[]

darbe sonucu oluşan ödem tarzı bir şeyin tümöre dönüşme ihtimali var mı?

dün pek izlemişliğim olmasa da ismen tanıdığım ve geçen yıldan beri tedavi gören bir buz hokeyi oyuncusunun kansere yenik düştüğünü öğrendim, acayip üzüldüm. 29 yaşında aslan gibi oyuncuydu. düzgün haberlerin hemen hepsi rusça ama yine de belki bir şeyler bulurum derseniz ismi samvel mnatsyan idi.

haberlerde şu minvalde şeyler yazılmış: bir maçta sırtına sert darbe alıyor. sırtı şişiyor mu artık bir şey oluyor, sonra orada kötü huylu tümör oluşuyor. zaman içerisinde de metastaz yapıyor, kurtaramıyorlar bir senelik tedaviye rağmen. bir ara %90 oranında yok ediyorlar tümörü ama sonra aniden çok hızlı bir şekilde kötüleşiyor adam, kısa süre sonra da hayatını kaybediyor.

menajeriydi sanırım, "zaten belim ağrıyor diyordu, bence kanser olmuştu ama sırtına darbe alana kadar fark edilemedi" gibisinden bir şey demişti.

doktorlara ya da konuyla ilgili bilgisi olanlara soruyorum: bir insanın aldığı darbe yüzünden şişen yerinde bu darbeye bağlı olarak tümör oluşması mümkün mü? böyle bir şey var mı?

ulan böyle şeyler duyunca inanılmaz üzülüyorum ben, sporcu adam sırtına belki dirsek yedi diye nasıl kanser olur ya.

 
Hayır, böyle bir şey yok. Darbe, kanserin fark edilmesine aracı olmuştur sadece.


  • pro9it9is9  (08.10.19 00:42:44) 
Ben, hücre yenilenmesine sebep olan her hasarın kanserli hücre üreme riskini artırdığını biliyorum. Yanlış mı biliyorum?


  • the she ronin  (08.10.19 05:13:49) 
@the she ronin
Öyle bir teori var. Ama yıllarca tekrarlayan hasarlar gibi. Tek bir darbeyle olmaz.
Zaten, kanseri sadece hasarla açıklayamayız. Öyle olsaydı herkes kanser olurdu. Birçok dokumuz hızla yenileniyor.
  • pro9it9is9  (08.10.19 07:11:21) 
@pro9it9is9, tabii. Şöyle ki annem uzun yıllar önce bir havuz kaydırağında göğsünü çarpmıştı. İğne falan yapmışlardı. Seneler sonra kadın meme kanseri olduğunda tam da ondan seneler önce çarptığı noktada görülmüştü tümör.

Ben de yanaklarımın içini yiyorum. Kanserden korktuğumu bildiği için doktorum uyardı, "ne kadar zedelersen riski o kadar artırırsın" diye...

Sanırım kanserli hücre üreme olasılığı daha yüksek kişiler için geçerli bu durum. Yani olacağı varsa olur gibi bir şey? Bilmem sormak istediğimi sorabildim mi?
  • the she ronin  (08.10.19 10:24:58) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.