işyerindeki kötüye gidiş hakkında fikir alış verişi bölüm - 2

Arkadaşlar merhaba,

Henüz gerçekleşmemiş ancak gerçekleşirse kimsenin şaşırmayacağı bir ihtimal için sizin bilgilerinize danışmak istedim.

Şimdi efendim daha önceki duyurularımdan belki biliyorsunuzdur. İşveren sıkıntılı bir dönem geçiriyor. Maaşlar aynı ay içinde yatıyor ancak genelde günü belli olmuyor. Bir bakmışsınız ayın 6’sında bir bakmışsınız 21’inde yatmış.

bir takım duyumlar aldım. Duyduklarıma göre servis güzergahları ile ilgili bir çalışma yapılıyor. Ya servisleri kaldıracaklar ya da çok merkezi bir yerden insanları bir saatte toplayıp götürecekler. Yani servisi tam olarak kaldırmamış olacak ancak insanları bir şekilde bir ulaşım aracı kullanmaya mahkum edecek.

Her ihtimalde de insanlar bir şekilde evlerinin önünden ya da yakınından geçen servise ulaşmak için ek bir ulaşım aracı kullanmak zorunda kalacak. Bu konu üzerine internette biraz araştırma yaptım ancak istediğim bilgiye tam olarak ulaşamadım. Örneğin şu şekilde bir bilgi var ancak tam olarak benim sorumu karşılamıyor.

Şu örneği okuduktan sonra soruyu bir daha okursanız ne öğrenmek istediğimi daha net anlayacaksınız.

Soru şu; servis tam olacak kalkmıyor, çok merkezi bir noktaya kalkış noktası konuluyor ve herkes orada inip orada biniyor. Yani ara durak yok. ilk durak ve son durak var. bu durumda kanunen mevcut bir hakkı elimizden aldığı için çalışma koşullarında esaslı bir değişiklik yapmış olur mu? Haklı nedenle şten ayrılma hakkı verir mi?”

peşin not: ayrıl gitsin olmuyor. içeride çok sağlam kıdem ve ihbar tazminatım var. hatta kullanılmamış izinlerim de var. şu gün izine ayrılsam 3-4 ay havadan para alırım o kadar izin var içeride yoksa bende biliyorum çekip gitmeyi.

“İşvereniniz mevcut servisi kaldırdı. Kaldırabilir mi? Elbette kaldırabilir. Ama bu, önemli bir hakkınız olduğu gerçeğini değiştirmez. Size servis sağlamak zorunda olmayan işveren, buna rağmen servis koydu ve siz de uzun bir süredir servisle işe gidiyorsunuz. Sonra birden bundan vazgeçildi. İşte bu durum sizin için çalışma koşullarınızda esaslı değişiklik haline geliyor. Bu, tıpkı ücretinizin sizin rızanız dışında düşürülmesi, ya da iş sözleşmenizde peşinen onay vermediğiniz halde başka bir şehre atanmanız gibi size iş sözleşmenizi tek taraflı olarak ve haklı nedenle feshetme hakkı verecektir. Bu hakkınızı kullanabilirsiniz. Kullanmayacaksanız, işvereninizin size tekrar servis sağlama yükümlülüğü olmadığını unutmayın”

abi servisten önce bence senin kıdemini alarak ayrılmanı sağlayacak en önemli durum maaşın doğru düzgün zamanında yatmıyor olması. ben olsam, işten ayrılma fikrim doğrultusunda bu yol üzerinden giderdim.

  • mg3929  (10.10.19 15:48:44)
Servis konusu iş mahkemeye gitse bile avukatının yapacağı konuşmaya/bilirkişinin raporuna/hakimin kararına bağlı. İyi bir avukatla belki sonuç alabilirsiniz ama min.2 yol sürer dava.

İzin haklarına gelince; üzerine yatılamayan tek hak izin hakkıdır. Yüz kızartıcı suç bile işleseniz ya izni kullandırmak ya da parasını ödemek zorundadır.
  • super kahraman olsaydim baba olurdum  (10.10.19 15:56:33)
çalıştığım şirkette satışçılardan araçları alındı. nasıl geliyorsanız gelin dendi. adamların halini bir düşünsenize. kapınızın önünden binip geliyorken trene binmeniz ya da taksi tutmanız (evi ters olanlar) gerekiyor. işveren servis hizmeti ve yemek vermek zorunda değil. diyelim ki veriyordu vermemeye başladı. hiçbir şey yapamazsınız.

sizi de haklı bulmakla birlikte önceki duyurunuza da verdiğim gibi bir cevap vereceğim. firma muhtemelen batıyor. ama çıkar mıyız diye direnmeye de çalışıyor. insanlar işsiz kalmasın diye. sizse sadece kendi açınızdan bakıyorsunuz olaya. biraz empati yaparak bu süreci daha yumuşak geçirebilirsiniz.

