[]

Sizce annelik babalık nasıl değerlendirilmeli?

Diyelim ki evinde misafir gibi yaşayan, eşine ve çocuklarına karşı sorumluluklarını asla yerine getirmeyen bir babaya sahip olsanız. Üstelik bu baba bencil, umursamaz, kendini beğenmiş ama iş açısından da başarısız ve tembel biri olsa nasıl tahammül ederdiniz? Bu kişinin babalığını nasıl değerlendirirdiniz?

Mesela anne olmaktan tek anladığı ev işi yapmaktan ibaret olan bir anne düşünün. Anneliğini nasıl değerlendirirdiniz?

Bu iki kişinin kendi ailelerindeki anne ve baba figürü böyle olduğu için mi sizce böylelerdir,yoksa anne/baba olmaktan uzak insanlar mı?

 
Kendi ailelerindeki anne baba figürü en sık rastlanan oluyor benim gördüğüm kadarıyla. Yani illa kişi kendi anne babasının yaşamını kendi evliliğinde sürdürüyor gibi değil de çocuklukta verilmesi gereken temel eğitimler, empati, iletişim vs olmayınca bu kişilerin bu sorunları diğer ilişkilerine taşıması olayı. Bir de sonuçta ailelerinde pasif olan kişiler evlenip aktif rol almaya başlıyor ve mesela ağlayan çocukla nasıl başa çıkabileceğini bilmiyor diye ancak annesinden öğrendiği gibi vurarak susturmaya çalışıyor falan.

Onların suçu mu? Hayır. Onların suçu olmaması çocuk ihmal ve istismarını meşru mu kılar? Yine hayır.

Bir gün diktatör olursam (yani yaptıklarımın sorumluluğunu alma gereğim olmazsa) insanların üremesini ehliyete bağlarım. Milleti aşırı bezdirici sınavlara sokarak (maksat direnci ölçmek de olsun) çocuk sahibi olmalarını sağlardım. Nasıl sırf beyni var diye herkesi pilot, cerrah gibi pek çok insanın hayatını etkileyecek bir mesleğe zorla sokmuyorsak sırf üreme organı var diye de ebeveyn yapmamalıyız bence. İnsan haklarına aykırı mı? Tartışılır ama benim gördüklerim genel olarak insanların, diğer insanların hayatlarını nasıl kötü etkiledikleri üzerine.
  • mor bembombom  (29.10.19 19:06:48) 
Figur oyledir.
Dogrusu o saniyolardir. Baba hakkinda bisey diyemicem. Neyse ki oyle sorumsuz babam olmadi. Ama anneligi ev isi, temizlik, sabah cocugu okula hazirlamak olarak dusunen annem var. Bunu yazdigimi gorse kahrolur. Ama destek yok. Yani bi anlamaya calisiim yok. Bazen bi kavga sirasinda hemen benden iyi anne yok dunyada diyor. Anne surda hic destek olmadin vs diyince de yemegini mi temizligini mi eksik ettim diyor hep. Oyle kabullendim :)
Oyle gormus cunku. Annenin gorevi ev isleri anneme gore. Ev islerinde iyi olmayip cocugunun psikolojisine deger veren anneler var mesela ama anneme onu anlatamazsin. Ona gore ev yeterince temiz degilse vs o anne kotudur.
  • Flipsflops  (29.10.19 19:07:33) 
anne baba olmaktan uzak insanlar.

buna kılıf bulmak isterseniz bulursunuz. ama tersini de bulursunuz. genellemek çok doğru değil.
  • babilbaligi  (30.10.19 09:03:10) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.