[]

Cadılar Bayramı partileri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bazıları çok özenti, yapmacık, çocukça buluyor bazıları da işin eğlencesinde, gırgırında, keyfinde. Şahsen ben 2. taraftayım :D Hiçbir dini inanca sahip değilim ama hristiyanlar hariç ne bir müslümanın ne de başka bir dine inanan bir insanın kutlama adı altında eğlenmesi garibime gitmez. Yılda zaten 1-2 gün oluyor. Dün gittim bu akşam yine gideceğim. Maksat değişiklik, keyifli vakit geçirmek olsun bana göre.. Siz hangi görüştesiniz?
 
ön not: agnostiğim
nedense yapmacık geliyor çiğ duruyor bizimkilerin üzerinde ama diğer yandan da kim ne yaparsa yapsın kafasındayım. çok da takıldığım bir mevzu değil.

 • orijinal nick bulamadim  (01.11.19 12:40:33) 
abd banliyöleriyle özdeşleşmiş bir bayram olduğu için başka ülkelerde eğreti duruyor. bizim coğrafyada falan daha da dandik duruyor.


 • sir gawain  (01.11.19 12:51:11) 
beyaz gelinlik nasıl bizim kültürümüzde yoksa ve zamanla kanıksandıysa cadılar bayramı da kanıksanır. bunu biz garipsiyoruz. belki de bizim çocuklarımız için vazgeçilmez olacak.


 • sinek kral  (01.11.19 13:13:05) 
Öncelikle Türkçe'de Cadılar Bayramı diye geçen günün cadılarla ya da cadılıkla bir ilgisi yok. Orijinal adı Samhain ve İrlanda kökenli. Kökeni Kelt paganlarına kadar gidiyor. İrlanda'dan Amerika'ya geçen göçmenlerle beraber orada yaygınlaşıp adı da İngilizceye "All Hallows Eve" olarak çevrilip sonradan Halloween'e güncelleniyor.

Dünyanın farklı coğrafyalarında da farklı isimlerle kutlanıyor. Mesela Coco isimli animasyonu izleyenler varsa Meksika'daki Day of the Dead (Ölüler Günü) akıllarına gelebilir.

İnanışa göre Samhain ya da All Hallows Eve gecesinde o sene hayatını kaybetmiş insanların ruhları evlerini ziyaret eder ve sonrasında öteki dünyaya geçerler. Öteki dünyanın kapısı açıldığı zaman diğer taraftaki hortlaklar ve kötü ruhlar da bu tarafa geçerler. Onların arasında kamufle olup zarar görmeden dolaşabilmek için de insanlar bu hortlaklar gibi giyinirler.

Ek olarak bu hortlaklardan korunmak için de bonfire denilen dev ateşler yakılır ve etrafında toplanılır (İrlanda itfaiyesinin en fazla mesai yaptığı gün Halloween bu sebeple). Bu ateş yakma olayının tadı da kaçıyor bazen, mesela dün gece 2 araba yakıldı İrlanda'da ve pek çok olay oldu (Dublin itfaiyesinin Twitter hesabından da görebilirsiniz: twitter.com)

Türkiye'deki Cadılar Bayramı (!) kutlamalarına gelirsek, herhangi bir şekilde ailenin ölmüşlerine saygı ya da hortlaklardan korunma gibi bir inanışla yapılmıyorlar, tamamen eğlence amaçlı kostümlü parti formatında oluyor. Gençler eğlensin, kimseye zarar vermedikleri sürece sorun yok :)

Edit: Aklıma geldi, balkabağı oyma olayının da orijinali turp oyma. Mezarlık ve bonfire olaylarından sonra eve dönerken turp oyup fener gibi kullanılırmış İrlanda'da. Ama Amerika'ya göçten sonra orada turp bulamadıkları için balkabağını oyup fener yapmaya başlamışlar.
 • crown  (01.11.19 13:20:07 ~ 13:23:56) 
insanlar eğlenip mutlu olacak bir sebep bulduktan sonra millete bok yemek düşerç kimseye bir zararları yok. düğünde sünnette maçta korna çalıp trafiği kitleyen hayvanatların eğlencesinden çok daha iyi.


 • n62  (01.11.19 14:12:16) 
Eğlen git. Beni çok bağlamiyorbağlamiyor


 • all girls dream  (01.11.19 14:14:39) 
Ben eglenceli bulan tayfadanim. Yurtdisinda gitmistim kostum de giymiştim dini inanis filam degil cogu eglencesine katiliyo zaten. Türkiyede hicbir partiye katilmadim. Ama Haci sabancinin joker makyajinin altina klasik siyah yelekli elbise giydigini gordum magazin haberlerinde. Cok umudum yok turkiye partilerinden yani.


 • hindistan cevizi  (01.11.19 14:29:30) 
dun bizim sitedeki cocuklar kutluyordu. kapiyi caldilar, saka mi seker mi dediler.
evde sekerli bir sey yok saka olsun o zaman dedim :D yok saka olmaz illa seker dediler.

inanilmaz yapmacik geldi. yuzlerini yesile boyamislar filan.
 • foster  (01.11.19 14:44:22) 
@sinek kral+1

Insanlarin hayatina renk getirmis, negzel iste.
Su anda yurtdisinda oldugum icin ben de kostümümü aldim, gidicem kutlamaya. :)
 • chitosan  (01.11.19 14:53:06) 
saçma geliyor ama millet istediğini yapsın, bana ne.


 • gökten düşen üç elma  (01.11.19 15:32:03) 
Eglenceli olan her seye okeyim genel olarak. Ama bu biraz komik ve ozenti geliyor bana.

Dinden neyden bagimsiz olarak konusuyorum, bizim kulture ait bir sey degil ve bizim ulkede bizim milletin kutlamasi bana gore biraz mallik. Bu benim dusuncem, kendim halloween partisine falan gitmem, gidene de bir yorumum yok, bana gore amele isi sadece.
Ki genel olarak bircok konuda batiyi oven biriyim, ama o kulture ait olan bir bayrami kutlamak, ne bileyim, en basit tabirle kekoluk ve ozentilik.
Ama Amerikan kulturu sadece TR'ye degil, tum dunyaya yayiliyor yapacak bir sey yok. Dunyanin her yerinde Amerikan kulturune ozeniliyor. Amerikan kulturu dunyayi domine etmis vaziyette, dolayisiyla boyle seylerle karsilasmamiz sasirtici seyler degil.

Bildigim kadariyla cadilar bayrami kultanmasinin bana bir zarari yok, isteyen mallik da yapsin ozentilik de. Ben de hic mallik yapmiyor degilim.
Kisacasi ben cadilar bayrami partisine falan gitmem.
 • stavro  (01.11.19 16:28:39) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.