[]

köpek yetiştiren var mı

arkadaşlar selam,
çalıştığım sokakta bulunan iflah olmaz bir hayvanı daha önce uzun uzun anlatmaya çalışmıştım:
gelene geçene havlayan, kovalayan, ısırma vakaları bulunan, yavaş yavaş sokulup bir anda dark side'a geçip ısırabilen bir hayvan. elinizde poşet varsa mutlaka bir haraç vermeniz gerekiyor zaten, verdikçe fazlasını istiyor asla 'yemeğimi aldım oturayım' demiyor, vermezseniz yine ısırma hamleleri yapmaya başlıyor. bir gün okşatıyorsa, ikinci gün sakin sakin okşatırken, okşatma aşamasında eli kapmaya falan çalışıyor... sokağa giremeyen postacılar vs. zaten normal oldu artık.

derken geçen hafta sabah kahvaltısında yürek yememle süreç biraz terine döndü. bu hayvan yine dengesiz dengesiz peşime takılıp 10-20 cm kadar arkamda zıplayıp havayı ısırma hamlelerini yapmaya falan başladı. bende bir anda geri dönüp bağırdım. hayvan da geriledi. bende hayvanın eskiden ben gerilediğimde bana yaptığı gibi üzerine üzerine gittim. kısaca hayvan şaşkınlıkla geriledi. bugün yine bağırdım ve güç bela gitti.

hayvan beni beyaz yakalı kimliğimden sıyırıp avcı toplayıcı zamandan kalma içgüdülerimi harekete geçirdi. esas soru şu, biz bu hayvanla onun beni yada benim onu korkuttuğum bir eksenden ziyade birbirimizin dostu olabileceğimiz biz eksene geçişi nasıl yapabiliriz ? gerçekten köpek yetiştirmiş kimselere soruyorum. daha önce defalarca yemek verdim ama yemeksiz geçtiğimde tüm geçmişi unutuyor. yine saldırganlaşıyor. her gün yemek veremem ki ? nasıl ilerleyebiliriz ? bir yandan yemek verip bir yandan bağırayım mı ? (bu arada hayvan eskiden ev köpeği imiş, sokağa bırakılmış.)

 
köpeklere fısıldayan adamdan öğrendiğim kadarıyla köpek üzerine otorite kurmak iyi bir başlangıç.

ayrıca birçok eğitim de korkutarak veriliyor, elektrikli ceza tasmaları gibi. ya da ödül mamaları falan var.
  • emfuzi  (28.10.19 17:25:50) 
sen yemek vermemişsin ki köpeğe. köpek kendisi senden haraç almış. kendini senden üstün görüyor. bağırınca şaşırmasının sebebi de bu. köpeğe önce sözünü dinletir, ondan sonra ödüllendirirsen istediğin ilişkiyi kurabilirsin. tersi olmaz.


  • sinek kral  (28.10.19 17:26:13) 
1.Eski sahibinin davranış şeklini tahmin edip taklit etmek en iyi sonucu getirir.
2.Köpeklerde sürü güdüsü vardır. Alfa olanın peşinden giderler. Seni alfa kabul ederse, gücüne ikna olursa, çekinirse sana itaat edecektir.
3. Deli köpekler vardır. Asla bir yola girmezler.
  • Mirket  (28.10.19 17:52:20) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.