biz de batıyoruz. dün 10 işçiye daha bildirim yapıldı. koskoca fabrikada bir haftadır hiç ses yok. makinalar presler susmuş. ne kadar kötü bir durum. çıkan işçiler tazminat alamayacaklarını biliyor çünkü son 3 aydır çıkışı yapılanların hiç biri bir kuruş alamadı. ama işsizlik alıyorlar. çalışanlar ise geç de olsa maaşlarını alıyor. yine tekrarlıyorum haksız değilsiniz bunları düşünmekte ama karşıda eski güçlü firmanız yok. bu kadar tamamen kendi menfaatini düşünmek -bence- doğru değil. sonuçta şu an size ait olan küçük-büyük hemen hemen her şeyi buradan kazandığınız parayla aldınız.
  • naksidil  (10.10.19 16:10:21)
@ naksidil hiç vefasız davrandığımı düşünmüyorum. Şu güne kadar zaten idare ettim ve hala idare ediyorum. Hiç bu durumu yüzlerine vurmadım, bir kere dahi gidip bu konuda sıkıştırmadım ve elbette kendimi düşüneceğim. Çünkü gün geldiği zaman işverende sadece kendini düşünüyor/düşünecek...

Sonuç olarak burası bir ticarethane bu ticarethane beni kara kaşım kara gözüm hatırına tutmuyor. Belli bir ücret karşılığında emek ve bilgi satıyorum özet olarak. İki senedir zam dönemlerinde zamlar cücük gibi yapıldı. Zaten maaşlar söz ettiğim gibi aksamaya başladı. Elbette idare edilecek şeyler idare ediliyor. Ancak görünen köy kılavuz istemez.

Şöyle düşünün; siz bir işletmesiniz ve bir malzemeciye ödemeleri aksatıyorsunuz ya da hiç ödeme yapmıyorsunuz. O adam size malzeme vermek zorunda mı? Bir idare eder, iki idare eder. Sen o adamı da aşağı çekmeye başladıysan adam kendini kurtarmanın/korumanın yollarına bakar.

İş veren elbette düze çıkmaya çalışıyor. Bunun farkındayım. Ancak bir noktada fırsatını bulsalar (tazminat ödemenden ) eminin benim gibi yüklü tazminatı olan kişileri düşünmeden çıkarırlar ki çok işlerine yarayan insanları çıkardıkları oldu.

(Evlenen ve evlendikten sonra tazminatını alan bir arkadaşımız vardı. Sonrasında birlikte çalışmaya devam ettik. O home Office çalışmaya başladı, başka şehire taşınmıştı. Yaklaşık 2 sene falan bu şekilde çalışmaya devam etti. Sonra birden bire yine böyle ödemelerin sıkıştığını söyledikleri bir anda çıkardılar. O zaman departmanımda tek başıma kaldım. Bütün iş yoğunluğu benim üzerime bindi. 5 kişilik departmandık. Tek ben kaldım o dönem.

Ayağım kırılıyordu neredeyse, üzerine basamıyordum. Bildiğin davul gibi şişmişti. Araba gönderelim gel dediler. Seni aldıralım gel, işin yetişmesi lazım. Ertesi gün kendi imkanlarımla topallayarak gittim. Hala o ayağım zorladığım zaman sızlar.

Yani demek istediğim iş veren yeterince idare ediliyor.

Ancak bu vefasızlık falan değil. Bu bir tedbir. Ben sadece neler yapabileceğimi bilmek istiyorum. Bir şeyi bilmek ve yapmak arasında çok büyük bir fark var.

Yani siz sanırım ben hiç ödün vermedim, her zaman sadece kendimi düşündüm. Maalesef öyle değil. Eğer öyle bir kıyaslamaya girerlerse çok utandırabilirim onları.
  • draconas  (10.10.19 16:48:35)
www.google.com

Sizin servisin kalkmasını esaslı değişiklik olarak yorumlamanız gerçekte öyle olacağı anlamına gelmiyor. Servisten kesinlikle birşey çıkmaz. Daha önce çalıştığım çok uluslu banka bir gecede 500 kişinin altından şirket aracını aldı hiçbirşey de çıkmadı.

Maaşını en geç 21. Günde ödemesi ise iş kanununa uyuyor ve dikkat ediyorlar anlamına gelir. Kanuna göre her ay aynı günde ödenecek diye bir kural yok.

Ücretin Gününde Ödenmemesi

4857 sayılı iş kanunumuzun 34. maddesinde ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir (zorunlu) nedenler dışında ödenmesi gerektiği tanımlanmıştır.
  • kumulatifvergimatrahi  (10.10.19 19:01:38)