[]

herkesin devamli birbirini yaristirmasi

internette cok gozunuze carpmiyor mu bu durum. duyuru da buna dahil. bir zamanlar interneti ve duyuruyu birakmistim, geri dondugumde gozume ilk carpan sey bu olmustu.

"sen kimsin", "sen ne yaptin, neyi hak ettin", "sen nerede okudun","sen nerede calistin", "sen sanslisin", "sen nerden buldun o parayi", "senin degil ananin babanin parasi", "ah ben senin yerinde olacaktim ki", hatta ve hatta "sen X semtinde oturan birisi olarak ne hakla Y semtine boyle dersin"

hakki var duyuru yine bayagi elit kaliyor ama burada bile gunde en az bir tane duyuru altinda birbirleriyle title, okul, gezdigi ulke vs yaristiran (yani tam anlamiyla s*dik yaristiran) insan gormek mumkun. gencecik kiz ailesinden aldigi yardimla uc-dort ulke gordu diye yemedigi kufur kalmamis youtubeda.

tum bunlar sizi yormuyor mu? ben mi cok abartiyorum yoksa? bayagi insanlar kafayi yedi gibi geliyor, boyle bir cekememezlik yoktu bu kadar eskiden. eski dedigim de 15 yil onceye gitmeye gerek yok, 6 7 yil once bile boyle degildi sanki.

 
bu yazdıgın şey türk toplumunun en büyük problemi bence.
toplum olarak ruh sağlığımız bozuk çünkü herkes kendini başkasından üstün olmak zorundaymış gibi hissediyor, hatta üstün görüyor, üstün değilse kompleks yapıyor.
aileler çocukları üzerinde, eşler birbiri üzerinde bu baskıyı kuruyor.
6-7 yıl önce de böyleydi, ben bildim bileli böyle.
  • dafuq  (14.10.19 18:58:32 ~ 18:58:59) 
Sürekli en iyisi hangisi belirleme çabası içindeyiz. Ronaldo mu Messi mi? Yok en iyisi Gerçek Ronaldo. Maradona böyle mühtişti. Lan hepsi iyi topçuydu işte.

Iphone böyle iyi Samsung şöyle müthiş. Ios'in busu kötü, Android'in şusu iğrenç.

Sürekli gereksiz en iyisi hangisi rekabeti mevcut.
  • put it in your appropriate place  (14.10.19 19:15:37) 
Insanin bu durumlari aşabilecek olgunluğa erişmesinin çok çok zor olduğuna ikna oldum.

Özünde aktif olarak bu hayatin tadini alabileceğimiz yaş aralığı 20-50. 30 yılımız var ve bu statü dedikleri naneye saplanıp bu 30 seneyi böyle piç eden tipleri asla anlayamayacağım sanırım.

Çocukluğumdan beri böyle düşünüyorum, title olaylari hic ama hiç çekmiyor beni, üniversite okumadim, çekmedi beni. Is yerinde orta seviye bir pozisyonda takılıp dahasi için asla tırmalamiyorum ki o orta seviyenin de tek sebebi malum alkol fiyatlari :) yoksa takılırım bi yerlerde asgari ücretle hiç bozmaz beni.

Özgür olduğumu hissediyorum. Öyle özgürlük etiketini de şuraya buraya gitmeye indirgemiyorum,hayatta saplanıp kaldığım hic bir şey yok.(aşık olduğum kadın haricinde, o kutsal)

Çok güzel insanlar tanıdım, çok güzel insanlarla vakit gecirdim, hilton'da suitte konaklayıp ertesi günü teneke barakada uyuduğum da vakidir ve ikisini de sorgulamadim hiç. (Ha 35. Kattan elinde viski kadehi ile manzarayi izlemek elbet zevkli bir aktivite ama 35. Kattan elimde viski kadehiyle manzara izlemenin beni satin almasina asla izin vermem, hayatımı salt bunu başarmaya adamam yani.)

