[]

Flexbox vs Bootstrap

Karşılaştırma pek mantıklı değil gerçi ama merak ettiğim, flexbox'la konumlandırmayı gayet kolay yapabiliyomuşuz. Butonları vs kendim oluşturacaksam bootstrap'i neden kullanayım?

Bi soru daha; ie7-8 desteği veriliyor mu hala?


 
bootstrap sadece konumlandırma değil ki.

hazır butonları, selecboxları, dropdownları, toastr'ları vsvs
ihtiyacın olabilecek çoğu ufak tefek şeyi de barındırıyor.

ben de kullanmamayı tercih ederim ama büyük kolaylık.

bootstrap dahil edip col-md vs classları kullanmadan konumlandırmayı flexboxla yapabilirsin.

ama açılır menü, iconlar ve yukarda bahsettiğim şeyler vs bootstrap ile cok kolay olur.
  • ayin yazari  (11.10.19 14:28:22) 
Grid kapsamında sormuştum aslında. İş çıktı, hemen göndereyim dedim soruyu. Bootstrap componentleri mutlaka büyük kolaylıktır, ona sözüm yok.

Peki bi soru daha; yeni bir projeye başlarken taslağı çıkarmak, planlamak gibi aşamalarda kullandığınız araçlar var mı? Herhangi bir konuda kolaylık sağlıyor olabilir.
  • IncredibleMau  (11.10.19 14:57:09) 
gelen projenin tasarımları psd şeklindeyse zepline yükleyebilirsin ekranları.

zeplinde tüm renk kodları pixel boyutları ve element boyutları çok kolay şekilde takip edilebiliyor.

taslağı çıkarma işi biraz tarz meselesi. sayfalar büyük ölçüde birbirine benziyorsa bir tane shared layout çıkarıp sonra her sayfaya bunu basıp diğer elementler üzerine sırasıyla eklenebilir. sayfalar çok bağımsızsa veya tek sayfa uygulamasıysa böyle bir şeye gerek yok tabi ki.
  • ayin yazari  (11.10.19 16:31:34) 
Bootstrap grid kullanıyordu en son. Layout'unuza göre bazen grid bazen flex, bazen de ikisini birden kullanmak daha rahat olabilir.

Taslak değil de figma kullanıyoruz biz. Pixel perfect çalışmak gerekmiyorsa güzel.

Bir de genel olarak SPA yapıyorsam Bootstrap kullanmamaya çalışıyorum. Bootstrap JS'i araya girip duruyor, deli ediyor bazen. CSS framework'ü arıyorsanız Bulma'yı seviyorum son zamanlarda.
  • plutongezegendegilmi  (12.10.19 00:22:42) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.