[]

uçaklarda sıvı kısıtlaması

Bekleme salonuna geçmeden önce yapılan güvenlik kontrolünde suyu geçirmemize izin vermediler. 0,5 litreden bile daha azdı. Annem de ilacım var, ne olacak bu kadarcık sudan diye tartıştı. Gerçekten o kadarcık suyun zararı ne?
 
Bir de bu özel güvenlikler neden it gibi azarlıyor?


  • banacevaplazım  (10.10.19 09:50:35) 
İçindekinin su olup olmadığı kesin değil, elinde her azıcık sıvı olanı da durdurup kontrol etmek büyük külfet. Bu yüzden en baştan "yassah hemşerim" demek daha mantıklı.

Neden azarlıyorlar, meden olmadıkları için. Tamam kaç yıldır bu sıvı yasağı var hala delmeye çalıştığımız için bıkmış olabilirler ama daha kibar olsalar onlar da rahat eder.
  • John Bloor  (10.10.19 09:53:40) 
Teror saldirilari sebebiyle 15-20 yildir 100 ml siniri uygulaniyor havayollarinda (THY daha gec gecmis olabilir). Kimya laboratuvari olmadan o sivinin ne oldugunu tespit etmek zor, o yuzden miktar kisitlamasi var.

Su zaten guvenlikten sonra beklerken ya da ucakta temin edilebilecek bir sey, bir su icin tartismaya gerek yok ama guvenligin tavri hos olmamis.

2011 yilindan bir makalede buldum:

"11 Eylül’ün ardından devam eden saldırıların son halkasıysa 2006’da yaşandı. Bir yolcunun yanında taşıdığı sıvılardan hazırladığı bombayı patlatma girişimi planlama aşamasında önlendi. Bu olayın ardından yolcuların kabinde yanlarına aldığı sıvılara kısıtlama getirildi.
Türkiye’de Ekim 2009’dan itibaren sıvı yasağı önce dış hatlarda uygulandı. şimdi uluslararası kurallar gereği yasak iç hatlarda da başlayacak. "
  • crown  (10.10.19 09:57:25 ~ 09:58:32) 
ama böyle bi yasak var, güvenlik insiyatif kullanamaz. şimdi gelip batman havalimanında bişey demiyorlar filan yazar birileri ama kural kuraldır. şu kadarcık bu kadarcık diye esnetme lüksü yok. sınır zaten en fazla 100 ml'lik şişe. yarım litreden az diyorsunuz ki şişenin boyutu bile sınırı geçiyor zaten. yapmanız gereken güvenlikten insiyatif beklemek yerine seyahat boyu şişelerle kendi önleminizi almak.

tavrı yanlıştır, o konuda hak verebiliriz ancak.
  • elorelia  (10.10.19 10:24:54) 
şöyle bir detay da var; sadece sıvı değil, kabı da 100ml'den büyük olmamalı. yani 200cc'lik bir şişeyi yarısı dolu olarak da alamazsınız veya sizin örnekte olduğu gibi dibinde 1 yudum kalmış olması farketmiyor. dün konmuş bir kural değil, güvenliğe varana kadar havalimanının her yerinde yazıyor. ayrıca her çantasından sıvı çıkan da aynı şeyleri söylüyordur eminim şu kadar sudan, meyve suyundan, deodoranttan ne olacak diye. yine de davranışlarına dikkat etmemeleri için bir gerekçe değil tabi bu.


  • hadsafhada  (10.10.19 10:52:49) 
"Su zaten guvenlikten sonra beklerken ya da ucakta temin edilebilecek bir sey, bir su icin tartismaya gerek yok"

siz ya hiç türkiye'de havalimanında bulunmadınız ya da paranız çok. benim de çok ama suya 8 -10 lira para verecek kadar mal değilim. sıvı kısıtlaması falan bence rezalettir. net.
  • ehti  (10.10.19 12:04:42 ~ 12:07:50) 
Bunun asıl sebebi güvenlik kuralları müzakereye, esnekliğe, istisnaya açık olduğu anda güvenlik zafiyeti doğması. O bir yudum suya izin verdikleri anda arkadan gelenler de benzer taleplerle güvenliği işini yapamaz hale getirecekler. Aslında o güvenlikçiye dışarıda sorsan umrunda değil yarım litre su geçirmen ama bunu denetlemenin, sıvının su olduğunu belirlemenin hızlı ve pratik bir yolu yok (şimdilik). Her yolcunun elindeki şişeyi incelemeye kalksalar o havaalanı kilitlenir.


  • mikro patlama  (10.10.19 12:06:52) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.