Zırhlı mercedes'e binen adamla hasbihal etmişliğim de oluyor, eminönü'de banka oturup şişeden şarabı dikerken abi bi lira var mi diye yanima gelen tinerciyi yanima oturtup takılmışlığım da.

Canım istiyorsa jilet gibi bakımlı oluyorum canım istemiyorsa saçı sakalı koyverip mağara adamına da dönebiliyorum. Canım neyi istiyorsa ama. Hic bir şeyin baskısıyla değil. Bunu yadirgamayacak, beni bu şekilde kabul edecek arkadaşlar biriktirdim hep, geri kalanının farkinda bile değilim, farklı evrenlerde yaşayan farklı yasam formları gibiyiz adeta.

Seviyorum yaşamayı. Yaşadığımı hissetmeyi seviyorum. "Yaşamak" fiiline hiç bir çerçeve çizmedim çizmem de.

Isid'in kafa kesme videolarini patlamış misir yerken izleyecek kadar soğuk kanlı ve realistim de ama aynı zamanda tek bir karıncayı bile incitemeyecek kadar hassas bir insanim.

Yaşım 32, erkeğim. Tek bir yaram hariç mutluyum. Ic huzurum var. Son 1 yıldır saydığın tip insanlara tahammül eşiğim azaldi biraz, gereksiz agresyonlara girebiliyorum bazen, bunu bir problem olarak not alabilirim kendime.

Velhasil gereksiz uzattim, sorduğun insanlari asla ama asla anlamayacagim ve ne yazık ki saygi da duyamıyorum.
  • aksi kanitlanmadikca cocuktur  (14.10.19 19:19:37) 
Hem de nasıl çarpıyor gözümüze. Öte yandan sözde üstünlük bir yana mağduriyetlerini bile birbiriyle yarıştırıyor insanlar. " Çok az uyudum yorgunum." vs. " oooo da bir şey mi ya ben sabahladım" vs. " siz yine iyisiniz ben 2 gündür uyumuyorum" gerçekten aklım zihnim almıyor çıldırasım geliyor artık. Kötülükte bile zirveyi isteyen bir toplum olduk. Durumun niteliğine bakmaksızın 'en' olma gayreti.


  • lüzumsuz adam  (14.10.19 19:27:57) 
Sosyal medyanın getirdiği bir olay bu. Ruh sağlığı için Twitter haricindeki sosyal medya hesapları kapatılmalı. Twitter'ı da sadece sevilen ünlü kişinin fikirlerini takip etmek için kullanılmalı. Hele o Linkedin var ya en beteri . Her şey çarşaf çarşaf ortada adamın adını yazıyorsun hangi okulu bitirmiş, nerde çalışmış tüm kariyeri kabak gibi ortaya çıkıyor. Gel de kendini kıyaslama, geçmişte tanıdığın en niteliksiz kişilerin senden daha iyi yerlere geldiğini görüyorsun falan. Linkedin hesabı olan birinin mutlu olması %0.

Duyuru da dışardaki hayatın bir yansıması tabii. Ayıptır söylemesi geçen sene dövizin zirvede olduğu zaman Yunan Adaları'na tatile gitmiştim. Yunan Adaları ile ilgili bir soru sordum, millet kıskançlıktan çatlamıştı, linç yedim bildiğin, soruyu sildim sonra.
  • freedonia  (14.10.19 19:36:12) 
evet. yordu bu toplum beni


  • yuvarlanantencereninkapagi  (14.10.19 23:13:36) 
Çekememezlik ve hasetlik türk toplumunun özeti maalesef. Öyle ortamlarda büyüdüğümüz için Sanal aleme de bunu basıyoruz hep.


  • roket adam  (14.10.19 23:17:10) 
sosyal medyadan bağımsız bir olay bu, köylü yapımızdan kaynaklı. çocukken de zeki başarılı çocuklar ile kıyaslıyordu ailelerimiz bizi. geleneksel adetlerin hepsini ailelerimizden aldık.


  • hasmetizm 2046  (15.10.19 11:09:12) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.