[]

Mide-bağırsak sağlığı - ne yapmalı?

Sevgili dostlar, mide ve bağırsaklarımda bir sorun var, ama ne olduğu belli değil. Kısaca anlatayım, belki aynısını yaşamış ve çözüm bulmuş biri çıkar. Ya da anlayan biri bir yol gösterir.

Yıllar evvel bağırsaklarımda bir sorun çıktı. Olay şuydu: Gün içinde neredeyse her yarım saatte bir karnıma şiddetli bir sancı giriyordu, sonra da ishal oluyordum. Bu böyle bir ay kadar devam etti. Sonra bir gece kesintisiz bir ağrı girdi karnıma. Acile gittik, serum taktı doktor, bağırsak enfeksiyonu olmuşsun dedi. İğneler filan verdi. Fakat bundan sonra bağırsaklarım iyice hassaslaştı. Geçen on yılda 6 defa daha bu sorunu yaşayıp serum yedim. En son bir ay önce istanbula gittiğimde akşam yemeği yedim ve sabaha karşı kusmaya başladım, ishal de vardı. Doktora gittim, ultrason falan çekildi, bir şey çıkmadı. Miden hassas dedi doktor. Muhtemelen yediğim yemeklerin aşırı yağlı olmasından kaynaklıydı.

Benim anladığım, özellikle yağlı şeyler yaramıyor bana. En son egzama yüzünden işlenmiş şekeri kesmiş, bağırsak florası filan diye probiyotikler tüketmeye başlamıştım. Ama şekeri kestikten sonra başka şeylere, ne bileyim bulgur pilavına filan da reaksiyon göstermeye başladı vücudum. Geçen gün yine her zaman yediğim bir yemekten sonra aynı belirtiler başgösterdi, ki bu defa bakliyat filan da değildi, yağda kavrulmuş sebzeydi yediğim. Fakat neyse ki akşama doğru midem duruldu. Bu sabah bir kase yoğurt yedim, yine midem bulunmaya başladı. Halbuki dün gece cacık yapıp yedim ondan bir şey olmadı.

Doktora gidiyorum, bir şey çıkmıyor, yaramıyorsa yeme diyorlar. Ama ne yarıyor, ne yaramıyor onu da anlamıyorum. Bizim ailede bu bağırsaklarla ilgili genetik bir sorun da var sanırım. Abim de muzdarip bu tür şeylerden.

Soru şu ki, ben ne yapayım? Dahiliye doktorları ilaç yazıp gönderiyor, ama bir halta yaramıyor. Neye alerjim var, nasıl beslenmem gerekiyor, vb. bu tür şeyler için diyetisyene mi gitmek lazım? Başka bir yol bulunabilir mi? Ne yapmalı?

 
ibs veya chron yönünden incelemediler mi hiç? gastroenterolojiye gözük bence. dahiliye üzerinde durmamış gibi.


  • sutlu nescafe  (09.10.19 13:03:23) 
Gastroenteroloji +1

Kolonoskopi ve endoskopi oldunuz mu hic? Ben de uzun sure bahsettiginiz sikayetleri yasadim. Hatta araya apandisit girdi, demek ondanmis dedik bir sure sonra yine basladi. Kolonoskopide bir sey bulamazlarsa IBS diyorlar sutlu nescafe'nin dedigi gibi.

Bu kadar senedir bendeki IBS nasil hareket ediyor, ne tetikliyor, ne iyi geliyor hala cozebilmis degilim. Cok duzgun beslendigim zamanlar en kotu agrilari cektigim de oldu, dikkat etmedigim zamanlar agrilarin hic ugramadigi da. Kesin olarak emin oldugum disarda yenilen agir soslu-kremali gidalar ve alkol var. Kirmizi et de tetikleyebiliyor. Kisiden kisiye degistigi icin neyin iyi geldigini neyin iyi gelmedigini sizin bulmaniz lazim. Bazen cok masum gozuken salata, haslanmis sebze gibi seyler cok dokunabiliyor. Lif tuketimi onemli ama onda da miktari iyi ayarlamak gerekiyor, birden life yuklenince bagirsaklar iyice afalliyor cunku. Bir kez daha bir gastroenterologa gozukun bence. Gecmis olsun.
  • voyager 1  (09.10.19 13:14:37) 
chron genelde büyük tuvaletten sonra ağrı olması durumudur.
fmf (akdeniz ateşi) hastalığını bir araştırın, fmf'te periyodik olarak ağrılar olur.

geçmiş olsun
  • kanlakarisikyagmur  (09.10.19 13:19:19 ~ 13:19:37) 
özellikle bira dahil alkollü içecek içme. yağlı yiyecek yeme. güneş ışığında biraz fazla dur bağırsaktaki D vitamini aktivasyonu için. Yulaf ezmeli yoğurt ye. kokoreç ve işkembe, tuzlama çorbalarını bolca tüket. gluten testi yaptır bir de. Yağlı yiyecek asla yeme. ve proton pompa inhibitörü kullan.


  • dakota  (09.10.19 14:29:40) 
instagramda bagirsakdiyeti diye bir hesap var, bir diyetisyen bu kadin. mugla'da. kendisinden cok memnun kalmis bir arkadasim var. belki yardimi dokunur.


  • jimicik  (09.10.19 14:52:15) 
İbs ye benziyor. Gastroenterolojiye görünmenizde fayda var.


  • Trene çelme atan adam  (09.10.19 17:15:14) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.