[]

deneylerde manipulasyon, bunun ingilizcesi ne olabilir

mesela bir matematik testi var, kadınlar matematikte daha başarısız oluyor diye katılımcıları önceden uyarıyoruz ya da o testteki averaj başarıyı yazıyoruz (fazla ya da az olabilir), bunu literatür tararken nasıl aratmam gerekiyor?
 
Bir çalışmadaki farklı aşamalarda deney düzeneğini bilerek veya istemeden sonuçları etkileyecek şekilde hatalı kurgulamaya "bias" deniyor. Sanırım onu kastediyorsunuz.


  • charles darwinin torunu  (29.10.19 22:14:50) 
Manipulation
Rig
interfere
Distort
Fix
Fiddle
Misrepresent
Manoeuvre
Favour

Bir de duyurunun türünü yabancı dil olarak değiştirirseniz daha güzel olur.
  • mobildeyim  (29.10.19 22:15:37) 
misleading
biased

  • sttc  (29.10.19 23:08:43 ~ 23:09:01) 
Bias


  • mg3929  (30.10.19 08:36:09) 
Priming


  • fotrsapka  (30.10.19 09:06:35) 
priming diye geçiyor psikolojide ama genelde replike olmuyor bunlar.


  • inekadam  (30.10.19 15:57:50) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.