[]

Muhasebe vergi sorusu cahile anlatır gibi

Aşırı cahile anlatır gibi izah edin
Serbest meslek erbabıyım
Diyelim ki ayda 5000 tl kazancım olsun
Kdv %18 olsun
Gelir vergisi dilimimde %27
5000 tlnin benden götüreceği vergiyi nasıl hesaplıyorum
%27+%18 = %45 midir ?
Bu arada giderlerimi düşersem kira, yakıt, faturalar gibi, bunları nasıl düşüyorum?
Atıyorum yıllık 60.000 kazançtan giderlerimi düşerek mi gelir vergisi hesaplanıyor ?

 
gelir vergisini kdv düştükten sonra yani matrah üzerinden hesaplıyorsun. kdv + gelir vergisi olarak değil.
giderlerinin kdvsini düşebilirsin evet.

  • scudman1  (09.10.19 11:51:46) 
Öncelikle %18 KDV’yi sen ödemiyorsun sadece aracılık ediyorsun. Yani karşı taraftan alıyorsun o parayı. %27’ye gelince kestiğin makbuzda stopaj kesintisi yapıyorsun ya onu karşı taraf senin adına ödüyor onu ödeyeceğin %27’den düştükten sonra kalan oranda vergi ödeyeceksin.


  • naksidil  (09.10.19 12:14:46) 
Kdvyi de ben ödüyorum aslında çünkü kdv dahil rakam bunlar.
Stopaja tabi bi iş değil. Şu durumda yüzde 18 kdvyi düşüp kalanının yüzde 27sini ödüyorum ve o yüzde 27yi de düştükten sonra kalan para bana kalıyor doğru mu ?

  • photo85  (09.10.19 12:18:49) 
Yani hiç gelir vergisi ödememek mümkün değil ?
5000 tl kazancım 5000 tl giderim olsa bile gelir vergisi doğuyor, dopru mu ?

  • photo85  (09.10.19 12:21:01) 
dogru hocam
zarar göstereceksin
o zaman ödemezsin

ki o zaman bile ufak tefek gecici vergi vs. sokuyorlar
  • kingcyrax  (09.10.19 13:02:01 ~ 13:02:21) 
adam cahile anlatır gibi demiş, hem karıştırmışsınız, hem de yanlış bilgiler var.

kdv ile gelir vergisini karıştırmayalım bu bir. bunlar bambaşka vergiler ve birbirini hesabında dikkate alınmıyor. bizim için aslolan üzerine herhangi bir vergi koyulmamış çıplak rakam. siz iş yapınca elinize kdv dahil para geçtiği için kafanız karışıyor. bahsettiğimiz rakamlar tamamen kdv hariç, vergi hariç.

sayfanın ortasında dikine bir çizgi çekin. kazandığınız paraları sağ tarafa, bunu kazanırken harcadığınız paraları sol tarafa yazın, iki tarafı da toplayın, sonra da büyük olanı küçük olanından çıkarıp farkını bulun.

kazandıklarınız fazlaysa aradaki fark sizin kârınız. onun üstünden hangi vergi dilimindeyseniz ona göre vergi hesaplayıp ödersiniz. eşitse veya harcadıklarınız fazlaysa bir şey ödemezsiniz.

stopaj demişler yukarıda. serbest meslek erbabısınız, ama iş yaptığınız taraf da vergi mükellefi diyelim, düz vatandaş değil. devlet serbest meslek erbaplarına diyor ki, senin bu adam yaptığın işin vergisini o adam senden kesip, senin yerine devlete ödeyecek. stopaj denilen bu. oranı da %20.

1000 liralık iş yaptın. adam 200 lirayı senden kesip devlete ödüyor, sana da 800 lira ödüyor. ama sen gelirini yazarken yine 1000 lira diye yazıyorsun.

yukarıdaki anlattığım durumda kazancın fazla çıktı, vergi hesapladın 300 lira diyelim. devlete diyorsun ki "bak benim kazancımdan 300 lira vergim çıktı, ama şu herif de benden 200 lira kesmişti, onu da düşünce al sana 100 lira farkı". ya da tam tersi oluyor. kazancından hesapladığın vergi 150 lira çıktı. yine devlete diyorsun ki, "150 lira vergim çıktı, ama şu herif benden 200 lira kesmişti, ver benim 50 liramı geri", alıyorsun geriye.

karşı taraf vergi mükellefi değilse böyle bir şey yok.

bu dediklerimin hiçbirinde kdv yok. kdv konu dışı bambaşka bir vergi. onu da bilahare yazacağım.
  • kibritsuyu  (09.10.19 13:54:47 ~ 13:56:54) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.