[]

danışmanım, çok vergiye maruz kalıyorum

çalıştığım şirket ortalama aylık 10 bin tl lik iş paslıyor bana ancak 10 bin tl + kdv nin %66'sını ödüyor, kurumlar vergisi payını, stopajını, kdv sini düşünce az kazanıyorum.

ne yapmam lazım, en mantıklısı nedir? serbest meslek makbuzu işe yarar mı? limited şirket mi kursam? fatura mı bulmalıyım bir yerden?


 
Orada sigortalı olarak da görünüyorsan hiç değiştirme, aynen devam et. Ama eğer başka yerlere de danışmanlık yapacağım diyorsan evet şirket kur.


  • malheiros  (31.10.19 12:05:26) 
bundan kaçış yok ki.

şirket kursan 10.000 + kdv'yi sana verecek, sen fatura keseceksin, o bütün kdv'yi vergiyi kendin ödeyeceksin. şimdi ne oluyor? onlar ödeyip kalanını sana veriyor.
  • kibritsuyu  (31.10.19 13:38:23 ~ 13:40:08) 
serbest meslek makbuzu keseceksin. o iş öyle olmaz.

edit: gerisini bir mali müşavire danış. teferruatlı konular bunlar...
  • babilbaligi  (31.10.19 14:25:23 ~ 16:28:13) 
Senin ödüyceğin vergileri senden tahsil edip vergi dairesine yatırıyor. O sana verse sen gideceksin vergi dairesine yatıracaksın. Değişen birşey yok yani. Kdv de olay bu.


Sen ücretli mi çalışıyorsun freelance mı?
  • elitoangelito  (31.10.19 14:37:41) 
Hiç girme kağan rahat olsun


  • opitseri  (31.10.19 14:41:54) 
Freelance çalışıyorum


  • yeahbutso  (31.10.19 14:53:25) 
hocam
sgk lıysan
hic kıvıldama

ama fatura keserek is yaparsan ( sirketin olursa )
masraflarını gider gostererek
odedigin vergiyi azaltabilirsin
şahıs ile bir başla bakalım acması kapaması kolay
  • kingcyrax  (31.10.19 15:40:41) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.