35mm lens neden bu kadar pahalı?

Canon 100D DSLR makinem var, bir süredir 50mm ile çekim yapıyorum fakat sokak fotoğrafçılığı için çok dar açılı kalıyor. Fakat 50mm 700 TL civarındayken 35mm 3500 TL. Bu fark neden?

Makinemde kullanabileceğim 35mm veya daha geniş açılı lens önerisine açığım.

link vermeden bişey diyemem çünkü baktım bir sürü 35mm canon lens var.

bunların içinde 35 mm macro olan var, 35mm usm f2 olan var, 35mm f1.4 olan var, f2.8 bile var.

şimdi ne diyeyim ben?

genel olarak diyebileceğim şey şu full frame olmayan yani apsc sensörlü makinalarda bu nikonda 1.5- canon da 1.6 çarpanlı oluyor. taktığın 50 mm lensin 1.5 ya da 1.6 çarpan ile odak uzaklığı 75 mm oluyor taaam mı.

şimdi haliyle senin 50mm aldığın lens aslında 75mm oluyor.

bunun için de bir satış stratejisi olarak crop faktör yani 35mm lensler her zaman için default olarak pahalı olmuştur.

35mm x 1.5= 52.5mm
  • hem şişko hem deli  (10.10.19 14:22:04 ~ 14:28:48)
gayet uygun fiyatlı 35mm lensler de var.

urun.n11.com

ama bu da 35mm; urun.n11.com
  • babilbaligi  (10.10.19 15:19:11)
35mm f1.4 lens evet pahalıdır, çünkü diyaframı daha açık, muhtemelen L serisi ondan

  • oligomer  (10.10.19 16:12:21)
Bahsettiğiniz Canon'un 50mm serisi prime lens diye geçiyor. Bunların odak uzaklığı sabittir. Kadrajı ayarlamak için sizin konuya yaklaşmanız/uzaklaşmanız gerekir. Daha az hareketli parçası olduğu için hem oldukça net sonuç verir hem de ucuzdur.

Eğer Canon EF 50mm f/1.8 STM'den bahsediyorsak. Bu lens ekonomi serisidir ve malzeme kalitesi de diğer lenslere göre düşüktür. Ele aldığınızda plastiğin kalitesinden anlaşılıyor zaten.
  • zombi  (11.10.19 12:29:02)