[]

kedi yeni evine nasıl uyum sağlar?

iyi geceler duyuru, elimde olmadan kedi sahibi oldum. bu kısmı es geçiyorum. şimdi bu erkek kedi tahminimce 1 yaşında. 2 3 gündür evde takılıyor. ben yokken miyavlıyor apartmandan duyuyorum sesini. bazen durduk yere mutfağa girip miyavlıyor koltuğun altına girip miyavlıyor. yerli yersiz miyavlıyor. bu kadar miyavlaması normal mi?

öte yandan çalışan biriyim buna alışması gerekiyor. sabah gidip bazen akşam bazen gece dönüyorum. böyle bi durumda yemi suyu olmasına rağmen yalnız kalamıyor galiba. oyuncak olarak sürtünme tahtası ve ucundaki lastikli top var.

adaptasyon sürecinde bunlar normal mi? yersiz miyavlaması sinir bozabiliyor.

bu geçiş evresinde nasıl ona yardımcı olabilirim? ve evin kurallarını ona nasıl öğretebilirim? geceleri çok ses yapıp uyandırıyor mesela.

 
Azmış olabilir?


  • msb  (26.10.19 00:46:38) 
kediye kural öğretmek kolay olmayacaktır. eğer böyle olmaz dersen işin başında başkasına sahiplendir derim şahsen.


  • sutlu nescafe  (26.10.19 01:18:52) 
kediye kural öğretilmez, ama kedinin yaşantıya uyum sağlaması sağlanır.
yani komut vererek susturamazsınız.
ama eve geldiğinizde 1-2 gün çok oyun oynayıp yorarsanız, geceleri daha uzun süre uyuyacaktır.
2-3 gündür siz yokken miyavlaması çok normal, çünkü hem ev bilmiyor, hem yalnız kalmaya alışık değil.
bunlar birkaç haftada düzelir.

mesela mutfağa girmesini istemiyorsanız, mutfağın kapısını kapalı tutun.
bir süre sonra kapısı açık olsa da, alışkanlık olarak mutfağa girmeye tenezzül etmeyebilir.

ayrıca 1 yaşındaysa ve kısır değilse bütün bunların kuvvetli nedeni o da olabilir.
kısırlaştırırsanız çok sakinleşir, zaten kendi sağlığı için de gerekli.
  • blatta hiberna  (26.10.19 03:57:13) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.