imzalamaz.
2 avukat goturebilirsiniz kimse alinmaz darilmaz ama avukat sirket ortagi olursa daha hos olur.

Fikir korumak diye bir sey yok dunyada. Isi koruyabilirsiniz ama benim aklimda mesela bi fikir var bu cok degerli diye bir sey yok. Sizin akliniza gelen fikir 100 kisinin daha aklinda var zaten o derece soyleyeyim bu dunyalari. Bakin benim calistigim sirkette herkesin kisisel fikir defterleri vardi, 2-3 satirlik fikrini yaziyor herkes kendine ait defterelr 3-4 defter bitiriyor herkes ilk senesinde.

Kisaca fikir bol ve degersiz. execute etmek onemli.
  • duygusuzromantik  (01.11.19 14:01:28)
@duygusuzromantik
kimse sizinle nda imzalamaz çok cesur ifade olmuş.
5 yıldan fazkadır eu ve tr'de startup + firma danışmanlığı yapıyorum. şu an oslo'da bir start-up evinin resmi danışmanıyım.
nda imzalamadan bilmediğim firma ile toplantıya girmedim henüz.

tek başına nda işe yaramıyor orası ayrı. çünkü olası bir dava durumunda karşı avukat nda'in geçersiz olduğu bir çok senaryo ortaya koyuyor.
avukatlar saatine 200euro istiyor. bende gelirim toplantıya diyor. gelse zaten deal'dan pay isteyecek vs.
  • dedim dedim de kime dedim  (01.11.19 16:55:35)
"İş fikri"bin herhangi bir olayı, değeri yok ki. Execution'un gizliliği olur. Sadece fikriniz varsa zaten en baştan patlak durumdasınız, NDA'in kralını da imzalasanız alakasız bir adama işi verebilirler tabii ki. Adamın dayısı benim de aklıma gelmişti deyip aynısını yapsa ne olacak?

Sizin intellectual property'niz iş fikri değil, işin nasıl yapılacağı, detayları, planı, içeriği, kodu vs. olur diye düşünüyorum. Fikri korumaya gelen avukat da biraz havadan para kazanıyor gibi geldi.
  • roket adam  (01.11.19 17:08:55 ~ 17:09:44)
@dedim

Eee biliyorsaniz niye soruyorsunuz o zaman? Ben fikir gorusmesinde nda imzalayan tek sirket gormedim almanyada, fransada daha. @roket adamin bahsettigi sekilde is icin sirket kurulmustur, baslanmistir ve execution durumundadir nda o zaman imzalanir. Bunu aslindabzeten zerre degeri yok, hic bir sekilde savubulma sansi da yok o ayri anca siz sirketi milyar dolarlik sirkete satarsaniz onlar devralirlar davayi o zaman bi ise yarayabilir.

Avukat ister o kadar 200 euro iyimis bu arada minimum almanyada 224 euro saatligi. Avukatin bu durumda pek bir ktkisi yok.

Dedigim gibi soyle bir sey ise yariyor, avukat sirket ortagi ise yaptirimi olabilitesi yuksek oldugundan caydiricidir. Bir cok avukatlik burosu kuluckalar ile is yapiyor artik. Kuluckaya girebilmis degerlendirilmis sirketere %10-20 lerle ortaklik yapiyorlar. Bu duruma gelen sirketin sirti zaten yere gelmiyor pek.

Bu arada her zaman tavsiyem guvenilen projeye belli bir ileri noktaya kadar corporate ortak almamak. Saglam para yakilmasi gerekmiyorsa gidebildigi yere kadar goturun
  • duygusuzromantik  (01.11.19 17:51:47)
@roket
iş fikri dediğim, ya şunu yapsanız iyi olur değil,
25 yıllık, aylık projeksiyonla oluşturulmuş bir excel dosyası dahil fizibilite raporu. o sebeple zaten firma ile execution üzerine konuşuyorsun ilk toplantıdan. yoksa tabi şunu yapsanız bence iyi olur demenin maddi bir değeri yok

@duygusuz
bilsem de sorarım ben 3-4 farklı kaynaktan. deneyimim var bilgim var ama bu gibi yerlere biraz brainstorm yapmak için soruyorum. yoksa biliyorum ne nasıl yapılır. NDA (non disclosure agreement) yani gizlilik sözleşmesi 2 parti toplantı yaparken toplantıda her iki partininde ortaya koyduğu bilgilere yine bu iki partinin haberi olmadan 3.partiler ile paylaşılmaması için yapılır. bu sebeple ilgili firmaya tüm detayları ile hazırlanmış bir excel dosyası sunar ve feasibility raporu verirseniz burada yine NDA imzalamanız gerekir.
peki avukat ve NDA ne anlama geliyor? tabiki güçlü görünmek için karşıdaki firma herhangi bir illegal işe teşebbüs etmenden önce iki kere düşünsün diye. eğer illegal adım atarsa yine kendi bileceği iş ondan sonra olay avukatınızın gücüne kalıyor.
benim fikrimde olgunlaşmış projelerde private investmentlarla girilmemesi gerekiyor. he belki sana firma sunumu için bir prototip gerekiyordur onunda fiyatı 100kusd'dir o zmn investment bulucan zaten. onun dışında legal yönden kendini sağlama alırsan firma sana gerekli yapıyı kurar. investor girince firmaya işin rengi değişiyor zaten parayı veren şöyle yap böyle yap diye sana yön vermeye çalışıyor.

benim iş fikri daha 4 yıldır deneyimli olduğum bir sektördeki bir açığı keşfetmem ile ilgili. excel'de fizibilitesini yaptım bir çok simülasyon yürüttüm rakamlar oldukça iyi. yalnız tek sorun TR'de kredi oranları çok yüksek olduğu için TR'de şu an için mantıklı değil. o sebeple EU ziyaretlerimde bir firma ile görüşmek istiyorum.

ama avukata'da günlük 2000euro verip projenin %10'unu kaptırmak istemiyorum ki belki 5-6 firma gezerim.
  • dedim dedim de kime dedim  (01.11.19 19:08:55)