[]

Muay Thai ile ilgili

Arkadaşlar, ühühü:((

Muay thai antrenmanında bugün 4. günüm bitti, yazıldığım günden itibaren her gün aralıksız gittim, çünkü çok sevdim. Sorum elbette kaval kemiğimle ilgili.

İlk gün hocaya sordum kavallık giymem gerekir mi diye hayır dedi. Salak mısın kızım sen demesin diye ikinciye soramadım bugün, hocalar zaten çok kısıtlı İngilizce biliyor ve okuldaki tek yabancı benim onun için ufak bir dil bariyeri sorunu da var.
İlk günler tekmeyi nasılsa hep yanlış attığımdan ağrı kaval kemiğimde değil ön bileğimde ve tarak kemiğimde oluyordu ve bunu sallamıyordum. No pain no gain, tamam onu anladım, hoşuma da gidiyor ama dün ve bugün az buçuk kavrar gibi oldum neremle vurmam gerektiğini ve kaval kemiğim morluklar, şişlikler, sızılar içinde. Elbette bu antrenmanların ağrılı geçebileceğini biliyordum, sorum ağrılarla ilgili değil. Forumları okudum kavallık takmayın diyorlar genelde. Ama ben ringe çıkmak, dövüşmek istemiyorum ki asla. Sadece güzel güzel, hakkını vererek öğrenmek istiyorum.

Biliyorum deneyimler biriciktir ve şahsa özgüdür ama özellikle çok amatör arkadaşlar kendi tecrübelerinden yola çıkıp yanıtlarlarsa çok mutlu olurum. Siz takmış mıydınız kavallık ilk zamanlarınızda, yoksa bir süre ağrıdı ağrıdı da öyle mi alıştınız? Ömründe bisiklet sürmek ve tempolu yürümekten başka düzenli spor yapmamış biri olarak bu konuda oldukça bilgisizim ve özellikle konu spor olunca beden hakkında farkındalığım çok az, o nedenle her türlü yönlendirmeye açığım.

Bu ağrıların bende bırakacağı bir hasar olmayacaksa dişmi sıkarım ama tatlı canıma kalıcı bir zarar gelir diye çok korkuyorum.
Vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim.

 
bir dönem ben de sizinle aynı durumdaydım. ben kickbox'a gittim ve kaval kemiği ile tekme atmak çok garip gelmişti. özellikle internette dolaşan bir video vardı, kickboks müsabakasında kaval kemiğini kıran bir genconun olduğu. onnun travması mıdır nedir çekiniyordum.

bir müddet sonra kaval kemiğiyle tekme atmaya başladım. her seferinde vücudumun çeşitli yerlerinde morluklarla eve gittim. kaval kemiğim sızlıyordu başlarda.

ama orayı vura vura hissizleştirdim sanırım. çünkü bir müddet sonra bam güm otomatik olarak kaval kemiğimle vurmaya başladım. ağrı veya morluk eskisi gibi olmaz oldu. gayet rahatladı bir müddet sonra.

bende bir hasar olmadı. zaten müsabakaya falan çıkmadım. habi olarak takıldım. kaval kemiklerim darbeye dayanıklı hale geldi sanırım.

sonra bıraktım gitti. şimdi vurmaya çekinirim yeniden başlasam.
  • levpontryagin  (15.10.19 21:53:19) 
hocam vücudunuz, kırılan şeyi aynı güçle tekrar kırılmama garantisiyle onarıyor. yani kemikleriniz vurdukça incinecek, incindikçe o kemik daha sağlam şekilde güçlenecek. discovery'de bir belgeselde izlemiştim. eleman duvara yumruk tekme vb atıyordu paldır küldür. görüntüde bir yamukluk veya kabalık yoktu normal el yani. ama kemikler ekisinden onlarca kat daha sağlam hale gelmiş.


  • Tears of Devil  (15.10.19 22:40:44) 
bilmeyen birisi tekme attığında topa vurur gibi ayağının üstüyle vurur. Kaval kemiğiyle vurma hissine alıştığında çok çok yavaş bir şekilde vursan bile can yakıp morartacak kadar hasar verebilirsin.

İlk zamanlar çok can yakıyor, elini değdirmeye korkar hale geliyorsun ama bir süre sonra tatlı bir acı haline dönüşüyor, daha sert vurabiliyorsun. Vuruş esnasında mikro çatlaklar oluşuyor ve vücudunun bunları @Tears of Devil'in dediği gibi tamir ederek daha da güçlenmesini sağlıyor.

Aynı zamanda darbelere alıştığın için o bölgedeki acı eşiğin çok yükseliyor. Aynı şekilde üst bacağın dışı da çok hassas bir bölgedir. Sokaktaki standart adama vurduğunda dizlerinin bağı çözülür, yığılır kalır. Oraya da hocan muhtemelen şiddeti giderek artan tekmeler atacak ve hissizleştirmeye çalışacak.

Kum torbasında çalışarak gittikçe daha güçlü tekme atmayı öğrenip acı eşiğini yükseltebilirsin. Şimdiden kolay gelsin :)
  • kimlanbu  (16.10.19 12:57:03) 
Yukarıda arkadaşlara ilaveten spor hocam demişti ki "yeni başlamışsan her gün üst üste antreman yapma, vücudun kendini toplaması için zaman ver" Her gün aralıksız yapmak yerine belki alışıncaya kadar gün aşırı yapsanız daha kısa zamanda vücudunuz alışır.


  • SiyamkedisiZorro  (16.10.19 13:34:40) 
Çok teşekkür ederim, mutlu ve motive oldum yanıtlar karşısında. Kavallıksız pata küte devam edeceğim o halde. Bu şahane sporu / sanatı ise herkese tavsiye ederim. :)


  • verbenimolsun  (16.10.19 15:55:08) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.