Bedelli askerlik- geç gitme

9 kasımda askerde olmam gerekiyor ancak önemli bir sınavım var o hafta. rapor alıp ayın 15 inde gitsem ne gibi bir sorun olur ? Şubeye sordum bakaya kalırsın dediler ama bir sorun olur mu bilmiyorum. Geç giden var mı acaba =?

1-2 gün geç gelenler olmuştu. Bedelli toplam 18 gün sürüyor. Cuma günü çıkıyorsun. Normal çıkış günün Pazar günü olmasına rağmen Cumartesi günü tüm askerler izinli sayılıyor ve cuma gününden terhis ediliyordu. 1-2 gün geç gelenler de cumartesi izni yakılıyor pazar çıkacağı yerde salı-çarşamba gibi günlerde çıktılar. Fakat senin bahsettiğin neredeyse 1 haftalık gibi bir süre. 4bine yakın askerin olduğu bir yerdeydim bu kadar geç sürede katılanı görmedim. Bakaya kaldığında bakayanın cezası da var. Ne gibi yaptırım yaptığı konusunda şube bile cevap veremeyebilir.

Fakat benim sana yegane tavsiyem sınav vs gibi durumlarda bu yukarıda bahsettiğim cumartesi günü verilen izni yakıp o sınava gidebiliyorsun. Yani 9'unda teslim olup cuma günü terhis olmak yerine cumartesi iznini kullanarak 15'inde sınavına gidersin pazartesi günü terhis olursun. Ama emin ol o 2 gün sana ölüm gibi gelecektir. Sınavı esnetebiliyorsan sınavı esnetmeye bak. Eğer esnetemeyecek ve muhakkak katılman gereken bir sınavsa, sınava katılmanı gerektiğini gösteren yazılı evraklarla birliğine teslim ol.
  • alkolik imam  (09.10.19 22:39:51)
Sınav kesinlikle ertelenmiyor, şubeye sorduğumda sadece bakaya kalırsın dediler. Bir yaptırım olur mu diye sordum ancak bilmiyoruz dedi onlarda. Benim bir arkadaşım daha sınav dolayısı ile 1 hafta geç gitmişti, o hiçbir sorun olmadığını hatta şubenin de sorun olmaz dediğini söyledi. Kendi şubeme gittiğimde onun da geç gittiğini filan söyledim ama imkanı yok şube böyle bir şey söyleyemez dedi. Ne yapacağımı şaşırdım gerçekten

  • pislick0  (09.10.19 22:53:58)
Ben kadar geç gidersen onlardan geç terhis olursun.

  • dakota  (09.10.19 23:03:51)
bizde sınava gidenler cuma yerine pazartesi çıkmıştı.

  • nothing in my way  (09.10.19 23:07:45)
Ne kadar geç gidersem o kadar geç terhis olurum sadece di mi, onun dışında sorun olur mu onu merak ediyorum

  • pislick0  (09.10.19 23:25:38)
Bizde bedelliye katılmayan birisi vardı, 1 hafta sonra hakkında yakalama kararı çıkartmışlardı. Bundan sonra o düşünsün diyordu komutanlar. Ama adamı telefonla falan çok aradılar adam açmadı. Açsa ne olurdu ne değişirdi bilmiyorum

  • goodman  (09.10.19 23:37:11)
bizde odtü'deki bir sınav yüzünden 5 gün geç katılan birisi olmuştu. 5 gün geç çıkardılar ama biz terhis olduktan sonra bedelli binası boş kaldığı için uzun dönemlerin koğuşuna verdiler. komutan bu ceza ona yeter demişti.

başka da bir sıkıntı olmadı.
  • ada meltemi  (10.10.19 00:44:55)
Bakaya durumuna düştüğünüz anda bedelli hakkınız yanar,paranız iade edilir. 26 haziran 2019 sonrası bakaya/yoklama kaçağı durumuna düşenler yeni sistemde ki bedelliden de yararlanamıyorlar.

  • delikedidilimiyedi  (10.10.19 01:57:06)
gec girince gec cikiyorsunuz.
tugaya giriste kocaman yazar " ilk giren ilk cikar"
sinavlari erteleme durumu yok. ozur sinavina giriliyor. bununla ilgili dilekce yaziyorsunuz.
karsi ranzada fizyoterapist eleman vardi o da vizelere giremedi. dilekce falan yazdi askere geldi. askerligi bitince gidip sinavini oldu.

askerlige son 1 hafta kala bi elemanin babaannesi vefat etmisti. ben de takim komutaniydim. iki tane sahit alip elemanla birlikte yemin ettik. o oyle erkenden cikip gitti cenazeye. geri de donmedi. ama sizin gibi sinavi olan cok kisi var. vize gibi bir sey ise dilekce yaziliyor kpss gibi bir sey ise sinava giris kagidi ile birlige teslim oluyorsunuz sinav gunu sizi disariya saliyorlar. yani gec gitmeyin derim.
  • turbo sadık  (10.10.19 09:21:49 ~ 09:25:14)
1 hafta erteleme nedir ya. bir gün iki gün neyse de. o ekstra diğer bedellilerden fazla kalacağın sürede canın çok sıkılacak. herkes 2. haftada ortama alışmışken sen iştimaya bile sivil katılacaksın her seferinde komutanlar soracak sana yok yere gerileceksin.

  • kablelvuku  (10.10.19 09:24:39)
Cevaplar için teşekkür ederim herkese. Bir çözüm bulmam lazım bizim bölüm mazeret sınavında çok saçma şeyler soruyor çünkü, 20 gün zaten konuları unutacağım bir de final sorar bunlar şey gibi kalacağım durduk yere

  • pislick0  (10.10.19 10:58:52)
2 günden sonraki raporlar askerliği uzatır. Herkes terhis olduktan sonra kalmak da sıkar epey üstte yazmış arkadaşlar ama yapacak bir şey yok.

  • kaledekiyalnizlik  (11.10.19 06:51:18)